Teprve podruhé v celé historii pražské zoologické zahrady se podařilo odchovat mládě tapíra čabrakového (Tapirus indicus), jenž patří k ohroženým druhům zvířat.
Nápadně zbarvený tvor si okamžitě po svém narození získal pozornost odborné i laické veřejnosti, typické znaky na těle slouží tapírům ve volné přírodě jako skvělé maskování.
Typické kávově hnědé zbarvení s podélným bílým pruhováním a skvrněním začne ztrácet zhruba za dva měsíce a postupně se přebarví do černobílé podoby dospělých.
Skutečná rarita
Chov tohoto zvířete v zoologických zahradách je opravdovou raritou. „V Evropě se aktuálně nachází jen 45 jedinců a Indah s Nikem jsou jedni z mála tapírů čabrakových v České republice.
Rozhodně nejde o běžný odchov, v evropských zoo se narodí v průměru čtyři mláďata ročně,“ uvedl kurátor chovu savců Pavel Brandl.
Tapír prozatím čeká na své jméno, jeho sourozenec, který se narodil v roce 2015, získal pojmenování Budak Puntja a nyní žije v Zoo Tchaj-pej na Tchaj-wanu pod jménem Moke.
Celkový počet zvířat v přírodě se podle odhadů pohybuje okolo 2500 dospělých jedinců, přežívajících v Myanmaru, Thajsku, Malajsii a na Sumatře.