O faktu, že některá zvířata dokážou předvídat přírodní katastrofy, nebo vycítit nebezpečí u svých blízkých, se diskutovalo již dlouhá léta. Nyní však konečně přišli vědci s ověřenými fakty.
1. Ptáci opouštějí ohrožená území
Pozorování potvrdila, že v prosinci 2004, kdy zasáhlo pobřeží indického oceánu tsunami, opustili o den dříve všichni plameňáci nízko položené oblasti přírodní rezervace Point Calimere v Indii a přestěhovali se dále od pobřeží.
Stejně reagovaly i americké zlaté pěnice, které více než 24 hodin předem opustily svá teritoria před blížícím se tornádem.
2. Kočky vědí své
Před zemětřesením v Japonsku v roce 2011 lidé pozorovali u svých koček nervozitu, chvění a silný stres. Zvířata se za každou cenu pokoušela utéci. Stejně se chovaly i kočkovité šelmy v zoologických zahradách.
Kočky mají totiž mnohem širší rozsah sluchu než lidé a slyší hluk, který působí počínající záchvěvy země. Navíc jsou prý citlivé na změny tlaku, gravitace a chvění zemské kůry.
3. Krávy ztrácejí mléko
Vědci z japonské Národní univerzity zkoumali chování krav před velkým zemětřesením v roce 2011 a zjistili, že dokonce šest dní před smrtícími otřesy a následnou vlnou tsunami se u krav prudce snížila produkce mléka.
Navíc, volně se pasoucí krávy se vydaly dlouho před tsunami hledat útočiště do vyšších poloh a odmítaly se vrátit do údolí.
4. Sloni varují troubením
Pověsti o slonech, varujícími před nebezpečím, jsou známé už od starověku. Sloni takové schopnosti opravdu mají.
Ve chvíli, kdy Filipíny v roce 2004 zasáhlo zemětřesení, tedy řadu hodin před příchodem ničivé vlny tsunami, prudce zareagovali sloni, používaní pro vyjížďky turistů na vzdálené Sumatře.
Začali všichni mohutně troubit a zároveň se dali i s turisty na zádech na úprk z pláže do nedalekých kopců.
5. Včely zalezou do úlů
Schopnosti včel vycítit změny počasí využívali už naši předkové při jeho předpovídání. Včely dokáží předem ohlásit bouři, prudký déšť nebo vítr tím, že zalezou do úlů.
Vědci zjistili, že včely dokážou vnímat změny vlhkosti v atmosféře dlouho předtím, než se spustí déšť. Vnímají také změny tlaku vzduchu, ke kterým dochází zpravidla před bouřkou.