Skip to content
reklama

Lord Byron: Temné vášně romantického básníka

Legenda mezi básníky, dobrodruh, svůdce, inspirátor, který ovlivní nejednu generaci poetů a nakonec vyrazí do války, aby se tam nastydl a zemřel v posteli.

George Gordon Byron (1788–1824) se rodí s vrozenou vadou nohy a celý život kulhá. Matka ho nenávidí a občas ho mlátí pohrabáčem, otec, přezdívaný Šílený Jack, se uchlastá, když jsou chlapci tři roky. To není dvakrát šťastné dětství.

Chromá noha, bystrý mozek

Osud mu do vínku dá pohlednou tvář a celoživotní trauma způsobené vrozenou vadou. Diparetická forma dětské mozkové obrny jejíž součástí je ochrnutí dolních končetin zaviní, že Byron celý život kulhá. Možná i proto se celý život snaží dokázat, že mu špatná noha nebrání dokázat cokoli si usmyslí.

Ve škole vyniká sečtělostí, rozhledem a navzdory svému hendikepu také sportovními výkony. Je mu třináct, když zdědí po prastrýci titul barona, jen o kousek víc, když ho o panictví připraví sestra jeho chůvy, a o pár měsíců víc, když získá další celoživotní trauma poté co prožije první platonickou lásku k dívce, která ho pro jeho hendikep odmítá.

Vinou vrozené vady Byron odmalička kulhá, což mu způsobí trauma na život. (Richard Westall, Volné dílo, commons.wikimedia)

Manželka jako alibi

Vyroste z něj nejen nejslavnější anglický básník, ale také zřejmě nejslavnější anglický zhýralec. Jeho extravagantní skandály, zejména ty sexuální, jsou stejně slavné jako jeho dílo. Vlastní sbírku pubického ochlupení svých milenek a také milenců, kterých jeho náručí údajně během jednoho roku projde téměř 250.

Historie naznačuje, že je mezi nimi také jeho o čtyři roky starší nevlastní sestra Augusta Leighová (1783-1851). Poprvé se s ním setkává roku 1805. Augusta se stává jeho důvěrnicí, které se svěřuje zejména s problematickým vztahem k matce.

Když se začnou šířit pověsti o jejich incestním vztahu, Byron, aby chránil její pověst, se ožení s prudérní baronkou Annou Isabellou Milbankeovou (1792-1860). Což mu však údajně nebrání pokračovat ve vztahu se sestrou.

Manželství je pro Annu takovým peklem, že nakonec zoufale žádá o pomoc i Augustu. Ta sice přijede a vyšilujícího Byrona zklidní, Anna však později naštvaně tvrdí: „Poslal mě do postele, aby mohl trávit čas s ní.“

blank
Nevlastní sestra Augusta byla také jewho milenkou a velkou láskou. (James Holmes, Volné dílo, commons.wikimedia)

Dokázala ho rozesmát

Důkazem incestního vztahu pak mají být nejen Byronovy milostné básně věnované sestře, ale také mnohem hmatatelnější důkaz. Její dcera Medora (1814–1849), o které básník mluvil jako o své neteři, ale také dceři. Historikové jsou však v otázce tohoto mileneckého vztahu opatrní, byť ho nevylučují. Spíše se snaží zjistit co zhýralce Byrona přitahuje k ženě, kterou nezajímá jeho poezie a je buď těhotná, nebo se stará o malé děti.

Odpověď zní – pochopením a humorem. Dokáže totiž Byrona rozesmát. Má skvělé imitační schopnosti, stejný smysl pro humor a dokáže tropit legraci sama ze sebe. A možná také proto, že ho jako jedna z mála žen dlouho odmítá.

Což je věc, na kterou není jako lamač ženských srdcí zvyklý.

blank
Pro smrt je divoký básník lákavým soustem, vezme si ho už ve věku 36 let. (Joseph Denis Odevaere, Volné dílo, commons.wikimedia)

Smrt je krutý žertéř

V roce 1823 vyrazí do Řecka, aby se tu zapojil do osvobozeneckého boje proti nadvládě Osmanské říše. Moc se mu nedaří. Spojí se sice s řeckým státníkem Alexandrosem Mavrokordatosem (1791-1865), se kterým plánují útok na tureckou pevnost Lepanto u ústí Korintského zálivu.

Jenže dřív, než stihnou vyplout, Byron v únoru 1824 onemocní. Podle všeho malárií, kterou se lékaři bohužel snaží léčit pouštěním žilou, což pochopitelně Byrona ještě víc oslabí. Ač nakonec dokáže malárii zkrotit, do cesty k uzdravení se mu postaví silné nachlazení.

A lékaři opět neumí nic jiného než pouštět žilou. Zákrok je navíc proveden nesterilním nástrojem, který k malárii a nachlazení přihodí ještě otravu krve. To už tělo neustojí a Byron 19. dubnu umírá ve věku pouhých 36 let.

Foto: commons.wikimedia titulka (Pierce Bone, volné dílo, commons.wikimedia)
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Krůtí maso se zeleninovým salátem
tisicereceptu.cz

Krůtí maso se zeleninovým...

Bezchybná volba, pokud hubnete. Krůtí maso...
Bitva třiceti: Do boje šli jen ti nejlepší
epochalnisvet.cz

Bitva třiceti: Do boje šli...

Kolik obětí by přineslo dobývání obleženého města?...
Houseboat jako luxusní chata
rezidenceonline.cz

Houseboat jako luxusní chata

Není houseboat jako houseboat – rozdíl mezi...
Záhada Klubu 27: Seznam smrti se stále rozrůstá! Nový případ!
enigmaplus.cz

Záhada Klubu 27: Seznam smrti se...

Už dlouhou dobu se mluví o tom, že nezvyklý...
Rok s Věnečky Janeček: limitované edice, spolupráce s Hemingway Barem a narozeninový pop-up
iluxus.cz

Rok s Věnečky Janeček:...

Loni v dubnu otevřel v pražské Pštrossově ulici...
V Mostě se nudit nebudete
epochanacestach.cz

V Mostě se nudit nebudete

Ke sportu, odpočinku či...
Slavné muže bere Sára Rychlíková útokem!
nasehvezdy.cz

Slavné muže bere Sára...

Dlouho to vypadalo, že se...
Skončí nakonec herečka Obermaierová úplně sama?
nasehvezdy.cz

Skončí nakonec herečka...

JAROSLAVA OBERMAIEROVÁ...
Správná péče oddálí stárnutí pleti
panidomu.cz

Správná péče oddálí...

Když začíná pleť stárnout? Prý už brzy...
Sen mě upozornil, že je paní Svatava v nebezpečí
skutecnepribehy.cz

Sen mě upozornil, že je paní...

Pracovala jsem v domově pro seniory...
Čarovná síla přesličky: Pomáhá se záněty močových cest
enigmaplus.cz

Čarovná síla přesličky: Pomáhá...

V dávných dobách byla považována za magickou rostlinu – prý...
Sépie jsou stejně inteligentní jako lidoopi
21stoleti.cz

Sépie jsou stejně...

Když byl výzkum inteligence ve zvířecí říši ještě v plenkách,...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha