Domů     Liška ryšavá Zikmund: Obyvateli Uher veleben, Čechy nesnášen!
Liška ryšavá Zikmund: Obyvateli Uher veleben, Čechy nesnášen!
26.9.2024

Zatímco v Evropě, a zejména v Uhrách je mladší syn Karla IV. Zikmund (1368–1437) považován za velice schopného krále, Češi mu dlouho nemohou přijít na jméno. Vyčítají mu smrt Jana Husa i křížovou výpravu, kterou vedl proti husitům.

Trvá mu tak dlouhých sedmnáct let od smrti bratra Václava IV., než je v českých zemích všeobecně přijat jako král … Nenáviděný Lucemburk se českého trůnu nakonec dočkal, ale dlouho si ho neužil.

Na přelomu let 1377 a 1378 podniká Karel IV. (1316–1378), i přes svůj pokročilý věk a bolestivé onemocnění dnou spolu se starším synem Václavem IV. (1361–1419) cestu do Francie, aby tam s francouzským králem Karlem V. (1338–1380) domluvil rozdělení sfér vlivu v Evropě a přesídlení papeže z Avignonu zpět do Říma.

Nezapomíná ani na mladšího syna Zikmunda. Když je mu pouhých šest let, zasnoubí ho otec s Marií, nejstarší dcerou polského a uherského krále Ludvíka I. (1326–1382). Měla mu tak připadnout polská koruna, osud tomu však nakonec chtěl jinak.

Václav Hájek z Libočan: Kronyka česká: Zikmund Lucemburský. FOTO: Acoma / CC / volné dílo
Václav Hájek z Libočan: Kronyka česká: Zikmund Lucemburský. FOTO: Acoma / CC / volné dílo

Zikmund, polský král

Po smrti svého otce se stává desetiletý Zikmund braniborským markrabětem, zároveň je poslán na uherský dvůr. V roce 1381 ho starší bratr Václav IV., který ho celý život nenávidí, posílá do Krakova, aby se naučil polsky, zvykl si na zemi i místní lid.

Polský a uherský král Ludvík I. umírá o rok později, bez mužského dědice. Má dvě dcery, starší Marie, se kterou je Zikmund zasnouben, se má stát dědičkou polské koruny, mladší Hedvika má zdědit Uhry.

Zikmund Lucemburský se narodí roku 1368 čtvrté manželce Karla IV. Alžbětě Pomořanské, vnučce polského krále Kazimíra III. Velikého. Své jméno získává podle sv. Zikmunda, jenž je oblíbeným světcem a patronem jeho otce.

I když se říká, že přezdívku „liška ryšavá“ si vysloužil pro svoji lstivost, není to pravda, říkali mu tak už v dětství kvůli barvě jeho vlasů a později i vousů. Zikmund je velice vzdělaný, hovoří sedmi jazyky a má zálibu v rytířských turnajích.

Poláci ho za krále nechtějí

Ačkoliv Ludvík ještě před svojí smrtí jmenuje Zikmunda správcem Polska, svěří mu svoji armádu a naléhá na zdejší šlechtu, aby nového panovníka přijala, Poláci odmítají další spojení s Uhrami i Zikmunda.

Toho zprávy o smrti skoro-tchána zastihují při obléhání hradu Odolanów, které rychle ukončuje a míří do Poznaně, kde žádá složení slibu věrnosti od měšťanů i šlechty. Zatímco měšťané mu hold vzdávají, rytíři se staví proti.

Jejich odpor vede ke dva roky trvajícím sporům a nakonec k povstání, ve kterém si šlechta vynutí na polský trůn Ludvíkovu mladší dceru Hedviku.

Sándor Liezen-Mayer: Alžběta a Marie u hrobu krále Ludvíka. FOTO: Surtsicna / CC / volné dílo
Sándor Liezen-Mayer: Alžběta a Marie u hrobu krále Ludvíka. FOTO: Surtsicna / CC / volné dílo

V Uhrách bude vládnout Marie

Ani v Uhrách to pro Zikmunda nevypadá dobře. Vdova po Ludvíkovi, Alžběta Bosenská, by na uprázdněném trůnu ráda viděla svoji starší dceru Marii, ovšem bez Zikmunda.

V roce 1382, po jeho odjezdu z Uher, proto zruší Zikmundovo zasnoubení s Marií a nově ji zaslíbí Ludvíkovi Orleánskému, příslušníkovi francouzského panovnického rodu, od něhož si slibuje, že její dceři přenechá uherský trůn.

Papežské schizma mění Zikmundův život

Ve zrušení Zikmundových zásnub hraje velké roli i papežské schizma, které se rozpoutalo po smrti jeho otce a velmi ovlivnilo Zikmundovo panování, a to více než jednou.

Papež Urban VI. se sice usídlil v Římě, jak si Karel IV. přál, ale francouzští kardinálové zvolili vzdoropapeže Klementa VII., který setrval v Avignonu.

Zatímco římský papež trval na dodržení zásnubního slibu daného Zikmundovi, ten avignonský, nakloněný francouzské královské rodině, ho milerád zrušil.

Portrét císaře Zikmunda od neznámého malíře. FOTO: Dguendel / CC / CC BY 3.0
Portrét císaře Zikmunda od neznámého malíře. FOTO: Dguendel / CC / CC BY 3.0

Vynucená svatba s dědičkou Uher

Uherská šlechta je nejednotná, část chce za krále Zikmunda, část stojí za královnou a spojením s Francií, třetí tábor by rád na trůnu viděl neapolského krále Karla.

Zikmund se se stávající situací odmítá smířit a chce dobýt Uhry mocí, v listopadu 1385 proto obsadí vojensky Budín a vynutí si sňatek s Marii.

Opozice proti němu je ale příliš silná, takže raději odtáhne do Čech, aby s pomocí bratra Václava IV. shromáždil větší vojsko. Alžběta Bosenská zve do Uher neapolského krále Karla, aby jí pomohl na trůn dosadit její dceru. On se místo toho sám nechá v prosinci 1385 korunovat uherským králem.

Jean Froissart: V pozadí svatba Marie Uherské se Zikmundem, vpředu tábor Ludvíka I. z Valois. FOTO: Acoma / CC / volné dílo
Jean Froissart: V pozadí svatba Marie Uherské se Zikmundem, vpředu tábor Ludvíka I. z Valois. FOTO: Acoma / CC / volné dílo

Unesená manželka a tchyně

To mu královna-vdova není ochotna prominout. V únoru následujícího roku ho proto pozve na přátelskou audienci do svých komnat, kde na něj čeká najatý vrah. Ten při útoku krále Karla vážně zraní. Následně je zajat a uvržen do žaláře, kde zemře.

Na jaře 1386 vtrhne do Uher vojsko Václava IV., Alžběta se proto v dubnu usmiřuje se zetěm Zikmundem, který je koneckonců právoplatným manželem její dcery.

Ferenc Lohr: Titusz Vay zachraňuje uherského krále Zikmunda v bitvě u Nikopole. FOTO: Farkasven / CC / volné dílo
Ferenc Lohr: Titusz Vay zachraňuje uherského krále Zikmunda v bitvě u Nikopole. FOTO: Farkasven / CC / volné dílo

Konečně uherským králem

V polovině roku pak Alžbětu a Marii přepadne, unese a uvězní velmož Jan Horváth, stoupenec zavražděného krále Karla. V lednu 1387 před zraky její dcery uškrtí Horváth Alžbětu.

Dne 31. března 1387 je Zikmund ve Stoličném Bělehradě konečně korunován uherským králem, vězněnou Marii osvobodí vojenské oddíly jejího strýce a Zikmund, aby se jí zalíbil, nechá povraždit všechny Horváthovce.

Ačkoliv je jediným Lucemburkem na uherském trůnu v celé historii, vydrží na něm padesát let.

Špatná vláda krále Václava IV.

V Čechách mezitím vládne Zikmundův nevlastní bratr Václav IV. Ačkoliv je vzdělaný a ovládá jazyky, chybí mu vlastnosti, které činily tak dobrého panovníka z jeho otce, zejména odpovědnost, svědomitost, vytrvalost, důslednost a schopnost kompromisů.

Naopak velmi známá je jeho záliba v alkoholických nápojích, opilý potom často propadá záchvatům vzteku. České země pod jeho vládou nevzkvétají, naopak, a navíc jsou ještě sužovány morem. To vede k nespokojenosti šlechty, která krále v roce 1394 dokonce zajme.

V jejím čele stojí Václavův bratranec Jošt Lucemburský, osvobozuje ho až Zikmundův mladší bratr Jan Zhořelecký.

János Thuróczy: Chronica Hungarorum: Zikmund uherský. FOTO: Imoti95 / CC / volné dílo
János Thuróczy: Chronica Hungarorum: Zikmund uherský. FOTO: Imoti95 / CC / volné dílo

Sesazený římský král

Karel IV. zajistil pro svého syna Václava IV. korunu římského krále, stal se jím už v červnu 1376, o měsíc později byl i korunován.

Porýnští kurfiřti jsou ovšem s Václavem v roli říšského krále nespokojeni, vyčítají mu nedůslednost v řešení říšských problémů i církevní politiky, zejména papežského schizmatu, i neustálé konflikty s bratrem Zikmundem.

V srpnu 1400 je proto rozhodnuto o sesazení Václava IV. z říšského trůnu s odůvodněním, že jde o krále „nepotřebného a nečinného i nedbalého“. Václav své sesazení neuzná a dál titul říšského krále používá.

Jean Froissart: Zikmund se radí ve svém stanu na bitevním poli. FOTO: Jheald / CC / CC0 1.0
Jean Froissart: Zikmund se radí ve svém stanu na bitevním poli. FOTO: Jheald / CC / CC0 1.0

Vlastním bratrem zatčený a uvězněný český král

V únoru 1402 svěřuje Václav IV. své vladařské pravomoci Zikmundovi, aby ho zastupoval pro dobu zamýšlené korunovační cesty do Říma, v březnu ho Zikmund nechá zatknout a uvěznit ve Vídni.

Drancuje české hrady, do rukou se mu dostane i královská pokladnice, tedy stříbronosné město Kutná Hora. Odpor, který proti němu v Čechách rychle vzrůstá, kdy se proti němu staví i bratranec Jošt, se Zikmund snaží potlačit vojensky.

Musí ale řešit naléhavé problémy v Uhrách, kde o trůn usiluje neapolský král Ladislav, a tak i s nashromážděným bohatstvím odtáhne. Naopak Václavovi se daří uniknout ze zajetí a vrací se do Čech.

Zikmund říšským králem

Mezitím nabírá papežské schizma na síle, v čele církve stojí hned tři papeži. Říšským králem je místo Václava IV. zvolen Ruprecht III. Falcký, po jeho smrti roku 1410 se cesta k tomuto titulu otevírá Zikmundovi.

Václav IV. to však nechce dopustit a sbírá hlasy kurfiřtů pro bratrance Jošta. Když ten v lednu 1411 umírá, novým říšským králem se s podporou Václava IV., kterému přislíbí vytvoření postu říšského císaře, jenž mu bude náležet, stává Zikmund Lucemburský.

Ulrich Richental: Kostnický koncil. FOTO: RR / Creative Commons / volné dílo
Ulrich Richental: Kostnický koncil. FOTO: RR / Creative Commons / volné dílo

(Ne)úspěšný kostnický koncil

Jako římský král se Zikmund snaží o odstranění papežského schizmatu. Přiměje proto jednoho ze tří papežů, Jana XXIII., aby svolal koncil do Kostnice (1414–1418). Jeho výsledkem je abdikace všech tří stávajících papežů a zvolení papeže nového.

Tím se roku 1417 stává Otta Colonna, který přijímá jméno Martin V. Pro Čechy ale představuje koncil v Kostnici bolavé místo dějin, neboť právě zde má své učení obhájit mistr Jan Hus, kterému Zikmund na cestu vydává ochranný glejt.

Smrt Husa a revoluce v Čechách

Podle historika Petra Čorneje dělá Jan Hus osudovou chybu, když spěchá do Kostnice, aby stihl začátek koncilu, zatímco Zikmund směřuje do Cách, kde je 8. listopadu 1414 korunován králem Svaté říše římské.

Nemůže tak českého církevního reformátora ochránit, čehož jeho protivníci dokonale využívají a dne 6. 7. 1415 je Hus jakožto heretik v Kostnici upálen. To vyvolá u jeho příznivců v Čechách hněv a vede k vypuknutí husitské revoluce.

Václav Brožík: Mistr Jan Hus před koncilem kostnickým. FOTO: neznámý autor / CC / volné dílo
Václav Brožík: Mistr Jan Hus před koncilem kostnickým. FOTO: neznámý autor / CC / volné dílo

Král je mrtev, ať žije král

Za její počátek je považována první pražská defenestrace, během níž jsou v červenci 1419 protihusitští novoměstští radní svrženi z okna radnice.

Když se o události doslechne Václav IV., kterému se ani přes naléhání koncilu i Zikmunda nedaří zastavit „sílící kacířství“ v Českém království, dostane záchvat mozkové mrtvice či epilepsie. Na jeho následky 16. srpna 1419 Václav IV. umírá. Jediným dědicem českých zemí se stává Zikmund.

Zikmundovy boje s husity

Katolická církev očekává jeho nástup se samozřejmostí, husité s obavami. Chtějí, aby nový král přijal jejich požadavky, přijímání z kalicha a zabavení církevního majetku, což on odmítá.

V březnu 1420 je proto za jeho přítomnosti ve Vratislavi vyhlášena křížová výprava proti kacířským Čechám. V květnu obléhá Zikmund s křižáckým vojskem Prahu, je ale poražen jak v červenci na Vítkově, tak v listopadu pod Vyšehradem.

Protože má ale ve své moci Pražský hrad, nechá se 28. července korunovat českým králem.

Věnceslav Černý: Císař Zikmund jedná s husity na sjezdu chebském r. 1431. FOTO: Jedudedek / CC / volné dílo
Věnceslav Černý: Císař Zikmund jedná s husity na sjezdu chebském r. 1431. FOTO: Jedudedek / CC / volné dílo

Požadavky husitů jsou nepřijatelné

Na jaře 1421 se v Čáslavi schází sněm, kde je Zikmund jako český král odmítnut, ale na Moravě, ve Slezsku a s v Lužici ho šlechta jako svého panovníka uznává.

Po prohrané bitvě u Německého Brodu v lednu 1422 z českých zemí odtáhne a v příštích letech se je snaží získat kombinací diplomatického a vojenského nátlaku.

Teprve až v roce 1429 jsou husité opět ochotni se Zikmundem jednat a přijmout ho za krále, ovšem za předpokladu, že uzná jejich program. Pro světskou hlavu křesťanstva je to ovšem nepřijatelná podmínka.

Říšský císař konečně českým králem

Dne 31. května 1433 je Zikmund papežem Evženem IV. korunován římským císařem.

Tento papež zároveň svolává koncil do švýcarské Basileje (1431–1445), který má řešit sjednocení římskokatolické církve s východními církvemi i s husity v podobě Basilejských kompaktát (1436), která ale nejsou později církví potvrzena.

Po bitvě u Lipan roku 1434 se Zikmundovi znovu otevírá cesta k vládě v českých zemích. Nabídne takové politické ústupky, že je nakonec za českého krále přijat.

Josef Mathauser: Pražané skládají slib císaři Zikmundovi. FOTO: Jedudedek / Creative Commons / volné dílo
Josef Mathauser: Pražané skládají slib císaři Zikmundovi. FOTO: Jedudedek / Creative Commons / volné dílo

Vládu v Čechách si Zikmund dlouho neužil

Množí se však proti němu stížnosti, například proto, že dal popravit Jana Roháče z Dubé. Je už starý a nemocný, a tak před problémy prchá do Uher. Na své cestě dne 9. prosince 1437 ve Znojmě je stižen mrtvící, padá z koně a zanedlouho umírá.

Dožil se však bez mála 70 let, což je na tu dobu úctyhodný věk. Je pohřben v katedrále ve Velkém Varadíně, hned vedle hrobky svatého Ladislava. Nezanechává po sobě žádné mužské potomky, takže jeho osobou vymírají Lucemburkové po meči.

Své královské dědictví se chystal předat manželovi své jediné dcery Alžběty, Albrechtovi II. Habsburskému, aby nezvítězily politické ambice jeho druhé ženy Barbory a jejího synovce Oldřicha.

Foto: Viz popisky. Titulní foto: Kunsthistorisches Museum Wien / CC / volné dílo
Související články
Historie
Václav IV. jako následník předurčený k vládnutí: Dělal všechno pro to, aby panovat vůbec nemusel
Je prosinec 1378. Mladý král Václav štve jelena a nic mu nesejde na tom, že teprve včera uložili jeho královského otce k poslednímu odpočinku. Je přece král, a to z Boží vůle, všichni ho musejí poslouchat, copak on má dřít jako kůň? Však se to nějak zařídí jako za jeho nebožtíka otce. On má svůj […]
Historie
Henry Morgan, korzár z Karibiku: Dodnes ho připomíná i známý rum
Přesné datum narození obávaného Henryho Morgana, největšího korzára 17. století, není známo. Nejprve si získal jméno jako jeden z nejvýznamnějších vůdců karibských pirátů a následně pak jako jejich nepřítel, když vstoupil do služeb Anglie a přijal úkol pirátství potlačovat. Svou kariéru Morgan započal na ostrově Tortuga, jenž v roce 1493 objevil a též i pojmenoval […]
Historie
Bitva na Bílé hoře: Vojáci berou do zaječích a důstojníci zůstanou na pivu
Je 8. listopadu 1620. Stavovské vojsko zaujme výhodné postavení na návrší. Nepřátel je sice víc, ale bez opory pražských hradeb. Jenže stavy nemají žádnou hrdinnou vlasteneckou armádu, jak se nám někdy snažili namluvit v hodinách dějepisu. Většina vojáků jsou zahraniční žoldáci. A to bude problém. Nedostali totiž svůj žold…   Když mu na hlavu posadí […]
Historie
V Rakousku-Uhersku byl milovaný i nenáviděný Masaryk odsouzen k smrti
K jeho osmdesátým narozeninám je roku 1930 přijat zákon o zásluhách T. G. Masaryka, obsahující větu „Tomáš Garrigue Masaryk zasloužil se o stát“, a je oslavován jako prezident-osvoboditel. Přitom než se stal symbolem samostatného Československého státu, byl několikrát prohlášen za vlastizrádce, a dokonce mu za to hrozila i smrt… Zpráva o vyhlášení první světové války dne 28. […]
reklama
svět zločinu
Násilník Petr Stehlík: Za katrem mu svatozář rozhodně nenaroste
Za katrem mu svatozář rozhodně nenaroste – spíše naopak. Během let nesvobody se postupně „propracovává“ do stále těžší vězeňské kategorie. Dotáhne to až do nechvalně proslulých Valdic, ale ani mezi nejotrlejšími mukly nehodlá hrát druhé housle. Navzdory stále ještě útlému věku získá i mezi nimi výrazné postavení. V kriminále se setká také se svým způsobem legendárním […]
Dramatický zásah policie v plzeňské katedrále
34letý Slovák se v podroušeném stavu dostal do plzeňské katedrály svatého Bartoloměje, kde začal řádit. Poškozoval majetek, napadal policisty a musel být zpacifikován pomocí slzného plynu. Slovenský opilec se houpá v katedrále Katedrála svatého Bartoloměje, umístěná na náměstí Republiky v Plzni, už zažila ledacos. Vždyť vznik původního kostela se datuje do roku 1295. Po mnoha […]
Sexuální sadista Miroslav Stehlík znásilňuje ženy na potkání
Málem ho skřípne do vchodových dveří paneláku. „Vůbec jsem si vás nevšimla,“ usměje se žena na neznámého mladíka. Zeptá se, zda má zamknout. „Nemusíte,“ spiklenecky se na ni ušklíbne. Ve stejný okamžik zaútočí. Chce sex a doufá, že ho nedostane zadarmo. Odpor ho totiž vzrušuje nejvíc. Je inteligentní, fyzicky zdatný a ženám se zdá na […]
Pekelná procházka smrtí: Howard Unruh a jeho krvavé řádění v Camdenu
Veterán Howard Unruh se během pouhých 12 minut proměnil v bezohledného vraha, který pokosil 13 životů v americkém městě Camden. Zabiják se pobaví zoufalstvím svých obětí V okamžiku, kdy chce vstoupit do obchodu, vychází ven jeden ze zákazníků, 45letý James Hutton. „Ano znal jsem ho, byl to místní pojišťovací agent!“ přiznává Howard. Proč ho však […]
reklama
svět zločinu
Matka pod vlivem drog uřízla svému dítěti genitálie: Hrůzný čin otřásl Amerikou
V americkém Houstonu se odehrála děsivá událost, která otřásla celým světem. Mladá matka pod vlivem drog uřízla svému novorozenému synovi genitálie. Žena tvrdila, že to udělal rodinný pes, ale důkazy ji usvědčily. Chlapce vykastruje a tvrdí, že to udělal pes Byt na předměstí Houstonu je v březnu 2007 nebývale ztichlý. Teprve pětitýdenní Holden Gothia spokojeně spí […]
Kuriózní policejní zásahy: Muži zákona pracují na věži kostela i v kanále
Strážníci stoupají točitým schodištěm vzhůru. Míří za neomaleným chlapíkem, který se vydal na věž katedrály mimo otevírací dobu. Už jsou téměř na ochozu. Náhle se policista v čele skupiny zarazí. Agresor se houpe na rozvodech požární vody a snaží se ho kopnout do hlavy. Policisté se dostávají do konfliktu s nevyzpytatelným světem kriminality každý den. […]
Masové protesty ve španělsku po šokujícím propuštění pěti sexuálních násilníků La Manada
Propuštění pěti násilníků zvaných La Manada, kteří v červenci 2016 napadli mladou dívku během oslav v Pamploně, vyvolalo masivní protesty napříč celým Španělskem. Obyvatelé reagovali na rozhodnutí soudců, kteří pachatele po nepravomocném odsouzení propustili z vazby po zaplacení kauce. Tento krok zvedl vlnu nevole a vedl k diskusi o spravedlnosti a právních předpisech v zemi. […]
Slzy a bolest: Příběh zneužitých nezletilých dívek z Oxfordu
Mladé dívky z Oxfordu se staly obětmi brutálního gangu, který je po léta sexuálně zneužíval. Jejich životy byly navždy poznamenány traumatem a strachem. Soud konečně potrestal viníky, ale jizvy na duši obětí se jen tak nezahojí. Parta zneužívá mladé dívky v autě Za dalším případem nelítostného znásilňování se vydáme za kanál La Manche, na Britské […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz