Domů     Odkaz nenáviděného diktátora: Ceaușescův palác je objemnější, než Cheopsova pyramida!
Odkaz nenáviděného diktátora: Ceaușescův palác je objemnější, než Cheopsova pyramida!
26.9.2024

Nevysoký diktátor vypadá v ohromném sále ještě menší. Náhle zatleská. Zvuk se nese až k dělníkům dokončujícím dvojité točité schodiště. Práce ustane. „Předělat! Stupně mi nevychází na krok!“ vzteká se první muž Rumunska.

Vyděšený architekt cítí, jak se mu derou do očí slzy. Tohle je už podruhé. Přijde o kariéru, anebo rovnou skončí v lágru?

Jen málo komunistických režimů se v 70. a 80. letech minulého století může chlubit takovou mírou brutality, jako ten rumunský. Vede ho prezident a diktátor Nicolae Ceaușescu (1918–1989), jeho manželka Elena (1916–1989), jejich příbuzní a přátelé.

Zatímco si hrstka vyvolených užívá luxusu, běžní Rumuni čelí chudobě, hladu a nelítostnému teroru tajné policie Securitate. V hlavním městě Bukurešti, na troskách poničených zemětřesením, vyrůstá monstrózní palác.

Je to připomínka absolutní moci diktátora nad poddanými. V davu narůstá zuřivý hněv.

1424 mrtvých, 8000 raněných

Je páteční večer 4. března 1977. Hlavní město se pomalu ukládá ke spánku. Mnozí neodolají a zamíří do restaurací. Netuší, že ve 300 kilometrů vzdáleném městě Vrancea se v hloubce 94 kilometrů právě pohnula země.

Zemětřesení, jehož síla přesahuje 7. stupeň Richterovy škály, zasáhne i rumunskou metropoli. Následky jsou strašlivé. Hroutí se domky i mnohapodlažní budovy. V jejich troskách jen v Bukurešti najde smrt 1424 lidí, dalších bezmála 8000 bude zraněno.

Padají budovy ministerstev i nedávno dostavěné obytné domy. Jejich zhroucené betonové zdi odhalují stavební lajdácké se spoustou bublin a naházených odpadků. V troskách skončí celé čtvrti. Osudným se to stane pro obyvatele 5. městské čtvrti zvané Dealul Spirii.

Zhruba 40 000 lidí bude nuceně přestěhováno. Diktátor se totiž rozhodne vztyčit na troskách jejich domovů symbol své moci.

Palác se staví... Foto: Scott Edelman / CC volné dílo
Palác se staví… Foto: Scott Edelman / CC volné dílo

Stovky architektů dřou na povel

Plánované stavbě musí ustoupit 7 kilometrů čtverečních města. Právě zde se bude rozkládat park. V jeho centru bude třetí největší kancelářská budova světa – hned po Pentagonu a sídle thajského parlamentu v Bangkoku.

Ambiciózní projekt je po vyhrané soutěži svěřen do rukou tehdy 28leté architektky Ancy Petrescu (1949–2013). Ta koordinuje práce 10 dalších architektů a s jejich pomocí ještě dalších 700, kteří se na plánování podílejí.

Megalomanskému plánu musí ustoupit Národní archiv, kláštery, nemocnice, stadion a 37 továren a dílen. Kopec, na kterém se čtvrť nachází, bude srovnán se zemí. Zkáze uniknou jen tři pravoslavné kostely, které budou přemístěny jinam, aby nerušily výsledný dojem.

Rozměry jsou dechberoucí

Roku 1984 se pouští do práce na 20 000 stavebních dělníků. Pomáhat jim bude 5000 vojáků. Celkově se na výstavbě paláce podílí přes 1,5 milionu dělníků, nemluvě o zástupech takzvaných dobrovolníků. Není divu.

Stavba je 240 metrů dlouhá, 270 metrů široká a 86 metrů vysoká. Má 21 křídel, 1100 místností a tvoří ji celkem 20 pater. Nad zemí jich je 12. V podzemí se jich nachází dalších osm.

V tom posledním, nejhlubším, se nachází diktátorova pojistka pro případ jaderné apokalypsy.

Atomový kryt a kilometry tunelů

Ceaușescu je sebevědomý diktátor, ale děsí se studené války mezi USA a tehdejším Sovětským svazem. Desítky tisíc střel s jadernými hlavicemi míří z jednoho konce světa na druhý. Stačí jedna chyba a celé státy se promění v neobyvatelnou poušť.

Pro tento případ je tu však 8. podzemní patro dosahující do hloubky 92 metrů. Skládá se z hlavní haly, která disponuje telefonním spojením na všechny vojenské jednotky v Rumunsku. Nechybí obytné místnosti pro nejvyššího pohlavára a jeho nejvěrnější.

Místnosti obklopené 1,5 metry betonu mají odolat i nejsilnější radiaci. Z krytu navíc vede 20 kilometrů tunelů, které ho spojují s nejdůležitějšími státními institucemi.

Lid zmírá hlady a diktátor buduje luxusní stavby. Foto: Ștefan Jurcă / CC BY 2.0
Lid zmírá hlady a diktátor buduje luxusní stavby. Foto: Ștefan Jurcă / CC BY 2.0

Stačí tlesknout

Diktátor osobně kontroluje detaily megalomanského plánu. Příchod nejvyššího představitele a jeho manželky má probíhat po dvojici ohromných schodišť postavených na míru.

Drobný Ceaușescu je háklivý na zmínky o své tělesné výšce a nechá schodiště dvakrát přestavět. To proto, aby stupně odpovídaly jeho konstituci. Každá místnost musí mít perfektní akustiku.

Své spolupracovníky totiž často svolává tlesknutím, jehož zvuk se musí nést rozlehlými sály. Komplex budov, který vzniká, má větší objem než velká Cheopsova pyramida v Egyptě! Její hmotnost přesáhne 4,2 miliony tun a Ceaușescův palác nad ní triumfuje.

Stane se nejtěžší budovou na světě. Figuruje i v Guinessově knize rekordů. Je tak těžký, že se každý rok propadá o 6 milimetrů do země. Prezidentova nezřízená megalomanie má velký háček. Chudý stát se astronomicky zadlužuje – a lid to vidí.

Faraonem v zemi hladu

V Rumunsku 80. let chybí suroviny, základní potraviny jsou na příděl, v zemi není dostatek elektrické energie, výpadky jsou na denním pořádku. Televize vysílá jen pár hodin denně. Obrovský zahraniční dluh ještě zvýší nenáviděný palác.

Lidé si šeptají, že místo milionu tun mramoru, 3500 tun křišťálu na lustry a stovek tun bronzu, by se mohly nakoupit léky pro děti. Stavba si vyžádá neuvěřitelných 5500 tun betonu, 7000 tun oceli a 200 000 tun skla.

Nechybí stovky zrcadel, závěsy protkané zlatem a stříbrem, z nichž ten největší váží 2 tuny. Za mřížemi komunistických lágrů mezitím končí statisíce odpůrců režimu a čelí tam mučení a nelidským podmínkám. Mnozí se nevrátí, jiní s podlomeným zdravím…

Nechá střílet do lidí

V zemích sovětského bloku je od chvíle, co převezme vedení SSSR Michail Gorbačov (*1931), znát citelné uvolnění. A v Rumunsku? Nic. V roce 1989 se jednotlivé režimy hroutí jako domečky z karet.

U nás začíná sametová revoluce, i to ale diktátora nechává chladným. Když v Temešváru na západě jeho země vypuknou v prosinci téhož roku nepokoje, jeho ozbrojenci bez milosti postřílí přes 1000 neozbrojených demonstrantů. Pohár trpělivosti tím přeteče.

Protesty se rychle šíří. 21. prosince 1989 Ceaușescu mluví k rozlíceným lidem. Běsnící dav se ho pokusí zlynčovat. Uprchne, ale moc v zemi převezme armáda a zatkne ho. V rychlém procesu je i se ženou odsouzen k smrti.

Do očí popravčí čety pohlédnou oba 25. prosince 1989. Nedostavěný monstrózní palác v Bukurešti lidé nemilosrdně vydrancují.

Dokončení megalomanského projektu je v roce 2006 vyčísleno na v přepočtu 68 miliard korun. V ohromných budovách nyní sídlí obě komory rumunského parlamentu i Národní muzeum současného umění, konají se tu konference i mezinárodní summity.

Velkou část komplexu se však nedaří využít. Sály tak zůstávají prázdné…

Foto v úvodu: Jorge Franganillo / CC BY 2.0
Související články
Záhady a tajemství
Zázračný obraz v polském opatství: Skutečně byl přenesen z Rimini?
Polské opatství Krzeszów leží přibližně dvacet kilometrů od našich hranic s Polskem. Jedna ze zdejších záhad se váže k mariánské ikoně, která se nachází pod velkým oltářním obrazem. Záhada přenesení obrazu Jedná se o obraz Panny Marie Milosti v Krzeszówě. Ten dal také pravděpodobně chrámu latinský název Gratiae Sanctae Mariae. Nikdo neví, jak přesně se […]
Záhady a tajemství
To neuhádnete: Víte, kdo začal s vykopávkami Sfingy?
Nasucho polkne. Sice je neomezeným vládcem říše sahající od Nubie až po východní část Středozemního moře, jenže ho pronásleduje bolest zubů a dásní, dědičná epilepsie a navíc má gynekomastii, tedy zduření prsou. Polední slunce neúprosně žhne a mladý Thutmose IV. (u moci asi 1401/1391–1388 př. n. l.) pod provizorním přístřeškem a obklopen otroky usíná. „Rozjímej […]
Záhady a tajemství
Věštby královny ze Sáby
„Vidím město veliké, jehož sláva hvězd se dotýká,“ volá jedna. „Prahu pak Pán nad jiná města potrestá. Ohněm a hroznou povodní zkázu vezme a nepřítel zhoubu dokoná. Její rozvaliny zarostou borovím a hložím, kuny a lišky budou tu pelešiti,“ tvrdí druhá. A teď babo raď. Proroctví jsou oblíbená. Nacházíme je v nejstarších světových textech a stejně […]
Záhady a tajemství
Herkulova věž, poslední římský maják dochovaný do dnešních dnů
Torre de Hércules, Herkulova věž, patří k nejvýznamnějším památkám galicijského přístavního města La Coruňa na severozápadě Španělska. Jedná se o velmi starý, avšak doposud funkční maják, který byl podle legendy vytvořen bájným hrdinou Herkulem. Dokonce se jedná o jediný antický maják, který se nám dochoval ve funkčním stavu. Jde tak o nejstarší funkční maják na […]
reklama
záhady a tajemství
Stal se Milan Rastislav Štefánik obětí atentátu?
Znechucený Milan Rastislav Štefánik by se po konfliktech s Edvardem Benešem nejraději na politiku vykašlal a soustředil se na vědeckou práci astronoma. Jenže z domova ho prosí o návrat, na jih Slovenska dorážejí Maďaři a jeho krajané doufají v pomoc zkušeného diplomata a vojáka. Nakonec Milan Rastislav Štefánik (1880–1919)  naléhání uposlechne. Ještě napíše dopis italské markýze Giulianě Benzoniové […]
Odkaz nenáviděného diktátora: Ceaușescův palác je objemnější, než Cheopsova pyramida!
Nevysoký diktátor vypadá v ohromném sále ještě menší. Náhle zatleská. Zvuk se nese až k dělníkům dokončujícím dvojité točité schodiště. Práce ustane. „Předělat! Stupně mi nevychází na krok!“ vzteká se první muž Rumunska. Vyděšený architekt cítí, jak se mu derou do očí slzy. Tohle je už podruhé. Přijde o kariéru, anebo rovnou skončí v lágru? […]
Okupační korunovace: Česká koruna na hlavě Heydrichovi štěstí nepřinesla
Nejstarší součástí českých korunovačních klenotů je svatováclavská koruna, v jejímž kříži je uložen trn z Kristovy koruny, symbol jeho utrpení. Při korunovaci je panovník povýšen mezi Bohem vyvolené. Podle legendy tak má na všechny, kteří se koruny dotknou neoprávněně, dopadnout kletba – do roka zemřou. Dne 19. listopadu 1941 si ji údajně nasazuje na hlavu říšský protektor […]
Otrávil se mladší bratr českého krále Václava IV. v klášteře nešťastnou náhodou?
Václav IV. se mu odvděčí za to, že mu pomohl. Jeho žádost o půjčku ale nevyslyší. Když jde o peníze, král nezná bratra. A to doslova Janem Zhořeleckým lomcuje vztek. Pomstí se. Jenže od té chvíle mu už zbývá jenom málo času. Braniborský markrabě Jan Zhořelecký (1370–1396), nevlastní mladší bratr českého krále Václava IV. (1361–1419), […]
lifestyle
Rozvod Jeffa Bezose: Měla dostat MacKenzie ještě víc?
Poznají se v práci. Časem dají výpověď a bok po boku rozjedou vlastní byznys. V maličkých kancelářích, kde je každý „holka pro všechno“.   „Měli jsme brigádníka, seděla jsem s ním v kumbálku, co fungoval jako kuchyňka a hlídala účetnictví. Když bylo hotovo, šla jsem balit objednávky,“ vzpomíná na rok 1996 většinou nepříliš sdílná MacKenzie […]
Tom Hanks a Rita Wilsonová: Hollywoodská pohádka
„Miluji tě,“ zašeptají jeden druhému, pak se políbí a odjedou vstříc zapadajícímu slunci. A pokud nezemřeli, žijí spolu dodnes. Každá správná pohádka končí svatbou. Bohužel ne každá svatba končí pohádkou. A pro Hollywood, kde se rodí ty nejslavnější pohádky, to platí dvojnásob. Pokaždé když člověk otevře nějaký společenský magazín, musí mít pocit, že se tu […]
Michael J. Fox a Tracy Pollanová: Nerozhází je ani nezvaný host Parkinson
„Miluji tě,“ zašeptají jeden druhému, pak se políbí a odjedou vstříc zapadajícímu slunci. A pokud nezemřeli, žijí spolu dodnes. Každá správná pohádka končí svatbou. Bohužel ne každá svatba končí pohádkou. A pro Hollywood, kde se rodí ty nejslavnější pohádky, to platí dvojnásob. Pokaždé když člověk otevře nějaký společenský magazín, musí mít pocit, že se tu […]
České filmové novinky 2024: Co nás ještě čeká do konce roku
Většinu roku 2024 máme již za sebou a dosud se jeví jako období plné inovací a zajímavých příběhů, které reflektují aktuální společenská i osobní témata. Dočkali jsme se široké škály filmových žánrů, které dokazují, že český film má co nabídnout nejen na domácí scéně, ale i v mezinárodním kontextu. A přestože nám do konce roku […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz