Skip to content

Lidské oko: Kolik má megapixelů?

Jaký je nejdokonalejší fotoaparát? Přece oko! Za toto prvenství vděčí především mozku. V barevném rozlišení už sice bylo díky digitálu překonáno, ale kontrast černobílé a ostrost dělá z lidského zraku vítěze!

Oko vs. fotoaparát

Je to až neuvěřitelné, ale dnešní nejdokonalejší fotoaparáty se přibližují ke schopnostem oka, a zejména mozku, jen málo. Jaké části oka můžeme přiřadit k fotoaparátu? „Objektiv“ se skládá ze dvou částí, rohovky a čočky.

Propustnost světla je řízena stejně jako clona u fotoaparátu duhovkou a zorničkou, než se dostane k sítnici. Ta vytváří otočený obraz, který odpovídá snímacímu čipu typu CMOS nebo filmu ve fotoaparátu.

Celkově sítnici tvoří asi 130 000 000 tyčinek a 7 000 000 čípků. V tomto smyslu tak tvoří oko asi 137megapixelový fotoaparát.

Fotoaparáty se oku přibližují jen málo.
Fotoaparáty se oku přibližují jen málo.

Ostření a barvy

K zaostření obrazu využívá oko žlutou skvrnu a odpovídá rozlišení zhruba 10 000 dpi. Pro tisk fotografií je přitom ideální rozlišení „pouhých“ 300 dpi. Stejně jako fotoaparát rozlišuje oko několik desítek milionů barev, přičemž základní jsou tři: červená, zelená a modrá.

Co se týče dynamického rozsahu oka neboli kontrastu světla a tmy, nemá fotoaparát v porovnání s okem šanci.

Oko má neporovnatelně lepší ostření.
Oko má neporovnatelně lepší ostření.

Nadstandardní funkce

Používáte na svém fotoaparátu možnost vyvážení bílé? Tato funkce má za cíl zachovat přirozenou barvu i pod jiným barevným nasvícením, a oko ji vykonává, na rozdíl od přístroje, samo a automaticky. Dnes už si také můžeme zvolit možnost vytvoření fotografie ve formátu 3D, což je pro oko naprostou samozřejmostí.

Nadstandardní funkce fotoaparátu je pro oko normální.
Nadstandardní funkce fotoaparátu je pro oko normální.
Foto: Shutterstock.com, Canon
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články