Domů     Lidojedi v Čechách: Kde se u nás jedli lidé?
Lidojedi v Čechách: Kde se u nás jedli lidé?
8.4.2019

Často převládá představa, že kanibalismus, tedy pojídání lidského masa, je velmi úzce až téměř výhradně spjat s lidmi obývajícími tropické oblasti. Chybí zde dostatek větší lovné zvěře, dobytek na porážku není k dispozici.

Nenechte se ale mýlit, kanibalismus je mnohem rozšířenější, než si dokážete představit. A naši předkové hodovali na svých bližních i na našem území!

Kolem plápolajícího ohně sedí několik vyhublých postav a zuřivě do sebe soukají potravu. Ke skupince se řítí jeden opozdilec, ale děsivá hostina je téměř u konce.

Všude kolem se válí úlomky kostí a vydlabané drobounké lebky, které ještě nedávno patřily nebohým dětem! Hlad je nejlepší kuchař, anebo krutý nástroj, který promění člověka v krvelačného zabijáka. I o tom svědčí nalezené ostatky na jižní Moravě…

V Cézavě u Blučiny se naskytne archeologům velmi zvláštní podívaná. Kosterních pozůstatků již několik viděli, ovšem tenhle nález se od ostatních liší. Tentokrát se nejedná o žádné pohřebiště, která jsou zvyklí běžně nacházet.

Kosti jsou rozesety v rozličných jámách spolu se zvířecími ostatky a střepy z nádob. Žádný rituál, který by uctil památku předků, jen děsivý výjev! Teprve podrobnější zkoumání ale archeologům vyjeví hrozivé tajemství.

Dohromady vědci odkryjí pozůstatky bezmála 200 jedinců z doby bronzové (asi 1900–750 př. n. l.). „Našli jsme jednotlivé kosti, částečné či neúplné kostry, často s charakteristickými stopami,“ zní výsledky bádání.

A o jaké charakteristické stopy se vlastně jedná? Jsou to známky po různém štípání, lámání, řezání a čas od času i po opálení. Co je ovšem ještě více znepokojující, velká část ostatků patří dětem!

Mrtvolky nebohých dětí měly často roztříštěnou mozkovnu, spodní čelist a často i celou obličejovou část. Jaký krutý osud děti potkal? Proč s nimi bylo zacházeno tak krutě?

Nejsou lidojedi jako lidojedi, někteří se k barbarskému činu uchýlili v době hladomorů.
Nejsou lidojedi jako lidojedi, někteří se k barbarskému činu uchýlili v době hladomorů.

Znepokojující stopy znamenají jediné. Naši předkové se pojídali navzájem a podle hrůzného zjištění se na jejich jídelníčku hojně objevovaly děti. Co je vedlo k takovému činu? Byl to hlad, který nutil naše předky vraždit děti a ohlodávat jejich kosti?

Nebo se jednalo o nějaké rituály, při nichž svým obětem rozdrtili lebku a vydlabali mozkovnu, jejíž obsah snědli?

Vše je dokonale připraveno, oheň nabývá na síle a dva muži vedou ženu a dítě. Celá událost se neobejde bez zoufalého nářku a dětského pláče, který má být velmi brzy brutálně utišen. Ozvou se dvě tupé rány.

Žena ještě naposledy zasténá a z hlavy se jí valí proudy krve. Dítě se podaří zabít okamžitě. Muž v čele skupiny začíná cosi drmolit. Zní to jako zaříkávadlo a ostatní ani nedutají, jen bedlivě naslouchají.

Jakmile dá pokyn, vrhnou se na bezvládná těla a začínají je porcovat! To nejdůležitější, srdce a mozek, dostane zaříkávač. Ostatní se musí spokojit s údy a zbytkem. Věřili snad naši předkové, že pojídáním ostatních lidí získají jejich sílu? Proč se zaměřovali hlavně na mozek, nejdůležitější orgán v lidském těle?

Nálezy z doby bronzové ukazují pravděpodobně na rozkvět rituálního kanibalismu spojeného s různorodými a častými obřady tehdejších společností,“ domnívají se archeologové, ovšem vzápětí podotýkají, že stejně tak se mohlo jednat o určitý projev labužnictví!

K čemu měly sloužit magické rituály, při nichž se jedly lidské oběti? Pojídali naši předkové své bližní, nebo si obstarávali oběti cizí?

K velkému překvapení se lidojedi nevyskytují pouze v pravěku. Kanibalismus je poměrně hojně rozšířený i ve středověku! V této době se ale jeho příčina posouvá z rituálních pohnutek na ten nejzákladnější lidský pud – pud sebezáchovy.

Středověcí lidé sahají po krajním řešení hlavně v dobách trýznivého hladomoru. A v takových případech jde člověčenství bez pardonu stranou. Polorozpadlou chalupou se nese dětský křik a hlaholení. Dospělý hlas zesiluje, zatímco ten dětský rázem utichne.

Zbědovaná žena nevidí jiného východiska. Její dítě leží mrtvé na zemi a ohniště se pomalu rozhořívá. Její vlastní ratolest aspoň na malou chvíli ukojí neutichající hlad.

Tento zoufalý krok v dobách, kdy si hladomor nemilosrdně bere stovky životů denně, není jediný. Někteří v zoufalství snědí svá vlastní robátka, jiní se snaží lidské maso obstarat jinde.

Jen pohádka? Kdepak! Právě děti se stanou pomyslnou pečínkou nejčastěji.
Jen pohádka? Kdepak! Právě děti se stanou pomyslnou pečínkou nejčastěji.

Doklady o kanibalismu během devastujícího hladomoru pocházejí z roku 1282 a z přelomu let 1316 a 1317. Bezvýchodná situace se bude opakovat i o několik staletí později roku 1598. I tehdy zoufalí lidé bojují o život všemi dostupnými i nedostupnými prostředky.

Kolik nevinných lidí asi zemřelo, aby jiní mohli žít? Skutečně zabíjel druh druha a pojídal jeho maso? Doklady o kanibalismu jsou hojně popisovány v kronikách a rozhodně se nejedná pouze o záležitost Českých zemí.

„Zuřivý hlad způsobil, že lidé pojídali lidské maso. Pocestní byli odvlékáni silnějšími lidmi, než byli sami, byly jim usekány údy, upečeny na ohni a pozřeny.

Mnozí ukazovali dětem kus ovoce nebo vajíčko a odlákali je na odlehlá místa, kde je zabili a snědli,“ zní děsivé svědectví od clunyjského mnicha Raula, jak to bylo i v ostatních částech Evropy.

Kromě trýznivého hladu dožene naše předky ke kanibalismu i touha po úspěchu! Hlavním chodem na zvráceném jídelníčku se stávají ještě nenarozené děti.

„Byly vražděny těhotné ženy a orgány jejich nenarozených dětí byly pojídány,“ domnívají se archeologové. Důvod je jednoduchý, zločinci si tak chtěli zajistit úspěch v dalším počínání! Skutečně tito lidé věřili v magickou moc masa nenarozeňátek?

A mohla se síla zavražděných jedinců nějakým způsobem přenést na ty, kteří hodovali na jejich nebohých tělech?

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor textu: Kateřina Pelikánová. Pro web upravil: Miroslav Horký.
Související články
Historie
Zrození povinné školní docházky u nás: Proč se jí církev a šlechta bála?
Vývoj jde v 18. století nezadržitelně kupředu, rozjíždí se manufakturní a strojní výroba, která si žádá obsluhu schopnou alespoň číst a psát. Nezbývá než podniknout radikální krok, posunout vzdělanost v rakouské monarchii alespoň na základní úroveň. Brzdou reformy škol je ale katolická církev a šlechta. Proč? Školy do té doby většinou fungují pod ochranou klášterů nebo bohatých […]
Historie
Váleční sloni: Tank s chobotem
Římská legie se řadí k boji. Zazní bubny a rozkazy centurionů. Vojáci se seřadí do linie, skryti za hradbou velkých štítů. Před nimi je řeka a za ní nepřítel. Překročit vodní tok nebude snadné, ale není nic, co by římská legie nezvládla. Na druhém břehu se pustí do boje. A začne vítězit! V roce 280 př.nl. stojí […]
Historie
Rozkvět a pád Babylonské říše
Babylonská říše se formovala postupně na břehu řeky Eufrat v dnešním Iráku již dva tisíce let před naším letopočtem. Dnes se v dané oblasti nachází převážně poušť, ale před čtyřmi tisíci lety se zde nacházela úrodná krajina s pravidelným přísunem srážek a teplým vlhkým podnebím. Nejprve se jednalo o městský stát v bezprostřední blízkosti města nazývaného v akkadštině Báb-ilí (Brána […]
Historie
Císař Leopold II. dal přednost nákupům před učenou diskusí
V 18. století se rodí nový fenomén – průmyslové výstavy. V Čechách se ta první odehrála v roce 1754 ve Veltrusích a nadšená z ní byla Marie Terezie. Z té další v roce 1791 v Praze zase císař Leopold II.   Když Marie Terezie projevuje zájem o všechno a během obchůzky se často zastavuje. Teď […]
reklama
lifestyle
Ingredience budoucnosti? Mravenci umí nahradit chuť masa!
Talíř plný mravenců. Nepříliš lákavá představa, která evokuje leda tak nepodařený piknik. Jenže s rostoucí potřebou udržitelného rozvoje, hledáním nových surovin i nových chutí je tohle možná naše budoucnost. Takže dobrou chuť. Pojídání hmyzu není ve světě ničím neobvyklým. V současné době jej konzumují minimálně dvě miliardy lidí a jde o běžnou součást jídelníčku v mnoha koutech světa. […]
Konec pohádky Diany a Charlese: Rytíř na bílém koni zjevně neexistuje
Princ a princezna jako z pohádky. „Z jejího pohledu to byla láska – myslela si, že ji doslova pohltí, že se pro ni stane se rytířem na bílém koni, vším, co vždycky chtěla,“ uvádí britská spisovatelka Wendy Holdenová o vztahu princezny Diany a Charlese. Jenže zanedlouho se ukáže, že o idylku jde jenom navenek. Princezna Diana […]
Lady Diana: Od rozvodu až k tragickému konci
Princezna si vzala prince. Jenže brzy se ukázalo, že realita se pohádce moc nepodobá a nemá happyend. Princezna a princ se rozvedli a následovala tragická smrt. Lady Di ale žije v lidských srdcích dál… Princezna Diana (1961‒1997) se v roce 1992 po rozchodu s princem Charlesem (*1948) stane módní ikonou. Kamkoliv se pohne, ženou se za ní paparazzi. […]
Teddy bear: Kdo poprvé vyrobil oblíbeného plyšáka?
Pořádně ohmataný plyšový medvěd i dnes často patří k nezbytným rekvizitám dětského pokojíku, a to i dlouhá léta poté, co už si s ním nikdo nehraje. Každý ale netuší, že chlupatému parťákovi, propůjčil svoje jméno sám americký prezident. Příběh začíná v newyorském Brooklynu, kde ruský židovský přistěhovalec Morris Michtom (1870–1938) v roce 1902 provozuje malou cukrárnu. Aby nalákal co […]
reklama
historie
Buffalo Bill: Nejslavnější jezdec Pony Expressu skončil u cirkusu
Milujete westerny a zkoušíte si představit, jaké by to bylo žít na Divokém západě? V amerických dějinách se tak obvykle označuje dění v západních oblastech USA v období po skončení občanské války Severu proti Jihu v roce 1865 a rokem 1890. Chcete si vyzkoušet, jak by se ti nosily kolty proklatě nízko? Nebýval to žádný med. Přežil ten rychlejší. […]
Zánik východního impéria. Komunismus se hroutil za zvuku kladiv a krumpáčů
Na počátku stály lákavé ideje o svobodě, rovnosti a sociální spravedlnosti. Jenže záhy se tyto myšlenky přeměnily v jedno z nejděsivějších impérií, jaké historie pamatuje. Sovětský svaz byl po desítky let postrachem pro svobodný svět a jeho dějiny lemovaly miliony mrtvých vlastních občanů i příslušníků jiných států. Tyto dějiny se začaly psát v Petrohradě 7. […]
Krásná a cílevědomá Livia Drusilla: Fíky na věčnost?
Jednu znalkyni jedů nepřímo pošle na věčnost, další si vezme za manželku. První císař římské říše, zakladatel julsko-klaudijské dynastie a původně také spojenec Marca Antonia, Oktavián (63 př. n . l. – 14 n. l.), sice není Caesarovým potomkem, ale antický velikán ho adoptuje.   Když ambiciózní Oktavián narazí na krásnou a neméně cílevědomou Livii […]
Velké otřesy v Číně: Životy braly hladomory i zemětřesení
Přírodní katastrofa je zpravidla sama o sobě tragédií. Když se k ní ale přidají neúspěšné a necitlivé reformy v zemi, kde udeří, je zaděláno na skutečnou hrůzu. Právě to se stalo v roce 1976 v čínském Tchang-šanu. V roce 1949 měli čínští komunisté volné pole působnosti. Japonský militarismus byl na kolenou a jejich největší vnitřní nepřítel Čankajšek se se svou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz