Domů     Lidojedi v Čechách: Kde se u nás jedli lidé?
Lidojedi v Čechách: Kde se u nás jedli lidé?
8.4.2019

Často převládá představa, že kanibalismus, tedy pojídání lidského masa, je velmi úzce až téměř výhradně spjat s lidmi obývajícími tropické oblasti. Chybí zde dostatek větší lovné zvěře, dobytek na porážku není k dispozici.

Nenechte se ale mýlit, kanibalismus je mnohem rozšířenější, než si dokážete představit. A naši předkové hodovali na svých bližních i na našem území!

Kolem plápolajícího ohně sedí několik vyhublých postav a zuřivě do sebe soukají potravu. Ke skupince se řítí jeden opozdilec, ale děsivá hostina je téměř u konce.

Všude kolem se válí úlomky kostí a vydlabané drobounké lebky, které ještě nedávno patřily nebohým dětem! Hlad je nejlepší kuchař, anebo krutý nástroj, který promění člověka v krvelačného zabijáka. I o tom svědčí nalezené ostatky na jižní Moravě…

V Cézavě u Blučiny se naskytne archeologům velmi zvláštní podívaná. Kosterních pozůstatků již několik viděli, ovšem tenhle nález se od ostatních liší. Tentokrát se nejedná o žádné pohřebiště, která jsou zvyklí běžně nacházet.

Kosti jsou rozesety v rozličných jámách spolu se zvířecími ostatky a střepy z nádob. Žádný rituál, který by uctil památku předků, jen děsivý výjev! Teprve podrobnější zkoumání ale archeologům vyjeví hrozivé tajemství.

Dohromady vědci odkryjí pozůstatky bezmála 200 jedinců z doby bronzové (asi 1900–750 př. n. l.). „Našli jsme jednotlivé kosti, částečné či neúplné kostry, často s charakteristickými stopami,“ zní výsledky bádání.

A o jaké charakteristické stopy se vlastně jedná? Jsou to známky po různém štípání, lámání, řezání a čas od času i po opálení. Co je ovšem ještě více znepokojující, velká část ostatků patří dětem!

Mrtvolky nebohých dětí měly často roztříštěnou mozkovnu, spodní čelist a často i celou obličejovou část. Jaký krutý osud děti potkal? Proč s nimi bylo zacházeno tak krutě?

Nejsou lidojedi jako lidojedi, někteří se k barbarskému činu uchýlili v době hladomorů.
Nejsou lidojedi jako lidojedi, někteří se k barbarskému činu uchýlili v době hladomorů.

Znepokojující stopy znamenají jediné. Naši předkové se pojídali navzájem a podle hrůzného zjištění se na jejich jídelníčku hojně objevovaly děti. Co je vedlo k takovému činu? Byl to hlad, který nutil naše předky vraždit děti a ohlodávat jejich kosti?

Nebo se jednalo o nějaké rituály, při nichž svým obětem rozdrtili lebku a vydlabali mozkovnu, jejíž obsah snědli?

Vše je dokonale připraveno, oheň nabývá na síle a dva muži vedou ženu a dítě. Celá událost se neobejde bez zoufalého nářku a dětského pláče, který má být velmi brzy brutálně utišen. Ozvou se dvě tupé rány.

Žena ještě naposledy zasténá a z hlavy se jí valí proudy krve. Dítě se podaří zabít okamžitě. Muž v čele skupiny začíná cosi drmolit. Zní to jako zaříkávadlo a ostatní ani nedutají, jen bedlivě naslouchají.

Jakmile dá pokyn, vrhnou se na bezvládná těla a začínají je porcovat! To nejdůležitější, srdce a mozek, dostane zaříkávač. Ostatní se musí spokojit s údy a zbytkem. Věřili snad naši předkové, že pojídáním ostatních lidí získají jejich sílu? Proč se zaměřovali hlavně na mozek, nejdůležitější orgán v lidském těle?

Nálezy z doby bronzové ukazují pravděpodobně na rozkvět rituálního kanibalismu spojeného s různorodými a častými obřady tehdejších společností,“ domnívají se archeologové, ovšem vzápětí podotýkají, že stejně tak se mohlo jednat o určitý projev labužnictví!

K čemu měly sloužit magické rituály, při nichž se jedly lidské oběti? Pojídali naši předkové své bližní, nebo si obstarávali oběti cizí?

K velkému překvapení se lidojedi nevyskytují pouze v pravěku. Kanibalismus je poměrně hojně rozšířený i ve středověku! V této době se ale jeho příčina posouvá z rituálních pohnutek na ten nejzákladnější lidský pud – pud sebezáchovy.

Středověcí lidé sahají po krajním řešení hlavně v dobách trýznivého hladomoru. A v takových případech jde člověčenství bez pardonu stranou. Polorozpadlou chalupou se nese dětský křik a hlaholení. Dospělý hlas zesiluje, zatímco ten dětský rázem utichne.

Zbědovaná žena nevidí jiného východiska. Její dítě leží mrtvé na zemi a ohniště se pomalu rozhořívá. Její vlastní ratolest aspoň na malou chvíli ukojí neutichající hlad.

Tento zoufalý krok v dobách, kdy si hladomor nemilosrdně bere stovky životů denně, není jediný. Někteří v zoufalství snědí svá vlastní robátka, jiní se snaží lidské maso obstarat jinde.

Jen pohádka? Kdepak! Právě děti se stanou pomyslnou pečínkou nejčastěji.
Jen pohádka? Kdepak! Právě děti se stanou pomyslnou pečínkou nejčastěji.

Doklady o kanibalismu během devastujícího hladomoru pocházejí z roku 1282 a z přelomu let 1316 a 1317. Bezvýchodná situace se bude opakovat i o několik staletí později roku 1598. I tehdy zoufalí lidé bojují o život všemi dostupnými i nedostupnými prostředky.

Kolik nevinných lidí asi zemřelo, aby jiní mohli žít? Skutečně zabíjel druh druha a pojídal jeho maso? Doklady o kanibalismu jsou hojně popisovány v kronikách a rozhodně se nejedná pouze o záležitost Českých zemí.

„Zuřivý hlad způsobil, že lidé pojídali lidské maso. Pocestní byli odvlékáni silnějšími lidmi, než byli sami, byly jim usekány údy, upečeny na ohni a pozřeny.

Mnozí ukazovali dětem kus ovoce nebo vajíčko a odlákali je na odlehlá místa, kde je zabili a snědli,“ zní děsivé svědectví od clunyjského mnicha Raula, jak to bylo i v ostatních částech Evropy.

Kromě trýznivého hladu dožene naše předky ke kanibalismu i touha po úspěchu! Hlavním chodem na zvráceném jídelníčku se stávají ještě nenarozené děti.

„Byly vražděny těhotné ženy a orgány jejich nenarozených dětí byly pojídány,“ domnívají se archeologové. Důvod je jednoduchý, zločinci si tak chtěli zajistit úspěch v dalším počínání! Skutečně tito lidé věřili v magickou moc masa nenarozeňátek?

A mohla se síla zavražděných jedinců nějakým způsobem přenést na ty, kteří hodovali na jejich nebohých tělech?

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor textu: Kateřina Pelikánová. Pro web upravil: Miroslav Horký.
reklama
Související články
Historie
Slazení v historii: Evropu zaplavil levný americký cukr
Zastánci zdravé výživy ho prudce odsuzují. Přehánět byste to s ním rozhodně neměli. Odkdy se u nás začalo sladit cukrem. Jaká sladidla se používala předtím? A odkdy známe řepný cukr? Mezi nejstarší sladidla u nás patřil med, ovoce, ale třeba i šťáva z mízy stromů či sušená řepa nebo mrkev, jež se také vyznačují sladkou chutí. „Ve […]
Historie
Napoleona I. Bonaparta se bál i papež
První konzul Francie Napoleon Bonaparte se bojí o svůj život. 18. května 1804 proto přiměje senát, aby ho jmenoval císařem. Dědičným následnictvím trůnu chce zmařit pokusy případných atentátníků. Pozice Napoleon Bonaparte (1769–1821) tehdy není nijak silná, a to ani ve vlastní rodině. Matka Letizia (1750–1836) se na syna naštve. Vadí jí, že z rodiny vylučuje své […]
Historie
Rudolf Habsburský donutil Přemysla Otakara II., aby se vzdal Chebska
Sňatkem s mnohem starší Markétou spadlo v roce 1252 budoucího českému králi Přemyslu Otakarovi II. do klína babenberské dědictví – Rakousy. Po smrti svého otce Václava I. (1205–1253) se ale králi Přemysl Otakar II. (kolem r. 1233–1278) kvůli rakouským zemím utká s uherským králem Bélou IV. (1206–1270). Drancování území zastaví až papež Inocenc IV. (asi 1195–1254) a […]
Historie
Rakousko postavil na nohy z bankrotu Vídeňský kongres
Za Marie Terezie prý habsburská říše zažila obrovskou inflaci. Došlo dokonce ke státnímu bankrotu. Papírové bankovky se u nás poprvé objevují v roce 1762 za vlády rakouské panovnice Marie Terezie. Ta provádí reformu celého peněžního systému, jejíž součástí se stává také vydání tzv. bankocetlí. Rakouská panovnice Marie Terezie (1717–1780) zavádí takzvané bankocetle. Nové papírové bankovky vydává […]
reklama
věda a technika
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá. Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí radioteleskopu […]
Oči v ohrožení: Poznáte varovné příznaky?
Tlačí vás oči nebo bolí a pálí? Možná jste jenom pracovali se dřevem nebo opravovali auto a stačila malá částečka, aby se dostala do oka. Nebo je to horší infekce či dokonce rakovina. I tento smyslový orgán ale může postihnout degenerace. Stačí vést bujarý život a dosáhnout padesátky věku. Poznali byste ale příznaky znamenající vážné […]
Slunce přes celou oblohu i pravda o mimozemšťanech
Co se stane za 3,5 až 10 miliard let? Vědci už o tom mají poměrně jasnou představu…   Za 3,5 miliardy let. Teplota na Zemi rapidně stoupla. Vypařené oceány halí planetu do všudypřítomných mračen. Začíná to tu vypadat více jako na Venuši, než na staré dobré modré planetě. Vnější vrstvy Slunce se zatím pomalu rozpínají. […]
Tip na zimní dovolenou: Kdy pojedeme do vesmírného hotelu?
Chystáte se na zimní dovolenou a chtěli byste opravdovou exotiku? Pokud ještě pár let počkáte a budete zatím šetřit, můžete vyrazit i do vesmíru. Už brzy by oběžná dráha měla být plná hotelů! Na konferenci Americké astronautické společnosti vystoupí v roce 1967 výkonný ředitel známé sítě hotelů William Barron Hilton (1927-2019): „Pevně věřím, že budeme […]
reklama
historie
Co jsme zdědili po neandertálcích?
Neandertálci jsou jedinou rasou podobnou lidem, která se na Zemi vyvinula. Nějakou dobu s námi sdíleli životní prostor a potom vyhynuli. I když oni sami zmizeli, neztratili se z povrchu Země úplně. Zanechali po sobě totiž otisk přímo v našem těle. Neandertálská DNA je součástí dědičné informace, kterou si neseme ve svých buňkách. Dnes už […]
Staroegyptský Seneb: Malý vrůst? O to strmější kariéra!
Když se po náročném porodu konečně rozezní novorozenecký pláč, má vyčerpaná matka na mysli jediné jméno: Seneb (?–2528 př. n. l.), což znamená zdravý. A dítko zdravé je – jen neroste podle očekávání. Ve starověkém Egyptě to ale není na škodu.   Archeologové dodnes žasnou nad zastoupením význačných osob s nanismem. Když německý archeolog Hermann […]
Odkdy jezdíme autem a kde se vůbec vzalo?
Když vlámský jezuita a misionář Ferdinand Verbiest vyrobí kolem roku 1672 pro čínského císaře Kchang-siho asi 65 centimetrů dlouhý, plně funkční model vozítka na parní pohon, asi netuší, že právě položil základy vynálezu, který způsobí v lidské civilizaci doslova revoluci. Do výtvoru Ferdinanda Verbiesta (1623–1688) by se nenasoukal ani ten sebemenší řidič, a tak si […]
Papež Alexandr VI.: Kvůli zvolení vraždí
Je krátce před půlnocí z 10. na 11. srpna 1492. Po dlouhé volbě mají kardinálové konečně jasno – novým papežem se stává Alexandr VI. ( 1431–1503), vlastním jménem Rodrigo Borgia. Z konkláve odcházejí mnozí s příslibem pohádkového bohatství. Jeden z největších intrikánů totiž využívá veškerých svých kontaktů a peněz, aby se stal dalším papežem. Kličkuje a ničeho se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Péči o muže jsem nezvládla
skutecnepribehy.cz
Péči o muže jsem nezvládla
Vláďa byl vždy veselý chlapík. Hodně sportoval, takže nikdy by mě nenapadlo, že bude nemohoucí. Stačil ale banální úraz. Můj muž dělal spoustu nebezpečných sportů. Lezl po skalách, závodil. A nakonec se mu stal osudným žebřík. Byl úplně jiný Spadl na záda. I když se mohl hýbat, po letech se zjistilo, že páteř utrpěla zranění, která ji
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Šlechtici modrou krev nemají, někteří živočichové ano!
21stoleti.cz
Šlechtici modrou krev nemají, někteří živočichové ano!
Když se hovoří o modré krvi, mluví se zpravidla o krvi šlechtické. Tento historický mýtus je už dnes naštěstí překonaný. Přesto se v přírodě najdou živočichové, kteří modrou krev skutečně mají, a dále
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
epochanacestach.cz
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
Jihočeské rybníky jsou pojmem, který asi zná každý turista. Na některou ze zdejších vodních plopch narazíme takřka na každíém krokuj, Některé z rybníků mají ale delší historii a zaslouží si etaké výjimečnou pozornost. Třeba ten, který ve svém názvu zahrnuje celý Svět. Kariéra naší rybníkářské legendy Jakuba Krčína z Jelčan začala nenápadně. Do školy chodil v Kolíně, tedy
Plnil starobylý italský klášter tajnou funkci? A nenašel snad proto dodnes duch první abatyše klid?
enigmaplus.cz
Plnil starobylý italský klášter tajnou funkci? A nenašel snad proto dodnes duch první abatyše klid?
Městečko Cairate najdeme v Itálii v provincii Vares. Původně zde v 1. století našeho letopočtu stála římská vila. V 6. století se toto místo mění na lombardskou vojenskou pevnost a poté středověkou ve
Tajný vztah s kolegou?
nasehvezdy.cz
Tajný vztah s kolegou?
Soukromí si střeží a povídá se, že Markéta Stehlíková (39) k tomu má pádný důvod. Proslýchá se totiž, že randí s pohledným kolegou. V seriálu Ulice jsou manželé a právě během natáčení mezi nimi měl
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
panidomu.cz
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
V módě jsou zeleninové saláty a rozmixované nápoje smoothies. Mají prospívat zdraví, to ale platí jen v případě, že nesáhnete vedle. Mýtus je představa, že se můžeme s chutí a bez kuchyňské úpravy pustit do všeho, co na zeleninovém záhonu vyroste. U některých druhů totiž za syrova hrozí zažívací potíže, někdy i mírná otrava, u
Fantastické Moby Dick od Hanhart jsou zpět
iluxus.cz
Fantastické Moby Dick od Hanhart jsou zpět
Nádherná edice chronografů inspirovaná minulostí se opět hlásí o slovo. Německá značka, která se koncentruje na tvorbu pilotních hodinek, vzkřísila své legendární hodinky 417 ES Moby Dick, které si v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Létající pevnost přistála jako letadlo duchů: Posádka chyběla!
enigmaplus.cz
Létající pevnost přistála jako letadlo duchů: Posádka chyběla!
Bombardéru B-17, který se v listopadu 1944 poblíž belgického Kortenbergu připravoval na nouzové přistání, si ještě ve vzduchu všimli vojáci zde dislokované protiletecké jednotky britské RAF. Letounu s