V antice se bez něj neobejdou Řekové ani Římané. Když se pak rozšíří po Evropě, libeček se pěstuje i v klášterních zahradách. Oblíbí si ho nejen léčitelé, ale také kuchaři a v gastronomii si získá stálé místo.
A příznivci ezoteriky tvrdí, že vám pomůže do života přivolat lásku a další dobré věci!
Mohutné, svěže zelené keře měly své stálé místo v zahrádkách našich babiček a prababiček. Hospodyně si libeček v minulých dobách pěstují hlavně jako koření.
Zvláštní intenzivní aroma této neobyčejné rostliny, připomínající pikantní kombinaci celeru a petržele, totiž dokáže zlepšit chuť i vůni mnoha pokrmů, od polévek přes saláty až po pečená jídla či brambory.
V dnešní době zažívá novou vlnu zájmu a dostává se do centra pozornosti profesionálních i amatérských kuchařů a kuchařek.
Císařská rostlina
Libeček je tradičním kořením, jehož používání sahá až do starověku. Pochází pravděpodobně ze střední Asie, ale dostane se do Evropy a částí jihovýchodní Asie, Severní i Jižní Ameriky.
Nesmírně si ho zamilují starověcí Řekové a ještě více Římané, kteří ho hojně užívají ve své kuchyni a díky kterým se rozšíří dále do jejich říše.
Na počátku 9. století vznikne spis Capitulare de villis vel curtis imperii Caroli Magni, sepsaný jménem franského krále a římského císaře Karla Velikého (asi 748-814), ve kterém je definováno velké množství různých pravidel.
Na jeho konci je seznam rostlin a stromů, které mají správci vysadit na všech císařských panstvích, pokud to klimatické podmínky dovolují, a samozřejmě se na něm nechybí ani libeček.
Jak vylepšit brandy
Už naši předkové vědí, že listy mohou použít do salátu, k přípravě polévek, vývarů i nálevů a že na kořenech si lze pochutnat jako na zelenině. Semínka stejně jako dnes používají třeba do láku k nakládané zelenině, do koláčů nebo sušenek.
Stonky se dají kandovat jako hořkosladká cukrovinka. V některých zemích je libeček považovaný za přírodní afrodiziakum nejenom při konzumaci. Ženy ho také používají k oplachování vlasů, aby muže zaujaly příjemnou kořenitou vůní.
V minulosti se hojně užíval i jako přísada do lektvarů lásky. Ve Spojeném království se někdy přidává do brandy alkoholický sirup s obsahem libečku.
Tento zvyk je populární zejména v přímořském hrabství Cornwall, kde se původně používal do pašované brandy, aby se zakryla její slaná chuť, získaná přepravou po moři.
Pro zdraví, lásku i bohatství
Libeček neslouží jen jako oblíbené koření, ale také jako léčivá bylinka, kterou doporučují už středověcí léčitelé.
V lidové medicíně se mu i dnes připisují mnohé zdraví prospěšné účinky, například podpora činnosti jater a sleziny, vylučování žluči a trávicích šťáv nebo zklidnění podráždění žaludku a střev.
Podle bylinkářů také působí močopudně, ulevuje při revmatických a urologických obtížích, stimuluje srdeční činnost a má rovněž antimikrobiální účinky.
Některým těmto tvrzením dávají za pravdu také mnohé moderní studie, přesto ale odborníci zdůrazňují, že léčebný potenciál libečku je vhodné ještě dále zkoumat.
A i když je libeček neobyčejná rostlina, stejně zajímavé jsou také další účinky, které mu připisovaly předchozí generace. Po staletí se totiž věří, že dodává odvahu v lásce, prohlubuje a navozuje opravdový cit, přitahuje dobré a spolehlivé přátele. Pomáhá prý dokonce získat i dobře placenou práci, bohatství a úspěch.