Vypuknutí 1. světové války zastihne Slováka Milana Rastislava Štefánika v pařížské nemocnici, kde právě absolvoval operaci žaludku. Přitom by tak rád povzbudil Čechy a Slováky k tomu, aby se zbavili habsburské nadvlády.
Jakmile se Milan Rastislav Štefánik (1880–1919) cítí trochu při síle, pošle do světa text Provolání k Slovanům v rakousko-uherské armádě, které uvádí: „Slované:
Češi – Slováci, Poláci, Slovinci, Srbové a Chorvati, vy, kteří kráčíte ve zbroji proti hranicím francouzským, nezapomínejte, že tuto hroznou válku vyvolala německo-maďarská drzost (lež), podlost, zákeřnictví…“ Když se vzpamatuje po náročném zákroku, přihlásí se k francouzskému letectvu jako dobrovolník.
Využije zkušeností
V novém zařazení nezahálí. Absolvuje řadu průzkumných letů. Jako zkušený astronom upozorňuje na důležitou roli předpovědi počasí v provozu armádních letounů. Jeho nadřízení oceňují jeho odvahu a znalosti, získává válečný kříž s palmou.
Bohužel ho brzy zradí zdraví. Na podzim roku 1915 přelétává nepřátelské území za francouzskými liniemi a musí nouzově přistát. Opět se ozve nemocný žaludek, zvrací krev. Do armádního letounu už neusedne. Co teď? Příležitost přichází jako na zavolanou.
Na konci roku 1915 ho požádá o spolupráci muž, který už tehdy patří k významným postavám našeho zahraničního odboje, Edvard Beneš (1884–1948). Chce využít jeho zkušeností.
Sjednává schůzku s premiérem
Oba muži už se potkali v minulosti v Paříži, kde Štefánik působil od roku 1904, ale každý jsou z jiného těsta. Okouzlující lev salonů Štefánik, který se cítí ve společnosti jako ryba ve vodě a pilný úředník Beneš, povahou spíše suchar. Najdou společnou řeč?
Štefánik se otevřeně hlásí k odboji vedeném Tomášem Garriguem Masarykem (1850–1937). S panem profesorem se zná už z Prahy, kde navštívil jeho přednášky a zavítal i k němu domů. Teď Štefánik úspěšně uplatní kontakty získané v Paříži.
Díky svému šarmu se mu povede sjednat Masarykovi setkání s francouzským premiérem Aristidem Briandem (1862–1932).
Schůzka, jejímž cílem je získat podporu Francouzů pro úmysly Čechů a Slováků odtrhnout se od habsburské monarchie, proběhne v únoru 1916.