Domů     Letecké nehody: Při první umírají novináři, ta největší si vyžádá stovky mrtvých
Letecké nehody: Při první umírají novináři, ta největší si vyžádá stovky mrtvých
18.10.2022

Poklidný průběh vánočního vnitrostátního peruánského letu naruší výzva k připoutání. Vystrašení cestující okamžitě sahají po pásech, pár minut na to se stroj zmítá v silné bouřce. Do toho všeho zasahuje letadlo blesk, a tak je tragédie nevyhnutelná. Pád z téměř sedmikilometrové výšky přežívá jediný pasažér.

I takový průběh může mít letecká katastrofa. Vzdušné koráby jsou nedílnou součástí našich životů, díky nim překonáváme velké vzdálenosti v malých časových horizontech. Jejich nehody ale zpravidla znamenají velký počet mrtvých.

Letadlo poprvé jako stroj zkázy: Smrtící návrat z Benátek

Příběh první vzdušné katastrofy se začíná psát v sobotu 2. srpna 1919. Kolem půl osmé ráno vzlétá z milánského letiště Taliedo stroj společnosti Caproni. Trojplošník typu Ca.4 používají italští piloti během války.

V době míru ale nachází speciálně upravené letadlo jiné využití. Za kniplem sedí zkušený Luigi Ridolfi, ten oplývá zkušenostmi z válečné vřavy. Na palubě vítá pasažéry, jejichž počet se podle pramenů různí, většina z nich se shoduje na 12 cestujících.

Velkou část osádky experimentálního letu tvoří zaměstnanci firmy Caproni, na dalších sedadlech se uvelebuje pět novinářů v čele se sportovním žurnalistou Tullou Morgagnim (1881–1919). Stroj bez problémů odstartuje a míří do Benátek.

Na tamní letiště dosedá krátce před půl desátou dopolední. Nic nenasvědčuje tomu, že by se prosluněný a parný den měl změnit v tragédii.

Jeden z podobných strojů typu Caproni způsobí první leteckou havárii. (L´immagine estratata / commons.wikimedia.org / Volné dílo)
Jeden z podobných strojů typu Caproni způsobí první leteckou havárii. (L´immagine estratata / commons.wikimedia.org / Volné dílo)

Bez křídel

Zpět na oblohu se letadlo vrací kolem 17. hodiny, kdy zmožení výletníci vyhlížejí své domovy. Jenže… stroj, který dokáže vyvinout až 140kilometrovou rychlost, postihují komplikace.

Obyvatelé Verony, která leží asi 100 kilometrů od Benátek, vyruší z jejich soustředění bzučivý zvuk. Zvědavci sledují, jak se zhruba 900 metrů nad zemí vznáší monumentální trojplošník.

Úsměvy a otevřená ústa plná obdivu ale střídá zděšení, protože motory náhle přehluší zlověstné praskání. Letadlo jako mávnutím kouzelného proutku přichází o obě křídla a na pasažéry čeká tragický osud.

Někteří ze stroje vyskakují, ale pád z vysoké výšky nemají šanci přežít. Trosky dopadají do blízkých polí, okamžitě k nim přibíhají vesničané, jenže většina výletníků umírá.

Části letadla jsou poházené v okruhu 400 metrů, jednoho z cestujících dokonce objeví až po několika týdnech. Celková bilance první letecké nehody se zastaví na 16 mrtvých.

Některé plátky sice přináší svědectví, že za karambolem stojí požár letadla, vyšetřování ale tuto teorii vyvrátí. Katastrofu způsobí pravděpodobně konstrukční chyba.

Letadlo holandských aerolinek KLM jen pár týdnů před nehodou… (Clipperarctic / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 2.0)
Letadlo holandských aerolinek KLM jen pár týdnů před nehodou… (Clipperarctic / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 2.0)

Nejhorší z nejhorších: V dovolenkovém ráji umírá 583 lidí!

Řetězec mrazivých náhod začíná vlastně na sousedním ostrově Gran Canaria. Tamní separatisté usilující o nezávislost na Španělsku nastraží na hlavním letišti Las Palmas bombu, která zraní osm lidí.

Kvůli dalším hrozbám odkloní úřady většinu letů na vedlejší Tenerife. To disponuje pouze letištěm jménem Los Rodeos, pro mezinárodní dopravu je ale zcela nevyhovující. Má například jen jedinou přistávací dráhu.

Po pár hodinách je letiště zahlceno obřími stroji a atmosféra je napjatá. Turisté čekají v malé odletové hale, chybí jídlo a voda. Do toho všeho se přidává hustá mlha, která je pro skalnatý ostrov typická.

Mezitím na ranveji stojí Boeing 747 nizozemské společnosti KLM. Letadlu, které má přezdívku Rýn, šéfuje velezkušený padesátník Jacob Veldhuyezn van Zanten (1927–1977), mimochodem jedna z reklamních tváří aerolinek.

Netrpělivě naléhá na kolegy, aby z řídící věže vymámili povolení k odletu. Na palubě má 234 pasažérů a nálada má k ideálu daleko. Většinu cestujících tvoří rodiny, jejichž křičící a nervózní děti klidu příliš nepřidají.

Na opačné straně ranveje počítá odbočky americký pilot Victor Grubbs, zaměstnanec firmy Pan Am. Kvůli husté mlze ale se svým letadlem netrefí správnou odbočku a pokračuje po dráze.

Oba kapitáni komunikují se šéfem letového provozu, ten však angličtině příliš neholduje, a tak některé věty od nizozemské posádky nechápe. Zároveň používá zastaralou vysílačku, a tak slyší jen útržky.

… stejný vzdušný koráb, ale jen pár chvil po hrůzné nehodě. (Mr. Nostalgic / commons.wikimedia.org / CC0)
… stejný vzdušný koráb, ale jen pár chvil po hrůzné nehodě. (Mr. Nostalgic / commons.wikimedia.org / CC0)

Mlžná apokalypsa

Jedeme,“ volá van Zanten a přidává plyn. To však ještě neví, že letadlo Pan Am stále roluje po dráze. Oba piloti se uvidí až ve chvíli, kdy jsou stroje od sebe zhruba sto metrů!

Kapitán KLM se pokusí vzlétnout, ale jeho manévr končí tragédií, úhel je moc ostrý, a tak ocasová část škrtá o ranvej. „Sakra, ten blbec se blíží!“ křičí pro změnu Grubbs a zkouší svůj Boeing rychle odklidit z cesty.

Nizozemský stroj rozčísne americké letadlo ve třísetkilometrové rychlosti a doslova jím proletí. Následně dopadá na ranvej a okamžitě exploduje, protože van Zanten nechá před odletem do plna natankovat.

Následky jsou zdrcující, z KLM nikdo nepřežije a umírá všech 248 lidí na palubě. V americkém stroji uniká zubaté na 61 šťastlivců v čele s kapitánem Grubbsem. Dalších 335 pasažérů takové štěstí nemá. Většinu z nich zabíjí exploze paliva.

Srážka s výbuchem okamžitě zaktivuje letištní záchranné složky. Ty se nejdříve zajímají pouze o KLM, protože se mylně domnívají, že bourá jen jeden stroj. Přeživším nezbývá nic jiného, než se vyprostit svépomocí. Grubbs chce vypnout běžící motory svého letadla.

Nemá však jak, protože křídlo KLM doslova usekne horní část kokpitu. Cejch viníka nakonec dostává holandská posádka, která neuposlechla rozkazy, nedostala totiž povolení k odletu.

Po třiceti letech od katastrofy je v blízkosti letiště, které projde výraznou modernizací, slavnostně otevřen památník.

Foto: commons.wikimedia titulka (NASA / commons.wikimedia.org / Volné dílo)
Související články
Historie
Trestanci do zbraně! Jednotka Dirlewanger upaluje, znásilňuje a zabíjí
Pod rouškou tmy doráží k jedné z běloruských vísek. Světlo v oknech nasvědčuje, že vesničané si užívají poklidného večera. Během pár minut se situace změní v naprostý chaos. Druhý den už z malebné obce zůstává pouhé spáleniště. Oficiální název zni 36. granátnická divize SS, zasvěcení ji ale znají spíše jako Jednotku Dirlewanger. Historici vojáky, jenž jsou vybíráni z řad těch nejhorších […]
Historie
Ty jsi mi filištín! Jenže… Odkud ses vzal?
Kráska se přivine ke svalnatému tělu. „Prozraď mi, jak může být někdo tak silný?“ Dvakrát si vymýšlel, teď ale Samsonova ostražitost opadla: „Mé hlavy se nikdy nedotkla břitva. Kdyby se tak stalo, síla by ode mne odstoupila.“ Onou ženou není nikdo jiný, než pelištejnská dívka Dalila. Posledního ze starozákonních soudců uspí a oholí…   Dříve […]
Historie
Alois Rašín: Od trestance po ministra financí
Je 3. července 1916 a zdlouhavý proces s členy Maffie končí. Rozdávají se tresty smrti. Mezi bledými tvářemi je jedna jiná: Značí se v ní klid. Po přečtení rozsudku se dokonce pohrdavě rozesměje! Ta tvář patří budoucímu československému ministru financí, Aloisovi Rašínovi.   Píše se rok 1867. V Čechách probíhají zemské volby, do Prahy se […]
Historie
V prosinci uplyne další rok od Lennonovy smrti. Jaký to byl člověk?
V prosinci si znovu připomeneme výročí vraždy Johna Lennona, zakladatele ikonických Beatles. Ti způsobili doslova zemětřesení jak v hudbě, tak v konzervativní britské společnosti. Johnova hvězda ale nezhasla, ani když se skupina rozešla. A svítí i desítky let po jeho smrti. Jaký vlastně byl Lennonův život? Během vrcholící „beatlemánie“ novinářka Maureen Cleave napsala, že když […]
reklama
zajímavosti
Fascinující fakta ze světa zvířat: Mláďata v číslech
2589 gramů vážilo největší pštrosí vejce na světě, které bylo sneseno samicí pštrosa dvouprstého (Struthio camelus) na farmě v Borlänge ve Švédsku v roce 2008. Přinášíme vám spousty zajímavostí ze světa zvířat a jejich mláďat! 1/100 000 váhy matky, přibližně 1 gram, váží při narození mládě klokana rudého (Macropus rufus), a jedná se tak o […]
Drama nad horou Fudži: Co způsobilo nejhorší leteckou havárii jednoho letadla?
V roce 1985 zahynulo 520 z 524 cestujících letadla Boeing 747 společnosti Japan Airlines 123, které letělo z Tokia do Ósaky. Co bylo příčinou neštěstí? Podle přeživších mohly být ztráty na životech menší, kdyby Japonci neodmítli pomoc amerického vrtulníku… Proč ji nepřijali? Japonský budhistický svátek Obon vychází ze zvyku ctít duchy svých předků. Vyvinul se […]
Tady může vypuknout peklo. Představujeme 10 nejnebezpečnějších sopek planety
Už po tisíce let jsou sopky tím, co lidstvo děsí a fascinuje zároveň. Jejich běsnění dokáže být neuvěřitelně nádherné, ale také obrovsky nebezpečné a doslova smrtící. Ostatně to se v minulosti ukázalo už mnohokrát a v některých případech sopečné výbuchy ovlivňovaly životy lidí po celém světě. A experti se shodují: Dříve nebo později nás něco takového nutně […]
Obávaný Mount Everest. Kdo zvítězil v souboji o zdolání střechy světa?
Majestátný Mt. Everest se v himálajských velehorách tyčí nad všemi okolními vrcholy. I když je jasné a slunečné počasí, působí dominantně a velkolepě. A co teprve když se počasí změní… Teplota na vrcholu dosahuje průměrné hodnoty 37 stupňů Celsia pod nulou a může klesnout až na minus 60 stupňů. Vichry přes 150 km/hod. tu nejsou […]
reklama
věda a technika
Tajemství dračího hedvábí: Dostaneme vlákna z kozího mléka?
Kalendáře ukazují rok 1965, v Československu se dá konečně zakoupit první ženská antikoncepce a televize začíná vysílat Večerníčka. A daleko za oceánem, v delawarském Wilmingtonu, představí americká chemička polského původu Stephanie Kwoleková (1923–2014) para-aramidové vlákno, které dostane název kevlar.   Oproti jiným polyamidům čtyřnásobně absorbuje rázovou energii. Bezpečnostní složky si mnou ruce. Neprůstřelné vesty a […]
Nezničitelné želvušky přežijí (téměř) všechno
Želvušky jsou hotovými supermany zvířecí říše. Jsou pravděpodobně nejodolnějšími živočichy na Zemi. Dokážou přežít skoro cokoliv: vysoké teploty, silný mráz, extrémní sucho, tlak šestkrát větší, než je na dně Mariánského příkopu, a dokonce i pobyt ve vesmíru. Díky jejich odolnosti je najdete prakticky po celém světě. Žijí na ledovcích, v rozpálené poušti, ve sladké i […]
Bude pivo v budoucnosti chutnat stejně?
Chuť potravin ovlivňuje teplota vzduchu, půdní podmínky i množství srážek v oblasti pěstování či chovu. Klimatické změny toto všechno mění, což zřejmě do budoucna negativně ovlivní chuť některých, možná i většiny plodin. Nejen producenti se proti tomu snaží ze všech sil bojovat. Chuť piva se může v budoucnu změnit kvůli měnící se chuti hlavních surovin, které se […]
Kvašení potravin neboli fermentace zažívá svoji renesanci
Fermentace neboli kvašení je technikou, která prodlužuje trvanlivost potravin, zlepšuje jejich stravitelnost a obohacuje jejich chuť. Až třetina všech potravin, konzumovaných člověkem, se vyrábí nějaký způsobem kvašení. Od chleba přes jogurt, pivo a víno až po kimči či miso. Nyní zažívá fermentace svoji renesanci. Existuje více druhů fermentace, nejčastější je kvašení alkoholové a mléčné. Při […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz