Domů     Letecké nehody: Při první umírají novináři, ta největší si vyžádá stovky mrtvých
Letecké nehody: Při první umírají novináři, ta největší si vyžádá stovky mrtvých
18.10.2022

Poklidný průběh vánočního vnitrostátního peruánského letu naruší výzva k připoutání. Vystrašení cestující okamžitě sahají po pásech, pár minut na to se stroj zmítá v silné bouřce. Do toho všeho zasahuje letadlo blesk, a tak je tragédie nevyhnutelná. Pád z téměř sedmikilometrové výšky přežívá jediný pasažér.

I takový průběh může mít letecká katastrofa. Vzdušné koráby jsou nedílnou součástí našich životů, díky nim překonáváme velké vzdálenosti v malých časových horizontech. Jejich nehody ale zpravidla znamenají velký počet mrtvých.

Letadlo poprvé jako stroj zkázy: Smrtící návrat z Benátek

Příběh první vzdušné katastrofy se začíná psát v sobotu 2. srpna 1919. Kolem půl osmé ráno vzlétá z milánského letiště Taliedo stroj společnosti Caproni. Trojplošník typu Ca.4 používají italští piloti během války.

V době míru ale nachází speciálně upravené letadlo jiné využití. Za kniplem sedí zkušený Luigi Ridolfi, ten oplývá zkušenostmi z válečné vřavy. Na palubě vítá pasažéry, jejichž počet se podle pramenů různí, většina z nich se shoduje na 12 cestujících.

Velkou část osádky experimentálního letu tvoří zaměstnanci firmy Caproni, na dalších sedadlech se uvelebuje pět novinářů v čele se sportovním žurnalistou Tullou Morgagnim (1881–1919). Stroj bez problémů odstartuje a míří do Benátek.

Na tamní letiště dosedá krátce před půl desátou dopolední. Nic nenasvědčuje tomu, že by se prosluněný a parný den měl změnit v tragédii.

Jeden z podobných strojů typu Caproni způsobí první leteckou havárii. (L´immagine estratata / commons.wikimedia.org / Volné dílo)
Jeden z podobných strojů typu Caproni způsobí první leteckou havárii. (L´immagine estratata / commons.wikimedia.org / Volné dílo)

Bez křídel

Zpět na oblohu se letadlo vrací kolem 17. hodiny, kdy zmožení výletníci vyhlížejí své domovy. Jenže… stroj, který dokáže vyvinout až 140kilometrovou rychlost, postihují komplikace.

Obyvatelé Verony, která leží asi 100 kilometrů od Benátek, vyruší z jejich soustředění bzučivý zvuk. Zvědavci sledují, jak se zhruba 900 metrů nad zemí vznáší monumentální trojplošník.

Úsměvy a otevřená ústa plná obdivu ale střídá zděšení, protože motory náhle přehluší zlověstné praskání. Letadlo jako mávnutím kouzelného proutku přichází o obě křídla a na pasažéry čeká tragický osud.

Někteří ze stroje vyskakují, ale pád z vysoké výšky nemají šanci přežít. Trosky dopadají do blízkých polí, okamžitě k nim přibíhají vesničané, jenže většina výletníků umírá.

Části letadla jsou poházené v okruhu 400 metrů, jednoho z cestujících dokonce objeví až po několika týdnech. Celková bilance první letecké nehody se zastaví na 16 mrtvých.

Některé plátky sice přináší svědectví, že za karambolem stojí požár letadla, vyšetřování ale tuto teorii vyvrátí. Katastrofu způsobí pravděpodobně konstrukční chyba.

Letadlo holandských aerolinek KLM jen pár týdnů před nehodou… (Clipperarctic / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 2.0)
Letadlo holandských aerolinek KLM jen pár týdnů před nehodou… (Clipperarctic / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 2.0)

Nejhorší z nejhorších: V dovolenkovém ráji umírá 583 lidí!

Řetězec mrazivých náhod začíná vlastně na sousedním ostrově Gran Canaria. Tamní separatisté usilující o nezávislost na Španělsku nastraží na hlavním letišti Las Palmas bombu, která zraní osm lidí.

Kvůli dalším hrozbám odkloní úřady většinu letů na vedlejší Tenerife. To disponuje pouze letištěm jménem Los Rodeos, pro mezinárodní dopravu je ale zcela nevyhovující. Má například jen jedinou přistávací dráhu.

Po pár hodinách je letiště zahlceno obřími stroji a atmosféra je napjatá. Turisté čekají v malé odletové hale, chybí jídlo a voda. Do toho všeho se přidává hustá mlha, která je pro skalnatý ostrov typická.

Mezitím na ranveji stojí Boeing 747 nizozemské společnosti KLM. Letadlu, které má přezdívku Rýn, šéfuje velezkušený padesátník Jacob Veldhuyezn van Zanten (1927–1977), mimochodem jedna z reklamních tváří aerolinek.

Netrpělivě naléhá na kolegy, aby z řídící věže vymámili povolení k odletu. Na palubě má 234 pasažérů a nálada má k ideálu daleko. Většinu cestujících tvoří rodiny, jejichž křičící a nervózní děti klidu příliš nepřidají.

Na opačné straně ranveje počítá odbočky americký pilot Victor Grubbs, zaměstnanec firmy Pan Am. Kvůli husté mlze ale se svým letadlem netrefí správnou odbočku a pokračuje po dráze.

Oba kapitáni komunikují se šéfem letového provozu, ten však angličtině příliš neholduje, a tak některé věty od nizozemské posádky nechápe. Zároveň používá zastaralou vysílačku, a tak slyší jen útržky.

… stejný vzdušný koráb, ale jen pár chvil po hrůzné nehodě. (Mr. Nostalgic / commons.wikimedia.org / CC0)
… stejný vzdušný koráb, ale jen pár chvil po hrůzné nehodě. (Mr. Nostalgic / commons.wikimedia.org / CC0)

Mlžná apokalypsa

Jedeme,“ volá van Zanten a přidává plyn. To však ještě neví, že letadlo Pan Am stále roluje po dráze. Oba piloti se uvidí až ve chvíli, kdy jsou stroje od sebe zhruba sto metrů!

Kapitán KLM se pokusí vzlétnout, ale jeho manévr končí tragédií, úhel je moc ostrý, a tak ocasová část škrtá o ranvej. „Sakra, ten blbec se blíží!“ křičí pro změnu Grubbs a zkouší svůj Boeing rychle odklidit z cesty.

Nizozemský stroj rozčísne americké letadlo ve třísetkilometrové rychlosti a doslova jím proletí. Následně dopadá na ranvej a okamžitě exploduje, protože van Zanten nechá před odletem do plna natankovat.

Následky jsou zdrcující, z KLM nikdo nepřežije a umírá všech 248 lidí na palubě. V americkém stroji uniká zubaté na 61 šťastlivců v čele s kapitánem Grubbsem. Dalších 335 pasažérů takové štěstí nemá. Většinu z nich zabíjí exploze paliva.

Srážka s výbuchem okamžitě zaktivuje letištní záchranné složky. Ty se nejdříve zajímají pouze o KLM, protože se mylně domnívají, že bourá jen jeden stroj. Přeživším nezbývá nic jiného, než se vyprostit svépomocí. Grubbs chce vypnout běžící motory svého letadla.

Nemá však jak, protože křídlo KLM doslova usekne horní část kokpitu. Cejch viníka nakonec dostává holandská posádka, která neuposlechla rozkazy, nedostala totiž povolení k odletu.

Po třiceti letech od katastrofy je v blízkosti letiště, které projde výraznou modernizací, slavnostně otevřen památník.

Foto: commons.wikimedia titulka (NASA / commons.wikimedia.org / Volné dílo)
Související články
Historie
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Historie
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Historie
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Historie
Maison du Peuple: Ani 700 odborníků ho nezachrání…
Z konzervatoře ho vyhodí pro hrozné chování. V tu chvíli Victorovi Hortovi (1861–1947) velkou budoucnost neprorokuje zřejmě nikdo…   Uchytí se ale na Akademii výtvarných umění v Gentu a vypracuje na jednoho z nejslavnějších belgických secesních architektů. Obzvláště Belgická strana pracujících (Parti Ouvrier Belge) ho málem nosí na rukou. I proto, že odmítá soukromé zakázky […]
reklama
lifestyle
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
Jak se rychle najíst? Kdy se konzervy a pytlíkové polévky staly levnou náhradou čerstvé stravy?
Vždycky není možné konzumovat čerstvou stravu, Někdy je prostě příliš velký spěch a musíte slupnout něco rychlého, nebo zkrátka není na vaření čas nebo chuť. V takovou chvíli přicházejí na řadu alternativy – instantní jídla nebo konzervy. Kde se vzaly?   Za prvními konzervami s jídlem stál Napoleon I. Bonaparte. Budoucí francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) […]
5x nejstarší jídla světa: Ládovali se prdelačkou už bojovníci starověké Sparty?
Banda mužů usedne po tvrdé práci k ohni. Z torny vytáhnou chleba. Je starý – a tvrdý tak, že se ani nedá užvýkat. Nevadí! Proto je tu acquacotta. A bude to právě tento pokrm, kterému vděčíme za pohádkovou sekerkovou polévku.     Pekelně ostrá kaše harrisa Na pultech obchodů můžete někdy vidět harissu či harísu […]
reklama
historie
Krvavá bitva u Little Bighornu: Z útočné jednotky zbyl jen kůň
Na začátku července 1876 se ve Washingtonu se zrovna slavilo výročí vzniku Spojených států, když se v novinách objevily šokující zprávy. Indiáni porazili oddíly slavného podplukovníka Custera. Jak se nejslavnější bitva na Divokém západě odehrála? Obyvatelé velkého indiánského tábora v dnešní Montaně se pomalu probouzeli do parného dopoledne. Medicinmanovi Sedícímu býkovi, který prý dokázal vidět věci, jaké […]
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a […]
Valeria Messalina: Krásná nestoudná krvelačná bestie
Její tělo se zachvěje v posledním návalu rozkoše. Po chvíli vstane a zahalí se do bohatě zdobené tuniky. Pošle odpočívajícímu milenci škádlivý vzdušný polibek a když odchází kývne. Ze stínu se vynoří mohutný voják a než se milenec v loži vzpamatuje, podřízne mu hrdlo. Je krásná. Štíhlá a pružná jako proutek. Oči má černé jako uhel, jemnou […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
epochalnisvet.cz
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív