Domů     Letecké nehody: Při první umírají novináři, ta největší si vyžádá stovky mrtvých
Letecké nehody: Při první umírají novináři, ta největší si vyžádá stovky mrtvých
18.10.2022

Poklidný průběh vánočního vnitrostátního peruánského letu naruší výzva k připoutání. Vystrašení cestující okamžitě sahají po pásech, pár minut na to se stroj zmítá v silné bouřce. Do toho všeho zasahuje letadlo blesk, a tak je tragédie nevyhnutelná. Pád z téměř sedmikilometrové výšky přežívá jediný pasažér.

I takový průběh může mít letecká katastrofa. Vzdušné koráby jsou nedílnou součástí našich životů, díky nim překonáváme velké vzdálenosti v malých časových horizontech. Jejich nehody ale zpravidla znamenají velký počet mrtvých.

Letadlo poprvé jako stroj zkázy: Smrtící návrat z Benátek

Příběh první vzdušné katastrofy se začíná psát v sobotu 2. srpna 1919. Kolem půl osmé ráno vzlétá z milánského letiště Taliedo stroj společnosti Caproni. Trojplošník typu Ca.4 používají italští piloti během války.

V době míru ale nachází speciálně upravené letadlo jiné využití. Za kniplem sedí zkušený Luigi Ridolfi, ten oplývá zkušenostmi z válečné vřavy. Na palubě vítá pasažéry, jejichž počet se podle pramenů různí, většina z nich se shoduje na 12 cestujících.

Velkou část osádky experimentálního letu tvoří zaměstnanci firmy Caproni, na dalších sedadlech se uvelebuje pět novinářů v čele se sportovním žurnalistou Tullou Morgagnim (1881–1919). Stroj bez problémů odstartuje a míří do Benátek.

Na tamní letiště dosedá krátce před půl desátou dopolední. Nic nenasvědčuje tomu, že by se prosluněný a parný den měl změnit v tragédii.

Jeden z podobných strojů typu Caproni způsobí první leteckou havárii. (L´immagine estratata / commons.wikimedia.org / Volné dílo)
Jeden z podobných strojů typu Caproni způsobí první leteckou havárii. (L´immagine estratata / commons.wikimedia.org / Volné dílo)

Bez křídel

Zpět na oblohu se letadlo vrací kolem 17. hodiny, kdy zmožení výletníci vyhlížejí své domovy. Jenže… stroj, který dokáže vyvinout až 140kilometrovou rychlost, postihují komplikace.

Obyvatelé Verony, která leží asi 100 kilometrů od Benátek, vyruší z jejich soustředění bzučivý zvuk. Zvědavci sledují, jak se zhruba 900 metrů nad zemí vznáší monumentální trojplošník.

Úsměvy a otevřená ústa plná obdivu ale střídá zděšení, protože motory náhle přehluší zlověstné praskání. Letadlo jako mávnutím kouzelného proutku přichází o obě křídla a na pasažéry čeká tragický osud.

Někteří ze stroje vyskakují, ale pád z vysoké výšky nemají šanci přežít. Trosky dopadají do blízkých polí, okamžitě k nim přibíhají vesničané, jenže většina výletníků umírá.

Části letadla jsou poházené v okruhu 400 metrů, jednoho z cestujících dokonce objeví až po několika týdnech. Celková bilance první letecké nehody se zastaví na 16 mrtvých.

Některé plátky sice přináší svědectví, že za karambolem stojí požár letadla, vyšetřování ale tuto teorii vyvrátí. Katastrofu způsobí pravděpodobně konstrukční chyba.

Letadlo holandských aerolinek KLM jen pár týdnů před nehodou… (Clipperarctic / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 2.0)
Letadlo holandských aerolinek KLM jen pár týdnů před nehodou… (Clipperarctic / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 2.0)

Nejhorší z nejhorších: V dovolenkovém ráji umírá 583 lidí!

Řetězec mrazivých náhod začíná vlastně na sousedním ostrově Gran Canaria. Tamní separatisté usilující o nezávislost na Španělsku nastraží na hlavním letišti Las Palmas bombu, která zraní osm lidí.

Kvůli dalším hrozbám odkloní úřady většinu letů na vedlejší Tenerife. To disponuje pouze letištěm jménem Los Rodeos, pro mezinárodní dopravu je ale zcela nevyhovující. Má například jen jedinou přistávací dráhu.

Po pár hodinách je letiště zahlceno obřími stroji a atmosféra je napjatá. Turisté čekají v malé odletové hale, chybí jídlo a voda. Do toho všeho se přidává hustá mlha, která je pro skalnatý ostrov typická.

Mezitím na ranveji stojí Boeing 747 nizozemské společnosti KLM. Letadlu, které má přezdívku Rýn, šéfuje velezkušený padesátník Jacob Veldhuyezn van Zanten (1927–1977), mimochodem jedna z reklamních tváří aerolinek.

Netrpělivě naléhá na kolegy, aby z řídící věže vymámili povolení k odletu. Na palubě má 234 pasažérů a nálada má k ideálu daleko. Většinu cestujících tvoří rodiny, jejichž křičící a nervózní děti klidu příliš nepřidají.

Na opačné straně ranveje počítá odbočky americký pilot Victor Grubbs, zaměstnanec firmy Pan Am. Kvůli husté mlze ale se svým letadlem netrefí správnou odbočku a pokračuje po dráze.

Oba kapitáni komunikují se šéfem letového provozu, ten však angličtině příliš neholduje, a tak některé věty od nizozemské posádky nechápe. Zároveň používá zastaralou vysílačku, a tak slyší jen útržky.

… stejný vzdušný koráb, ale jen pár chvil po hrůzné nehodě. (Mr. Nostalgic / commons.wikimedia.org / CC0)
… stejný vzdušný koráb, ale jen pár chvil po hrůzné nehodě. (Mr. Nostalgic / commons.wikimedia.org / CC0)

Mlžná apokalypsa

Jedeme,“ volá van Zanten a přidává plyn. To však ještě neví, že letadlo Pan Am stále roluje po dráze. Oba piloti se uvidí až ve chvíli, kdy jsou stroje od sebe zhruba sto metrů!

Kapitán KLM se pokusí vzlétnout, ale jeho manévr končí tragédií, úhel je moc ostrý, a tak ocasová část škrtá o ranvej. „Sakra, ten blbec se blíží!“ křičí pro změnu Grubbs a zkouší svůj Boeing rychle odklidit z cesty.

Nizozemský stroj rozčísne americké letadlo ve třísetkilometrové rychlosti a doslova jím proletí. Následně dopadá na ranvej a okamžitě exploduje, protože van Zanten nechá před odletem do plna natankovat.

Následky jsou zdrcující, z KLM nikdo nepřežije a umírá všech 248 lidí na palubě. V americkém stroji uniká zubaté na 61 šťastlivců v čele s kapitánem Grubbsem. Dalších 335 pasažérů takové štěstí nemá. Většinu z nich zabíjí exploze paliva.

Srážka s výbuchem okamžitě zaktivuje letištní záchranné složky. Ty se nejdříve zajímají pouze o KLM, protože se mylně domnívají, že bourá jen jeden stroj. Přeživším nezbývá nic jiného, než se vyprostit svépomocí. Grubbs chce vypnout běžící motory svého letadla.

Nemá však jak, protože křídlo KLM doslova usekne horní část kokpitu. Cejch viníka nakonec dostává holandská posádka, která neuposlechla rozkazy, nedostala totiž povolení k odletu.

Po třiceti letech od katastrofy je v blízkosti letiště, které projde výraznou modernizací, slavnostně otevřen památník.

Foto: commons.wikimedia titulka (NASA / commons.wikimedia.org / Volné dílo)
Související články
Historie
Starořecký běžec Koroibos vyzrál na boha
Slunce pálí a nebe je bez mráčku. Vyvolávač ve městě Olympii na západě Peloponéského poloostrova vyzývá závodníky, aby se dostavili na startovní čáru, vymezenou pruhem kamenných desek. Místní aristokrat jménem Koroibos z Elidy se mezi mládeží ze vznešených rodin rozhodně neztratí. Na své vypracované a sluncem osmahlé tělo může být pyšný. Stadion se závodní dráhou o […]
Historie
Starověké olympijské hry: Na přehlídku naháčů ženy nesměly
Davy lidí se tísní v řecké Olympii. Každý chce vidět svého favorita. Kohosi tam vykuřují – za chvíli bude dotyčný obětovat bohům, a tak musí projít touto očistou. Zeus, Hestia i další bohové dostanou, co jim náleží, aby sportovní slavnost nic nenarušilo. Přichází na řadu shromáždění v búleuterionu, řídícím domě her, jakési radnici. Závodníci tu […]
Historie
Proč Klement Gottwald zkazil slavnému vědci pohřeb?
„Tatínek byl sice velice přísný, než to vedlo nás jen k nejpřesnějšímu konání povinností za všech okolností,“ vzpomíná prvorozený Bedřich Hrozný na otce. Matku pak líčí jako ženu „neskonalé dobroty a nejúplnějšího porozumění pro mé snahy“. „Zapíšu se i na filozofii,“ rozhodne se maturant Bedřich Hrozný roku 1897 ve Vídni. Rychle ale zjistí, že stihnout […]
Historie
Josef II. a Leopold II.: Bratři odlišní ve vládnutí spojení bratrskou láskou
Leopold II. v roce 1790 jen nerad opouští prosluněné Toskánsko. Zvykl si tady, stará se tu o otcovo dílo, porozuměním a cílenými reformami zlepšuje místním život a ti ho za to milují a obdivují. V Říši, a hlavně v Uhrách je to jiné a vladař bude muset sáhnout k mnoha kompromisům, aby krizi posledních několika měsíců […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které […]
Skutečně skrývají ruiny polského hradu ďáblem střežený poklad?
Starobylý polský hrad Liwa prý ukrývá poklad, který se kdysi dávno vydal Jasiek, chlapec z Liwy, do této zříceniny hledat. Cennosti údajně v kobkách hradu skryla královna Bona, když v roce 1556 opouštěla Polsko. Jak známo, zemřela pak v Itálii na otravu. Poklad existuje! Lidé raději nechávali její poklady na pokoji, neboť se obávali ďábelských […]
Zuzana Dřízhalová: Odmalička si představovala, že bude slavnou herečkou
Je to talent od dětských krůčků. Zpívá, vystupuje s Bambini di Praga a sní o herectví. Překvapivě ale málem končí jako odborník na chemii. Náhoda tomu chce, že se vydá na DAMU. Zákeřná choroba jí chce ale překazit plány. Dvakrát ji porazí a zakládá úspěšnou pacientskou organizaci. Třetí kolo boje je ale fatální.   Zuzana […]
Tajuplná templářská kaple v Praze: Kde se nacházela?
Řád templářských rytířů založený počátkem 12. století původně k ochraně poutníků do Svaté země si, jak je známo, zanedlouho získal velikou moc a je obestřen celou řadou tajemství. Rovněž v Čechách měli templáři svá sídla… Tajemné energetické linie? V Praze, v ulici s příznačným názvem Templová, se prý kdysi nacházela templářská komenda. Templáři údajně mimo […]
lifestyle
Courtney Love: Život napěchovaný drogami a alkoholem
Výrazné rudé rty, blond vlasy, hubená rozevlátá postava. Nepřehlédnutelná rockerka Courtney Love si v průběhu svého života vyslouží pověst „nejkontroverznější ženy historie rockové hudby“, aspoň podle magazínu Rolling Stone. Za co si toto označení vysloužila? Z problémové muzikantky, pocházející ze svobodného prostředí hippies, se do dnešních dní vyvinula potížemi ošlehaná osobnost, které dal život nejednu […]
Civilizační choroby útočí, braňte se!
Moderní styl života s sebou nese pohodlí, ovšem také strašáky v podobě civilizačních nemocí. Nadbytek jídla, všudypřítomný stres, nedostatek pohybu a znečištěné životní prostředí s sebou přinášejí takzvané nemoci z nadbytku, které mají na svědomí více než 70 % ročních světových úmrtí. Které civilizační nemoci vás ohrožují a jak se jim bránit? Podle zprávy Světové zdravotnické organizace stojí civilizační […]
Tragédie kolem Aaliyah Dany Haughtonové
V srpnu 2001 skončila rychlá a slibná kariéra R&B hvězdy Aaliyah tragickou leteckou nehodou. S ní zahynuli i další lidé, kteří jí byli nejbližší. Jak se události vyvíjely od posledního natáčení na Bahamách až po fatální chvíli, která změnila životy mnoha. Narodila se v Brooklynu a o pozdvižení se postarala hned poté, co spatřila světlo světa. […]
Jan Libíček: Smích na jevišti, smutek v zákulisí
Jan Libíček, známý český herec, který rozesmával diváky na divadelních prknech i filmovém plátně, žil život plný kontrastů. V soukromí však čelil hlubokým osobním bojům, které ho postupně stravovaly. Zatímco v roli komediálních postav dokázal vyvolat salvy smíchu, jeho vlastní život byl spíše melancholickou tragikomedií. Od skromných začátků v estrádách, kde se musel spokojit s […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Rolky s medvědím česnekem
tisicereceptu.cz
Rolky s medvědím česnekem
Můžete využít i jiné čerstvé bylinky. Rolky jsou skvělé třeba s bazalkou nebo špenátem. Suroviny 3 hrnky hladké mouky 1 hrnek vlažné vody 3 lžičky cukru krystal ½ lžičky soli 1 vejce 3 lžíc
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Utekla jsem sektě právě včas
skutecnepribehy.cz
Utekla jsem sektě právě včas
S Blankou jsem se seznámila hned první den na vysoké. Dali nás na koleji do jednoho pokoje a sedly jsme si kupodivu okamžitě. Ještě ten večer jsme vyrazily na pivo a náš pokoj jsem pokřtila nocí strávenou na záchodě. Brzy jsem pochopila, že Blanka není úplně šťastný člověk. Než nastoupila na univerzitu, žila s mámou, která hodně pracovala, hodně
Konal se první orientační závod v Rakousku-Uhersku?
historyplus.cz
Konal se první orientační závod v Rakousku-Uhersku?
Sedm cyklistů se v prvním orientačním závodě světa pouští nazdařbůh do terénu jen s mapou a vírou ve své schopnosti. Zvítězí ale opravdu ten, který dokáže najít nejkratší možnou cestu k cíli? Orientační závody, během nichž dostane soutěžící mapu a musí překonat stanovenou trasu, se dnes konají v běhu, na kolech i na lyžích po celém světě. Za kolébku
Zemřel muž, který strávil 72 let v železných plicích
21stoleti.cz
Zemřel muž, který strávil 72 let v železných plicích
Než byla v roce 1955 vytvořena první vakcína, byla dětská obrna obávanou nemocí. V jejím důsledku mohlo u dětí dojít k ochrnutí dýchacích a polykacích svalů. V takovém případě se jejich jedinou nadějí
Doktor Kittel: Severočeský Faust z Jizerských hor?
enigmaplus.cz
Doktor Kittel: Severočeský Faust z Jizerských hor?
V Libereckém kraji, nedaleko Jablonce nad Nisou, se nachází obec Pěnčín-Krásná. Právě zde pobýval věhlasný doktor Kittel, který je přirovnáván k legendárnímu doktoru Faustovi. Byl to bezesporu člověk,
Zůstala Krejčíková s dětmi na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Zůstala Krejčíková s dětmi na všechno sama?
O problémech ve vztahu herečky Anety Krejčíkové (32) s tělocvikářem Ondřejem Rančákem (39) se snad šušká od začátku, co jsou spolu. Hvězda seriálu Ulice totiž neměla být jedinou, pro kterou často a 
Jaký muž se k vám hodí?
nejsemsama.cz
Jaký muž se k vám hodí?
Nauka o číslech – numerologie – vám poradí, s kým stvoříte ideální pár. Stačí jen znát, kdy se muž, co vás zajímá, narodil. Pak porovnejte své životní číslo s jeho číslem, a hned budete mít jasno. Omystické povaze čísel psali do hliněných tabulek již staří Sumerové. Spojitost čísel s člověkem a lidským osudem je nabíledni, každý jsme se „někdy“ narodil. To
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující