Domů     Letadlové lodě na scéně: Jak nezničitelná Enterprise ovládla Tichomoří
Letadlové lodě na scéně: Jak nezničitelná Enterprise ovládla Tichomoří
29.12.2020

Přestože na začátku druhé světové války předpokládali Američané i Japonci, že jejich konflikt v Tichomoří rozhodne střetnutí bitevních lodí, realita byla odlišná. Rozhodující úlohu sehrály především letadlové lodě.

Jejich důležitost jasně odhalil už nečekaný japonský útok na Pearl Harbor 7. prosince 1941.

Letadlové lodě si však odbyly svoji premiéru již během první světové války. Britský křižník Furious byl nejprve přestavěn tak, že měl na přídi 49 metrů dlouhou dráhu. Psal se 2. srpen roku 1917, když bylo k vidění první přistání letadla na plující loď.

Na svědomí ho měl britský stíhací letoun Sopwith Pup. K další přestavbě pak došlo v březnu 1918. Furious se tehdy „obohatila“ o přistávací plošinu na zádi.

První letecký útok se datuje k 18. červenci téhož roku, kdy byla jako cíl vybrána německá základna Zeppelin v Tondernu.

Čínské námořnictvo v současnosti disponuje dvěma letadlovými loděmi. Američané jich mají jedenáct.
Čínské námořnictvo v současnosti disponuje dvěma letadlovými loděmi. Američané jich mají jedenáct.

Vše začalo v Pearl Harbor

Význam letadlových lodí se naplno projevil během druhé světové války. Vše odstartovalo napadení americké námořní základny v Pearl Harbor. V jeho blízkosti se nacházelo šest velkých japonských letadlových lodí s více než 400 letouny na palubě.

Přestože se Japoncům podařilo z osmi amerických bitevních lodí pět potopit a ostatní poškodit, jejich hlavní záměr naplněn nebyl. Tři americké letadlové lodě se totiž v době útoku nacházely mimo přístav.

Tento útok však znamenal milník v přehodnocení předválečných plánů amerického námořnictva.

Po bitvě u Midway přestala japonská nadvláda v Tichomoří platit.
Po bitvě u Midway přestala japonská nadvláda v Tichomoří platit.

Nový typ boje

Brzy však i Japonci pochopili, že válka v Tichomoří bude mít charakter střetů bojových skupin letadlových lodí.

Vůbec první bitva tohoto typu se odehrála v Korálovém moři počátkem května 1942. Japonským cílem zde bylo zejména ovládnutí Port Moresby na březích Papuánského zálivu, čímž by došlo k přímému ohrožení Austrálie.

Krytí celé operace poskytovala pod velením viceadmirála Takea Takagiho (1892–1944) malá letadlová loď Šóhó s 18 letadly na palubě, vzdálenou podporu vyloďovací akce pak zajišťovaly letadlové lodě Šókaku a Zuikaku s celkem 121 letadly.

Američané se však o japonských záměrech dozvěděli a k zadržení invaze nasadili letadlové lodě Lexington a Yorktown s celkovým počtem 134 letadel. Velení se ujal kontradmirál Frank J. Fletcher (1885–1973). Síly byly tedy téměř vyrovnané. Výsledek?

Japonské invazi se podařilo zabránit. Obě japonské letadlové lodě utrpěly vážná poškození, což neumožňovalo jejich bezprostřední nasazení v dalším průběhu války.

Americká loď Lexington byla potopena, naopak Yorktown se i přes značné škody podařilo v rekordním čase opravit, a tak byl k dispozici již v bitvě u Midway o měsíc později.

Napadení základny v Pearl Harboru odhalilo význam letadlových lodí.
Napadení základny v Pearl Harboru odhalilo význam letadlových lodí.

Bitva u Midway

Zásadní námořní bitva druhé světové války se odehrála od 3. do 7. června 1942 u atolu Midway, ležícím na severozápadním konci Havajských ostrovů.

Vrchní velitel japonského loďstva Isoroku Jamamoto (1884–1943) vymyslel plán, který měl zcela zničit americké loďstvo, a zejména pak letadlové lodě, čímž by Japonsko ovládlo Tichý oceán. Vzhledem k dobré zpravodajské službě Američanů se však přepočítal.

Admirál Chester Nimitz (1885–1966) tedy neváhal a okamžitě poslal na místo tři letadlové lodě, které byly k dispozici, a to Hornet, opravený Yorktown a také Enterprise, která zde začala výrazným písmem psát svůj legendární příběh.

Japonci disponovali čtyřmi letadlovými loděmi – Akagi, Kaga, Hirjú a Sorjú.

První letadlové lodě období mezi dvěma světovými válkami
První letadlové lodě období mezi dvěma světovými válkami

Převrat na oceánu

Úvodní „antré“ samotné bitvy představoval japonský útok na Aleutské ostrovy, díky němuž si měli Američané myslet, že právě toto místo je cílem jejich zájmu.

„Léčka“ se však nezdařila a Nimitz své námořnictvo skvěle připravil k obraně Midway, a to i přes žádost prezidenta Franklina D. Roosevelta (1882–1945), který chtěl lodě přesunout k Aleutám. Vyplatilo se a Japonci zde museli „spolknout“ nepříjemnou porážku.

Nejen, že přišli o všechny čtyři letadlové lodě, ale také o značné letecké síly, a hlavně o nadvládu v Tichomoří. Americká letadlová loď Yorktown zde již svému definitivnímu potopení nezabránila.

Hornet, a hlavně Ennterprise měly ještě do války „promluvit“. „Nejprve jsem slyšel hrůzostrašné vytí střemhlavých bombardérů, po kterém následoval výbuch přímého zásahu.

Když jsem se rozhlédl, zhrozil jsem se destrukce, jež byla způsobena během několika sekund. Těsně za výtahem uprostřed lodě zela v letové palubě obrovská díra. Výtah sám, ohnutý jako roztavené sklo, padal do hangáru.

Pláty paluby trčely do vzduchu v groteskních polohách.

Letadla stála s ocasy vzhůru a chrlila plameny a černý kouř,“ vzpomínal fregatní kapitán Micuó Fučida (1902–1976) z lodě Akagi na moment, kdy z legendární Enterprise útočily na Japonce tři letouny.

Letadlová loď Enterprise a letouny Douglas TBD 1 Devastator na její palubě.
Letadlová loď Enterprise a letouny Douglas TBD 1 Devastator na její palubě.

Znovu do akce

Během roku 1942 se v Pacifiku odehrály ještě další bitvy letadlových lodí. Jedna z nich se odehrála v říjnu u ostrovů Santa Cruz.

Významné „klání“ se pak uskutečnilo zejména v bitvě o Guadalcanal v Šalamounových ostrovech, které se protáhlo až do následujícího roku. Spojenecká vojska se ráno 7. srpna 1942 začala vyloďovat na ostrov Guadalcanal a další sousední ostrovy.

Japonci zde totiž stavěli letiště s cílem ohrozit zásobovací trasy mezi USA a Austrálií. Krvavé boje na souši i na moři nakonec ovládli Američané.

Během 13. až 15. listopadu 1942 došlo k rozhodujícím námořním operacím, když se obě loďstva střetla u ostrova Savo. Japonci sice nejprve potopili tři americké torpédoborce a dva křižníky, potom ale opět „zaúřadovala“ letadlová loď Enerprise.

Poslala totiž do boje letouny, které potopily japonskou bitevní loď Hiei, těžký křižník a rovněž několik transportních lodí. Nakonec japonské velení 7. února 1943 své vojáky z ostrova stáhlo.

Letouny na čínských letadlových lodí
Letouny na čínských letadlových lodí

Loď nad zlato

Letadlové lodě obou rivalů se opět „potkaly“ v červnu 1944, kdy se příslušníci amerického námořnictva, pozemní armády a námořní pěchoty vylodili na atolu Majuro na Marshallových ostrovech s cílem dobytí Saipanu, kde měla bít vybudována letecká základna pro strategické bombardéry.

Vlajková loď Enterprise v té době neměla konkurenci a když 15. června přišel „tichomořský den „D“, vyslala na podporu pozemních sil střemhlavé bombardéry Dauntless, stíhačky Hellcat a bombardéry Avenger.

Invaze byla přes krvavé ztráty úspěšná a Američané zde opět slavili vítězství, přestože jich téměř tři tisíce padly a přibližně deset tisíc bylo zraněno. Japonské ztráty na životech však činily více než 24 tisíc mužů.

Tisíce civilistů se pak odmítly vzdát, a raději spáchaly sebevraždu. Nutno dodat, že slavná letadlová loď Enterprise přes nespočet bitev nikdy nebyla zničena. Dostalo se jí celé řady vojenských poct, a nakonec byla vyřazena ze služby v roce 1947.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor: Martin Vávra
Související články
Věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Věda a technika
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Věda a technika
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Věda a technika
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
reklama
zajímavosti
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
reklama
zajímavosti
Co všechno dokážou rostliny? Jsou chytřejší, než jsme si mysleli!
Výzkum rostlin v poslední době přináší neuvěřitelná zjištění. Rostliny mají paměť, využívají množství smyslů, a ve vnímání svého okolí člověka dokonce i předčí. Rostliny jsou už dlouho fascinujícím předmětem výzkumu. Vědci zjistili, že toho za určitých okolností dokážou opravdu hodně. Vnímají své viditelné okolí, zvládnou rozlišovat mezi červenou a modrou barvou, vnímají vůně a reagují […]
Lidská populace v číslech
Před 400 000 až 250 000 lety vznikl tzv. moderní člověk Homo sapiens (člověk moudrý). V té době ještě existovaly, byť vzácně, i další druhy rodu Homo, a to Homo erectus (člověk vzpřímený) a Homo neanderthalensis (člověk neandertálský). Historicky žilo na světě přes 100 miliard příslušníků druhu Homo sapiens. Na 5000 až 10 000 jedinců zdecimovala lidský druh erupce […]
Vynikající lovci i mistři v plavání. Co všechno umějí tučňáci?
Patří mezi nejznámější tvory, které můžeme najít v chladných a ledových částech naší planety. Přesto první mořeplavci, kteří tučňáky zpozorovali, nejprve vůbec nemohli přijít na to, o jaké zvíře se jedná. Někteří je měli za opeřené ryby, jiní za nelétavé husy. A není se čemu divit, tučňák opravdu nevypadá jako ostatní ptáci a ani se tak […]
Psi a kočky: Z užitečných pomocníků domácími mazlíčky
K některým domestikovaným druhům zvířat mají lidé jiný vztah než k ostatním. Týká se to především psů a koček, které má dnes řada lidí doma pro potěchu, už neplní původní funkci, kvůli které k jejich domestikaci došlo. Lidé k nim nyní mají úplně jiný vztah než k ostatním domestikovaným zvířatům, dalo by se říci, že se k nim chovají spíše jako […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz