Tisíce lidí z celého světa se vydávají na cestu konečného poznání, kterou před dávnými časy prošlapal pozoruhodný muž zvaný Buddha. Tento indický princ se prý nejen osvobodil z koloběhu neustálého zrození a umírání, ale rovněž měl znalosti a schopnosti, jaké bychom od smrtelníka určitě nečekali.
Jde o pravdivá svědectví či pouhé mýty?
Asi v šestém či pátém století před naším letopočtem žil prý v Indii princ Siddhártha Gautama, který dosáhl poznání, jak se vymanit z nekonečného koloběhu utrpení. Od té chvíle je nazýván Buddhou (tj. Probuzeným).
Buddhistické texty zachycují jeho učení a rovněž vydávají svědectví o jeho nadlidských schopnostech. Co všechno prý Buddha dokázal?
Důležitost trpělivosti
Buddhu při cestě lesem přepadne žízeň. „Vrať se k potoku, který jsme přecházeli, a přines mi z něj trochu vody,“ vyzve svého věrného žáka Ánandu. Ten však zjistí, že voda je zakalená. Vrátí se k Buddhovi s nepořízenou.
Učitel však nedbá jeho vysvětlování a znovu mu nařídí, aby vodu donesl. Celá scéna se několikrát opakuje, až nakonec Ánanda s úžasem zjistí, že voda je průzračně čistá. Způsobil to snad svou mocí Buddha?
V tomto případě se možná nejedná ani tak o zázrak, ale spíš o demonstraci důležitosti trpělivosti. Jak si však vysvětlit další Buddhovi připisované činy?
Sidhártha Gautama prý hned poté, co přijde na svět, udělá sedm kroků a po každém z nich se na zemi objeví lotosový květ. K tomu, aby se stal Buddhou však má ještě daleko. Až do svých devětadvaceti let žije v paláci obklopen přepychem.
Když je však na jedné vyjížďce konfrontován se strastmi života, rozhodne se odejít z domova a hledat smysl bytí. Nakonec po letech úsilí dosáhne v meditaci prozření. Kromě vyvázání se z koloběhu zrození mu to přinese nevídané schopnosti.
Například prý dokáže procházet pevnými předměty, slovem zastavit povodeň, nebo spatřit všechna svá předešlá zrození. Jde pouze o legendy?
Může každý z nás konat zázraky?
První buddhistické texty vznikly nejméně sto let po smrti Siddhárthy. Do té doby si příběhy o Buddhovi lidé předávali jenom ústně. Můžeme na tato svědectví spoléhat?
Také z dnešní doby máme zprávy o buddhistických mniších, kteří údajně vydrží bez újmy nazí sedět v mrazu nebo dovedou levitovat. Jedná se jen o nepravdivé zkazky? Pravdivost příběhu si podle buddhistů může ověřit každý z nás. Každý totiž může Buddhu následovat.
Všichni tedy můžeme získat nevídaná nadání. To však podle buddhistů není tak důležité jako dosažení nirvány (konečného stavu blaženosti). Podaří se někomu kráčet v Buddhových šlépějích?