Domů     Legenda jménem Orient Express: Co jste o něm nejspíše nevěděli?
Legenda jménem Orient Express: Co jste o něm nejspíše nevěděli?
18.7.2019

Svezli se v něm vládci, bankéři, politici, herecké, hudební i sportovní hvězdy. Podepisovaly se v něm smlouvy i válečné kapitulace. Už 135 let je symbolem bohatství, prestiže a luxusu. Už jeho název voní exotikou.

Na kalendáři se objevilo datum 4. října 1883 a Belgičanovi Georgu Nagelmackersovi se splnil jeho životní sen. Na jednom z pařížských nádraží byl připraven k odjezdu vlak do Konstantinopole (dnešní Istanbul) – Orient Express.

Pečlivě vybraná společnost

Dnes bychom patrně psali o PR-jízdě. Mezi 40 pečlivě vybranými pasažéry z celé Evropy byli významní bankéři, majitelé velkých železničních společností, politici, ale také novináři a spisovatelé, jejichž úkolem bylo o dosud nevídané cestě napsat.

Asi jim to nedělalo žádné velké potíže. Vlak byl přehlídkou neskutečného luxusu na míru od stříbrných příborů po těžké lampy na stolech, které nespadly ani při jízdě na těch nejostřejších výhybkách.

Vlak byl vždy symbolem luxusu a bohatství.
Vlak byl vždy symbolem luxusu a bohatství.

Ženám vstup povolen

Už od začátku dostal legendární vlak jasnou tvář. Za lokomotivu tenkrát zapojili dva luxusní spací vozy, jídelní vůz, vůz pro zavazadla a nepostradatelný vůz pro vlakový personál. A hned také začal Orient Express lámat předsudky.

Třeba když druhý den cesty v Mnichově přistoupily dvě elegantně ustrojené dámy. Proč tolik povyku? Všeobecná společenská pravidla do té doby umožňovala ženám cestovat vlakem pouze v mužském doprovodu.

Zbytek cesty se plavili na parníku

Zdaleka to nebyla jediná zajímavost tzv. panenské cesty Orient Expressu. Tomu se totiž brzy postavila do cesty voda. Dunaj překonali cestující na parníku a přestoupili do připravených bulharských vlakových souprav.

Jedna z 30 lokomotiv, které se první cesty zúčastnily, pak dovezla pasažéry až do Varny. Odtud cestovali až do Konstantinopole luxusním parníkem. Závěrečná fáze trvala dlouhých 14 hodin a významní pasažéři ji prožili v luxusních kabinách.

Cesta Orient Exressem byla velmi záhy provozována 3x týdně.
Cesta Orient Exressem byla velmi záhy provozována 3x týdně.

Třikrát týdně do Orientu

Zatímco 4. října odjížděl z Paříže neznámý vlak, při návratu 16. 10. se v Paříži už dočkal pomyslného potlesku na otevřené scéně. Bankéři otevřeli pokladničky, stavitelé začali dávat dohromady další luxusní vozy.

A už o šest let později v roce 1889 se stal Orient Express regulérní linkou, která byla provozována dokonce třikrát týdně.

Kdo je ta žena? Přece Mata Hari!

Jízda na palubě legendárního vlaku se stala povinností pro všechny, kdo chtěli něco znamenat.

Margaretha Geertruida Zeele, zvaná Mata Hari, orientální tanečnice, vyhledávaná kurtizána, milenka mocných mužů a proslulá špionka Německa a Francie, se Orient Expressem projela hned několikrát. Zlí jazykové tvrdí, že ji pokaždé doprovázel jiný muž.

Mata Hari se v Orient Expressu projela několikrát.
Mata Hari se v Orient Expressu projela několikrát.

Vlak uvěznily obří závěje

Zdaleka to není poslední legenda, která je s vlakem spojována. Některé z nich jsou ovšem založené na pravdě. Například ta, která hovoří o kruté zimě v roce 1929. V Turecku tenkrát napadlo až pět metrů sněhu. Obří závěje zastavily i Orient Express. Vlak zůstal stát v obří závěji 130 kilometrů od Istanbulu.

Lovci cestující nezasytili

Vlakvedoucí měl naštěstí dost uhlí, takže dál vytápěl lokomotivu a tím zajišťoval i teplo ve všech vagonech. Tři zaměstnanci se vydali k nejbližší vesnici opatřit potraviny, ale našli jen opuštěnou zemědělskou usedlost.

O moc lépe nedopadla ani výprava ozbrojených mužů, kteří se vydali do 25stupňového mrazu ulovit nějakou zvěř. Pomoc dorazila po pěti dnech. Měla podobu lokomotivy vybavené obří frézou, která se k Orient Expressu doslova prokousala.

Vlak se zastavil v obřích závějích v Turecku.
Vlak se zastavil v obřích závějích v Turecku.

Chtěla si Agatha Christie jen odpočinout po rozvodu?

Naopak pro milovníky detektivek z pera Agathy Christie máme špatnou zprávu. Slavným vlakem sice jela v roce 1928, ale Vraždu v Orient Expressu si prostě vymyslela. Tento zločin se za 135 let provozu v legendárním vlaku nikdy neodehrál.

A co se paní Christie týče, svou expedici pojala spíš jako příjemné rozptýlení po rozvodu.

Jak to bylo s bombovým atentátem?

Také zpráva o tom, že na palubě Orient Expressu v roce 1931 došlo k tragickému výbuchu bomby a přeživší oběti osobně utěšovala extravagantní herečka, zpěvačka a tanečnice Josephine Baker, se nezakládá na pravdě.

K atentátu došlo ve vlaku na trase Paříž–Budapešť a Josephine mezi cestujícími nebyla.

Hitler nechal dovézt vagon do Berlína

Pro Adolfa Hitlera měl Orient Express obrovskou symbolickou hodnotu. Zvláště vagon, v němž jeho poražení krajané v roce 1918 podepsali dokumenty o své porážce.

Naopak donutil francouzské politiky, aby s ním ve stejném vagonu podepsali dohodu o klidu zbraní, a zmíněný vůz pak nechal slavnostně převézt do Berlína jako nepřehlédnutelnou válečnou trofej. Těsně před koncem války pak nechal vůz zapálit.

Vlak byl po druhé světové válce dlouho rozeset po nádražích po celé Evropě.
Vlak byl po druhé světové válce dlouho rozeset po nádražích po celé Evropě.

Kupte si Orient Express v aukci!

Po 2. světové válce měli všichni úplně jiné starosti než cestovat Evropou ve vlaku snů. Vagony Orient Expressu dlouhé roky stály rozeseté po zapadlých nádražích celé Evropy. O jejich existenci mnohdy věděli jen ti největší nadšenci.

Změna nastala v roce 1977, kdy slavná aukční síň Sothebys nabídla k prodeji dva spací vozy. Jejich kupcem se stal nadšenec a prezident firmy Sea Containers Group James B. Sherwood.

99 let po premiéře vlaky vyjely znovu

A Orient Express díky němu doslova povstal z popela. Od té doby bylo odkoupeno a kompletně zrenovováno 35 vozů z bývalé flotily slavného vlaku. Už za pět let si James Sherwood splnil svůj životní sen. Dne 25. května 1982 vyjela legenda opět na koleje.

Souprava s názvem Venice Simplon-Orient-Express se vydala na trasu Londýn–Benátky. Podobně jako v roce 1883 byli na palubě legendárního vlaku politici a k tomu skupina vybraných novinářů.

První cesta po rekonstrukci se vydala na trasu Londýn-Benátky.
První cesta po rekonstrukci se vydala na trasu Londýn-Benátky.

Kdysi si podle něj lidé natahovali hodinky

„Na první kolej přijíždí speciální vlak Orient Express,“ ozývalo se několik let z amplionů na Smíchovském a v současné době na hlavním nádraží. Letos k nám slavný vlak přijede 9. října z Benátek.

Pokud se na našich kolejích nebude odehrávat nic zvláštního, měl by se na hlavním nádraží v Praze objevit ve 14:20. A Orient Express nemívá zpoždění. Kdysi si podle něj lidi řídili hodinky. Prahu opět opustí 12. října ve 13:50.

Housky se vybírají půl roku předem

Na jeho palubě se tak můžete ocitnout i vy. Co vás tam čeká? Vlak je přistaven dvě hodiny před odjezdem. Dejte si ale na čas, ještě do něj místní květináři musí donést a naaranžovat čerstvě řezané květiny do luxusních váz.

Pečlivě vybraní řezníci přivezou francouzským kuchařům čerstvé maso a pekařství, které průzkumná četa Orient Expressu vybírá půl roku předem, navezou čerstvé housky a mini pečivo k večeři.

Před cestou připravují pracovníci vlaku vše do posledního detailu.
Před cestou připravují pracovníci vlaku vše do posledního detailu.

Na šortky klidně zapomeňte

To, že můžete nastupovat, poznáte podle toho, že se před naleštěné schůdky vagonu postaví váš stevard. Každý vůz má vlastního, který se o vás bude starat ve dne i v noci. Pozor, může se stát, že vás dovnitř vůbec nepustí.

To když nedodržíte přísný dress code, který hovoří o tom, že například šortky jsou na palubě Orient Expressu přísně zakázány. Pokud se chcete byť jen projít v uličce, musíte si vzít „lepší“ kalhoty.

Do jídelního vozu si pánové berou smoking

Jestliže nechcete umřít hlady, pak je třeba, abyste do svých kufrů, které jsou během jízdy uloženy ve vagonech pro bagáž a stará se o ně speciální četa, přibalili luxusní oděv.

Do jídelního vozu vás pustí minimálně v obleku s kravatou, ale předpokládá se, že pánové budou mít smoking. U jejich partnerek se považuje za samozřejmost velká večerní róba.

Ve vlaku se dodržuje přísný dresscode.
Ve vlaku se dodržuje přísný dresscode.

Dobrou chuť přeje váš klavírista

Vzhledem k omezenému množství míst v jídelním vagonu jsou cestující hned na začátku cesty rozděleni do dvou skupin, v nichž budou chodit na jídlo. Snídaně a odpolední čaj vám stevard naservíruje přímo do vaší kabiny.

Na oběd, večeři a brunch musíte zajít do jídelního vozu. Aby vám lépe chutnalo, o to se postará šikovný klavírista, který bez mrknutí oka vytáhne z rukávu skladbu na přání.

Pozor! Bývá vyprodáno!

O to, že by vám nechutnalo, se nemusíte obávat. Šéfkuchař má na svém kontě michelinské hvězdy a k dispozici nejmoderněji zařízenou nerezovou kuchyni. V případě, že vyžadujete dietu, vám uvaří na přání cokoli. Jen malé upozornění:

Nápoje a objednávky à la carte nejsou v ceně. Pokud byste chtěli jízdu Orient Expressem vyzkoušet na vlastní kůži, zabukujte si jízdenky co nejdříve. Venice Simplon-Orient-Express totiž bývá beznadějně vyprodán.

Foto: Shutterstock.com
Související články
Lifestyle
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Lifestyle
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Lifestyle
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
Lifestyle
Jak se rychle najíst? Kdy se konzervy a pytlíkové polévky staly levnou náhradou čerstvé stravy?
Vždycky není možné konzumovat čerstvou stravu, Někdy je prostě příliš velký spěch a musíte slupnout něco rychlého, nebo zkrátka není na vaření čas nebo chuť. V takovou chvíli přicházejí na řadu alternativy – instantní jídla nebo konzervy. Kde se vzaly?   Za prvními konzervami s jídlem stál Napoleon I. Bonaparte. Budoucí francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) […]
reklama
lifestyle
5x nejstarší jídla světa: Ládovali se prdelačkou už bojovníci starověké Sparty?
Banda mužů usedne po tvrdé práci k ohni. Z torny vytáhnou chleba. Je starý – a tvrdý tak, že se ani nedá užvýkat. Nevadí! Proto je tu acquacotta. A bude to právě tento pokrm, kterému vděčíme za pohádkovou sekerkovou polévku.     Pekelně ostrá kaše harrisa Na pultech obchodů můžete někdy vidět harissu či harísu […]
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
Tamales: Lahůdka stará přes 10 000 let
Kukuřičnou mouku uvaříte v pořádně osoleném kuřecím vývaru, do kterého přisypete anýz. Přidáte lžíci vepřového sádla a za chvíli máte hotové základní těsto. A teď už je to na vás.   Jste přesvědčení masoteriáni? Pak přidejte kuřecí, vepřové, hovězí nebo rovnou od každého kus. Chuť zvýrazněte chilli papričkami, případně dodejte zeleninu, měkký sýr a olivy. […]
Chutná pečeně, pestrá strava a placky jako fast food jsou známé už v pravěku a starověku
Máte pocit, že pravěcí a starověcí lidé to v kuchyni moc neuměli? Mýlíte se. Už tenkrát se řadili k labužníkům, kteří si dovedli vyrobit zajímavé a chutné pokrmy. Kulinářské tradice se rodily už tenkrát. Středoevropani a nejenom oni už v pravěkých dobách uměli připravit chutné jídlo pro své hladové žaludky. Vlastně prazáklad dnešní kuchyně si neseme od té […]
reklama
záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Ruiny hradu Buben: Časová smyčka dávných tragických událostí?
Zříceninu hradu Buben najdeme na Plzeňsku, na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o historii nevelkého hradu pochází z roku 1349. Jeho původní jméno bylo Hrádek a dnešní jméno získal až po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. K této zřícenině se váže celá řada pověstí, z nichž nejděsivější […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
epochalnisvet.cz
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív