Skip to content

Léčitelka Hava Čelebić: Nechte babku olíznout vám oči!

Drobná, suchá stařenka v šátku se napije alkoholu z plastové láhve a převaluje ho na jazyku. Pak přejde ke kamnům, otevře zásuvku na popel a vyplivne do ní obsah úst. Papírovým kapesníkem si je pečlivě otře a přejde k židli, kde sedí pacient.

Léčení může začít.

Malebná země Bosna a Hercegovina se má čím pochlubit. Nádhernou přírodou, krásnými památkami i známým poutním místem Medjugorje, které je proslaveno údajnými zjeveními Panny Marie. Nedávno tuto zemi dostala do centra světové pozornosti také nenápadná, křehká stará žena z vesnice Crnjevo, vzdálené asi 40 kilometrů od města Zavidovići.

Osmdesátiletá Hava Čelebić nedokázala sedět se založenýma rukama ani po odchodu do důchodu. Peněz také není nikdy nazbyt a proto se rozhodla využít toho, co se kdysi naučila a založila si vlastní podnikání.

Stala se léčitelkou, která už po desetiletí pomáhá lidem vracet zdraví opravdu velmi alternativním způsobem: olizováním očních bulev.

Hava Čelebić v akci.

Jediná na světě

Hava o sobě tvrdí, že je jedinou osobou na světě, která se zabývá tímto druhem léčení. Naučila se ho podle svých slov od ženy, která se také jmenovala Hava. Svérázná léčebná metoda prý přináší úspěchy i tam, kde klasická medicína selhává.

Léčitelka údajně dokáže z očí účinně odstranit různé cizí předměty a prý také pomoci při některých chronických zánětech a dalších očních onemocněních. Celá procedura probíhá poměrně jednoduše. Pacient si udělá pohodlí na židli, zatímco si Hava pečlivě vypláchne ústa alkoholem.

Pak přistoupí k nemocnému, přidrží mu oční víčka prsty, aby se mohla pohodlně dostat jazykem k jeho oční bulvě a začne s „léčením“. Za svou službu inkasuje 10 eur (asi 260 korun ), od nezaměstnaných a sociálně slabých peníze nepožaduje.

blank
Japonská hudební skupina Born.

Poněkud zvláštní aktivita

Před několika lety se rozmohlo především mezi mládeží v Japonsku olizování očních bulev. Má se za to, že vlnu zájmu o tuto bizarní praktiku odstartoval videoklip skupiny Born k písni „Spiral Lie“, který obsahoval detailní záběry lízání očí.

V době internetu se neobvyklá aktivita rozšířila rychle po celém světě a popularitu získala zejména v USA. Už tehdy se lékaři nad podobnými procedurami doslova křižovali a poukazovali na jejich rizika.

Těmi je například poškození rohovky díky hrbolkům na povrchu jazyka, přenesení různých nežádoucích bakterií z úst do oka a následná onemocnění, která mohou způsobit v krajním případě i slepotu. Hava Čelebić však poukazuje na spokojenost svých pacientů, kteří se k ní sjíždějí z celého světa, zejména z Ruska a Spojených států amerických.

Vyléčila jich prý už okolo 5 tisíc.

Prý mi uříznou jazyk!

„Přicházeli ke mně s oteklýma očima a já jsem je uzdravila,“ krčí rameny babka. Je si jistá, že dělá správnou věc. Jediné, co ji trápí, je to, že nezanechá následovníky. Nikdo se totiž nežene do toho, aby po ní převzal léčitelskou praxi.

Dokonce ani její vlastní děti. „Nechtějí to dělat. Říkali, že je to nechutné a nedovedou si představit, že by někomu olizovali oči. Ale sousedé tvrdí, že až umřu, vyříznou mi jazyk, aby mohli s léčením pokračovat,“ směje se. Navzdory tomu, že se snaží mluvit vesele, ji mrzí, že s její smrtí zanikne i metoda, která je podle ní jedinečná. Zdůrazňuje přitom, že nijak nezpochybňuje moderní medicínu a její úspěchy, ale někdy prý zkrátka nemá možnosti, jak řešit některé zdravotní problémy.

Proto je rozhodnutá pokračovat s olizováním očí, dokud jí síly budou stačit.

Foto: archiv, www.jpopasia.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Po stopách čarodějnic
enigmaplus.cz

Po stopách čarodějnic

Usedají kolem ohně a tiché zaříkávání se mění v hlasité...
Brokolicový krém s krutony
tisicereceptu.cz

Brokolicový krém s krutony

Jemný brokolicový krém s brambory a...
Konferenční a odkládací stolky
rezidenceonline.cz

Konferenční a odkládací stolky

Dnes jsou pro naše potřeby...
Chystá se herečka opravdu opustit svého muže?
nasehvezdy.cz

Chystá se herečka opravdu...

Od samého začátku to...
Troja Když jsou láska a sláva silnější než smrt
epochanacestach.cz

Troja Když jsou láska a sláva...

Nedobytné opevnění...
Klíč k apokalypse: Existuje červené tlačítko?
epochalnisvet.cz

Klíč k apokalypse: Existuje...

Dramatická hudba hraje na plné pecky. Diváci v...
SOS hlasivky: Nemůžu mluvit!
panidomu.cz

SOS hlasivky: Nemůžu mluvit!

Chrapot mají většinou na vině infekce horních cest...
Tajemný přízrak mi ukázal směr
skutecnepribehy.cz

Tajemný přízrak mi ukázal směr

Pomoci v nouzi se můžeme...
Tablety zažívají renesanci
iluxus.cz

Tablety zažívají renesanci

Zatímco ještě před dvěma lety se mohlo...
Nehledej smrt, smrt si tě najde: záhada posledního letu Daga Hammarskjölda
enigmaplus.cz

Nehledej smrt, smrt si tě...

Letos uplynulo rovných šedesát let od tragické...
Tablety zažívají renesanci
21stoleti.cz

Tablety zažívají renesanci

Zatímco ještě před dvěma lety se mohlo...
S třetím manželem jsem spokojená a chci ho už napořád
nasehvezdy.cz

S třetím manželem jsem...

Dvě manželsví jí...