Skip to content

Léčitelka Božena Kamenická: Opravdu poznala stav pacienta z moči?

Starý pán přichází k ženě, kterou doprovází pověst o jejích nadpřirozených schopnostech. Však on dokáže, že je to jen podvodnice! K jeho překvapení se lidová léčitelka jím podstrčeným vzorkem nenechá napálit.

Dali na rady Boženy Kamenické i lékaři?

Do Radnic na Plzeňsku přijíždějí stovky lidí. Už od samého rána stojí před jedním z domů fronta. Všichni doufají, že na ně dojde řada a slavná baba Radnická jim pomůže od jejich potíží. U této pozoruhodné ženy hledal ztracené zdraví i herec Jiří Bartoška (*1947): „Nechtěla mě vzít, že prý už na to nestačí.

Nakonec jsme ji ukecali, tak řekla, že mi nejdřív vyčistí krev a pak mě začne léčit bylinami. Řekla: Bůh tě má rád a chce, aby ses uzdravil,“ vzpomíná herec. Léčitelka pomáhala lidem ještě v úctyhodném věku 98 let.

Čím se Božena Kamenická (1898–1996) alias bába Radnická tak proslavila?

Za proslulou léčitelkou si přišel pro radu i herec Jiří Bartoška.

Radili se s ní i doktoři!

Rodačka z Janštejna na Jihlavsku od malička sní o tom, že se stane lékařkou. Mladá medička však omdlí už po první pitvě. Přesto se svého snu o léčení nemocných nevzdá. Udělá si kurz bylinkářství a zdravovědy a s vervou se vrhne na uzdravování.

Přestěhuje se k sestře do Radnic na Plzeňsku. Tam si získá takovou pověst, že už za druhé světové války k ní přichází až sto pacientů denně. K tomu, aby poznala, co člověku schází, jí prý stačí vzorek ranní moči, který nahřeje nad plamenem.

Sama si však velice váží doktorů, a když vidí, že na některé případy nestačí, pošle pacienta k odborníkovi. Samotní lékaři také brzy začnou důvěřovat jejímu úsudku. Dochoval se například dopis lékaře z Plané, který ji žádá o radu, co trápí jeho syna.

Bylinkářka mu odpoví, že za potíže jeho syna může infekce míchy a doporučí mu bylinky, které chlapec uzdraví. Teprve později odborníci odhalí, že mladík trpěl lymskou boreliózou, která v tehdejším Československu nebyla známa.

Jak léčitelka tuto nemoc rozpoznala?

Baba Radnická si ví rady i s lymskou boleriózou.

Vyzrála na vtipálky?

Traduje se, že Božena Kamenická měla i jasnovidné schopnosti. Například tušila, že její jediný syn Jaroslav brzy zemře a on skutečně v pěti letech zahynul při autonehodě. Jednou údajně také pomohla vyléčit prezidenta Ludvíka Svobodu (1895–1979) tak, že primáři, který ho ošetřoval, poradila konkrétní lék pro něj, jež se v té době dal sehnat pouze ve Francii.

Legendy o jejích schopnostech ovšem povzbudili mnoho vtipálků, aby ji vyzkoušeli. Přišel k ní se vzorkem moči například jeden starý pán. Kamenická se na moč pozorně zadívala a pak prý pronesla: „Dědečku, tak vy budete rodit?

“ Tekutina totiž patřila mužově těhotné vnučce. Jindy se jí kdosi zase pokusil podstrčit kozí moč a ona prohlásila, že kozy zatím neléčí. Odkud pocházely léčitelčiny tajemné schopnosti?

Foto: https://cs.wikipedia.org, http://www.wikiskripta.eu
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …