Skip to content

Obrazem: Nekonečný podvodní labyrint na Bahamách

Modré díry na Bahamách tvoří obrovskou síť více než 1500 neprobádaných kilometrů tunelů a jeskyní vzniklých v době ledové. Jaká jsou tajemství skrývající se v srdci každé modré díry?

O tom, jak vypadá neskutečný luxus zvaný Jade Ocean na Floridě, jsme již psali. Dnes se zaměříme na nekonečný podvodní labyrint na Bahamách.

Co jsou modré díry?

Jedná se o hluboké kruhové dutiny, které jsou nejčastěji vstupem do sítě jeskyní, místy v rozsahu až 14 kilometrů. Z dálky a především z leteckého pohledu jsou díry ve vodě odlišeny odstínem tmavě modré až černé.

Před 300 000 lety byla hladina moře na Bahamách o 150 metrů nižší než dnes. V průběhu času vápenec z ostrovů rozrušených vodou vytvořil jeskyně, a když se mořská hladina zvýšila, některé z nich se zhroutily do sebe.

Tak vznikly modré díry.

Zázraky přírody

Krasové modré jámy na Bahamách jsou již léta důležitým vědeckým fenoménem. Díky stabilním podmínkám zde existují místa, která jsou téměř stejná jako ta, ve kterých na naší planetě kdysi vznikaly první projevy života.

Pouze méně než 5 % podvodních jeskyní na světě bylo vědecky podrobněji zkoumáno. Vědci donedávna neměli technologie ani znalosti, které by jim umožnily prozkoumat tyto podvodní pasti a vrátit se ve zdraví na hladinu.

Dean´s Blue Hole

Kde: Long Island, Bahamy

Zajímavost: Druhý nejhlubší závrt na světě, hluboký 202 metry. Překonala jej pouze nedávno objevená Dračí díra v Jihočínském moři (300, 89 metru).

Dean´s blue hole

Sawmill Sink

Kde: ostrov Abaco, Bahamy

Zajímavost: Pod hladinou se nachází široká vrstva jedovatého sirovodíku (v koncentraci 150 mg/m3). Potápěčům způsobuje velké potíže, například pálení kůže, mohla by ale zapříčinit i poškození mozku. Je třeba se co nejrychleji dostat pod ni.

The Sawmill sink

Sanctuary

Kde: ostrov Andros, Bahamy

Zajímavost: V hloubce 80 metrů byly před 20 lety nalezeny lidské ostatky, například 800 let stará lebka. Patřila příslušníkovi domorodého kmene Lucayanů, který obýval Bahamy před příchodem Evropanů.

Far Side Blue Hole

Kde: ostrov Abaco, Bahamy

Zajímavost: Nese přezdívku „Magická modrá díra“. Je zde tak čistá voda, že potápěči vypadají, jako by pluli vzduchem.

Far side blue hole

Nancy´s Blue Hole

Kde: ostrov Abaco, Bahamy

Zajímavost: Vyznačuje se množstvím nádherných krápníků ve svých jeskyních a tunelech. Vstup do ní se nachází uprostřed mangrovové bažiny. (Mangrovová bažina je formace obojživelných stromů vyskytující se obvykle na bahnitém tropickém pobřeží s proměnlivým přílivem, která se skládá z různých rostlin, jež mohou růst ve slaném prostředí.)

Nancy´s Blue Hole

Foto: Shutterstock.com, https://www.national-geographic.cz/
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …