Umění se neomezuje pouze na galerie. Před padesáti lety se lidé s touto myšlenkou vydali tvořit do přírody, čímž vzniklo krajinné umění, známé také jako land art.
Tento umělecký směr je stále aktuální. Můžeme se setkat s obřími malbami na trávě, umělými ostrovy nebo kamennými kruhy v poušti.
Richard Long: Čáry vyšlapané do trávy
Co to je sochařství? Před půlstoletím zamotal uměleckému světu hlavu mladý britský student umění Richard Long (*1945). Do školy v Londýně to měl z místa, odkud pocházel, asi 200 kilometrů.
Při jedné takové cestě domů vystoupil z vlaku po pár stanicích a našel neposekanou louku. Poté chodil tak dlouho toutéž cestou sem a tam, až tráva slehla. Svou stopu vyfotil a prohlásil ji za umělecké dílo. Nazval ho prostě: Vyšlapaná čára.
Že to není žádná velká věda? Mezi umělci vyvolal tenhle banální čin spoustu otázek. Může být uměleckým dílem něco, co vznikne pouhým šlapáním nohama? Může být sochařským materiálem tráva? Může být něco tak obyčejného jako chůze uměleckým aktem?
A bylo uměním chození po trávě, vyšlapaná čára, nebo fotka, kterou Long pořídil?
Stopy v pustině
Umělec od té doby jezdí po světě a podobné minimalistické stopy vytváří na opuštěných pláních, v pouštích, ve sněhu nebo v prachu. Někdy také buduje čáry, které se vinou krajinou, z kamenů a dalších přírodních materiálů.
Na Aljašce složil kruh z naplaveného dřeva, na Sahaře vyčistil kružnici uprostřed kamenného pole, v Indii kruh vypálil v trávě, v Jižní Africe za dva týdny chození sem a tam vyšlapal po zvlněné pláni stezku až k obzoru… Za některé ze svých počinů byl ve Velké Británii dekorován prestižní Turnerovu cenu.
I když by to pro laické pozorovatele mohlo být překvapivé, způsobil v umění malou revoluci.