Honosí se týdenní návštěvností 43 500 lidí. Jen pro srovnání, to je, jako kdyby celý Cheb s 33 100 obyvateli přibral okolní vísky a každý týden bez výjimky zamířil na bohoslužbu. Velikostního rekordmana najdete v texaském Houstonu.
Lakewoodský svatostánek patří mezi gigantické sakrální stavby nazývané megakostely.
Historie houstonského evangelického megakostela kostela sahá až do roku 1959. Tehdy se o něm ale ještě příliš nemluví. Zato v roce 1979 jej pravidelně navštěvuje úctyhodných 5000 lidí. Oproti dnešnímu číslu jde ale stále jen o zlomek.
Je jasné, že tehdejší svatostánek již rozměrově nestačí. Církev se musí přestěhovat o pár bloků dál, kde roku 2005 vyroste největší z amerických kostelů. Lakewood Church.
Představte si megalomanský koncert v některé z dnešních hudebních „arén“. Vypněte basy, zaměřte se na trochu jiný žánr a máte tu bohoslužbu z Lakewood Church jako vyšitou.
Více než kostely, na které jsme v Česku zvyklí, připomíná sakrální rekordman moderní halu s vyprodanými lístky na koncert. O tom, že nepřeháníme, se můžete přesvědčit i na snímku nad článkem.
Většinu shromáždění vede Joel Osteen společně s manželkou Victorií. Zakladatalem Lakewood Church ale není. Kázání má však v krvi, světoznámý kostel totiž nechá postavit jeho otec a Joel po něm podědí jak funkci, tak správu kostela.
Bohuslužby nenavštěvují pouze zapřisáhlí Američané. Probíhají zde v několika jazycích, vede samozřejmě angličtina a v těsném závěsu má španělštinu.
Ani zdejšímu posvátnému místu se nevyhnou problémy. Joel dostane soudní obsílku. Je nařčen z obtěžování dětí. Kde je pravda? Kdo ví. Městská rada se dokonce pokouší kostel prodat, ale veřejnost je na straně Joela.
Z kostela i syna jeho zakladatele se stane celebrita. Má vlastní reality show a popovídá si i se slavnou Oprah Winfrey. Přes kupící se překážky můžete stále do kostela zajít. Takže až se budete toulat Houstonem, víte kam zabočit ze 59. U.S. Highway.
Místních se klidně můžete ptát na bývalou sportovní arénu, ze které je přestavěný.