William Wordsworth, Samuel Taylor Coleridge nebo Charles Lloyd, Hartley Coleridge a Thomas de Quincey. To je jen pár jmen spisovatelů, kteří vejdou ve známost coby Jezerní básníci.
Jejich genius loci leží v Anglii. Jmenuje se Lake District.
Od roku 1951 platí zdejší území za národní park. Pokud se touláte na severozápadě Anglie, rozhodně byste jej neměli vynechat. Kraji dominují všudypřítomná jezera – a to jak v podobě velkých vodních ploch, tak malých ok mezi příkrými skalami.
Lake District ale nabízí i malebnou přírodu a úžasné výhledy. Za rekordmany platí jezera Wastwater (nalézá se 200 metrů nad mořem a jeho hloubka je 79 metrů) a Windermere s 18 kilometrovou délkou. Jsou nejhlubší a nejdelší.
První příčky ve statistikách přírodních rekordů Anglie ale nezabírají jen zdejší pohádková jezera.
Právě v tomhle národním parku najdete takřka všechny anglické vrcholky, jejichž výška se prodrala nad magickou hranici 3000 stop, tedy 900 metrů. Zajímavostí je, že přesná rozloha členitého Lake Districtu nebyla nikdy přesně definována.
O dost lépe je popsaný vznik malebné oblasti. Děkovat za tenhle krásný kus Země musíme ledovcům, které pokrývaly zdejší oblast zdruba dva miliony let zpět po časové ose. Nepříliš vysoká pohoří v okolí mají vulkanické i sedimentové základy.
Dnes mezi nimi najdete nekonečné stezky a volně se pasoucí ovce označené barevnými spreji a různými symboly. Když budete mít štěstí, narazíte i na takřka zdivočelé kousky. Pasákům se je nepodařilo najít, a tak přežívají ve volné přírodě.
Zarostlé, umolousané, ale ještě ne plaché. Ostatně, ovce tu patřily k nejvýznamějším zemědělským počinům už za dob Římanů. Žilo se tu již v období neolitu.
Skvěle se zde loví ryby, v nižších oblastech se plodiny pěstují takřka sami – jen si musíte zvyknout na trochu kamenitější podloží. V jezerech můžete spatřit i světový unikát, Coregonus vandesius, rybu, která nežije jinde na světě – jen v Lake District!