Když si manželský pár z americké Virginie pořídí hříbě, netuší, že nezískali jen pomocníka na svou farmu. Jejich kobylka se stane hvězdou, za kterou se sjíždějí lidé z celé země. Chtějí znát svůj osud, vítěze voleb anebo výsledek sportovního klání. A když jsou v koncích, přijdou za ní i detektivové!
Koně jsou úžasná zvířata, o tom není pochyb. Do kolen nás dostává jejich inteligence, ladnost pohybů i pouta, která si dokážou vytvářet s lidmi.
Mnozí z nich se zapsali do historie různými způsoby, od výkonů na dostihové dráze přes dlouhý věk až po záchranu lidských životů. A jiní prý pro změnu dokázali předpovídat budoucnost. V tomto ohledu se proslavila klisna jménem Lady Wonder (1924-1957).
Takový zvláštní klavír
Ve 2. polovině 20. let minulého století si Američanka Claudia Fondová z Richmondu (americký stát Virginie) všimne na své tmavé kobylce něčeho neobvyklého. Zvíře k ní často přijde samo ve chvíli, kdy na něj myslí nebo ho hledá, aniž by na něj zavolala.
Téměř jako kdyby s ní bylo telepaticky spojeno! Majitelka se rozhodne tyto domnělé schopnosti vyzkoušet a začne Lady dávat na hraní dětské kostky s písmeny a čísly. Postupně ji trénuje, aby je od sebe uměla rozeznávat a mohly spolu takto komunikovat.
Nakonec navrhne speciální zařízení o velikosti klavíru s dvojitou řadou kláves. Dotek čenichu na konkrétní klávesu zvedne plechovou kartičku s písmenem nebo číslem a prostřednictvím tohoto systému je kobylka údajně schopná řešit matematické úlohy a psát slova. Lady však prý není jenom chytrá, ale údajně umí také nahlédnout do budoucnosti.
Není tady někde ropa?
Zvěsti o jejím talentu se rozšíří po celých Spojených státech amerických a odhaduje se, že ji o radu během jejího života přišlo požádat zhruba 150 000 lidí. Majitelka jí brzy dává umělecké jméno Lady Wonder.
Tvrdí se, že v dobách největší slávy zvíře dokáže napsat rodné jméno vdaných žen, určit pohlaví nenarozených dětí, znát hodnotu ukryté mince, objevit zdroje ropy, předvídat zemětřesení i pohyby na burze a dopředu sdělit výsledek voleb nebo sportovních utkání:
jejím známým majstrštykem je v tomto ohledu předpověď vítězství boxera Gene Tunneyho (1897-1978) nad šampionem Jackem Dempseyem (1895-1983) ve slavném desetikolovém zápasu v roce 1927. Poté, co se o „boxerské předpovědi“ dozví vědci z Duke University v Durhamu (Severní Karolína), vydají se na farmu manželů Fondových, aby jejich klisnu otestovali.
V policejních službách
Mezi zkoušky patří napsání slova na papír, který následně ukryjí a požádají Lady Wonder, aby je napsala. Klisna z větší části uspěje, dokonce i s delšími slovy, jako je třeba „Mezopotámie“ nebo „Carolina“.
Názory na její schopnosti se různí už během jejího života, protože ne vždy jsou její odpovědi přesné. Má zhruba stejný počet příznivců jako skeptiků a to včetně vědců v obou táborech. Odpůrci tvrdí, že majitelka dává zvířeti určité signály.
Nejznámější počiny slavného zvířete přijdou v roce 1952. Při pátrání po zmizelém čtyřletém chlapci z Massachusetts je policie bezradná a tak se obrátí i na tuto klisnu.
Na otázku, kde se hoch nachází, uvede místo, kde skutečně později najdou v místním lomu tělo pohřešovaného chlapce. Jediná chyba, kterou kůň udělá, je lehce zkomolený název místa. Ve stejném roce dle dobových zdrojů přispěje i k nálezu těl dvou utonulých dětí.