Domů     Tři dívky v domě hrůzy
Tři dívky v domě hrůzy
18.3.2024

Napohled obyčejný pohodlný dům v rezidenční čtvrti v Clevelandu obývá sympatický muž, kterého si sousedé nemohou vynachválit. Nikdo z nich netuší, jak hrůzné tajemství se za jeho zdmi skrývá.

Městečko Yauco na karibském ostrově Portorico má něco přes 30 tisíc obyvatel a 10. července 1960 k nim přibývá také Ariel Castro.

Jeho rodiče Pedro Castro a Lillian Rodriguezová se ale záhy rozvádějí, Ariel i jeho tři sourozenci zůstávají s matkou a stěhují se. Nakonec se usadí v Clevelandu ve státě Ohio.

Ariel absolvuje střední školu Lincoln-West, najde si přítelkyni a jeho život není ničím podezřelý. Jednou si sousedé budou vyčítat, že toho milého chlapíka, ke kterému chodili na zahradu grilovat a který jejich děti ochotně vozil na čtyřkolce, neprokoukli.

Dům na Seymour Avenue č. 2207.
Dům na Seymour Avenue č. 2207.

Řidič, který nemá rád děti

Ariel se živí jako řidič školního autobusu, ale nemá příliš dobrou pověst. Pravda, když se o tuhle práci ucházel, nadšeně líčil, jak má rád děti, ale děti samotné z něj ten dojem nemají. Zaměstnavatelům ovšem vadí především jeho nezodpovědný přístup k práci.

Občas si jen tak s plným autobusem dětí odbočí z trasy, aby si nakoupil nebo skočil na oběd, jindy zastaví před svým domem, nechá autobus bez dozoru a jde si na chvilku zdřímnout. Nemůže to skončit jinak než řidičovým propuštěním.

Těch 19 dolarů za hodinu, které dostával, mu teď bude chybět. Projeví se to i tím, že Castro přestává platit daň z nemovitosti a hrozí mu exekuce. Castro po odchodu partnerky a dětí žije sám a dům se zdá být pro jednoho příliš velký. Nikdo nebude dlouho tušit, že on vlastně vůbec sám není.

 Lákavá nabídka ke svezení

Jednadvacetiletá Michelle Knightová se 23. srpna 2002 chystá k soudu, který má rozhodovat o tom, zda její syn Joey, momentálně ve státním ústavu, bude opětovně svěřen do její péče.

Když se k jednání nedostaví a neobjeví se ani doma, leckdo si to vysvětluje tím, že neunesla stres z právnické bitvy o opatrovnictví. Nenajde se žádný svědek toho, jak Ariel Castro nabídl dívce svezení, nalákal ji k sobě domů, svázal ji a už ji ven nepustil.

Tři dívky v domě hrůzy...
Tři dívky v domě hrůzy…

Je mrtvá a leží ve vodě

Michelle Knightová už je v Castrově domě uvězněna osm měsíců, když se únosce rozhodne svůj čin zopakovat. Je pondělí 21. dubna 2003 a Amanda Marie Berryová se nazítří chystá slavit své sedmnáctiny.

Právě odchází z práce v restauraci Burger King na rohu West 110th Street a Lorain Avenue a ještě stihne zavolat sestře, že je za chvilku doma. Domů se ale nevrátí. Policie celý týden dívku vede v kolonce „na útěku“.

Pak ale Amandině matce zavolá neznámý muž z dívčina telefonu. „Amanda je se mnou. Je v pořádku a za pár dní se vrátí,“ sděluje. Amandina matka Louwana Millerová zkouší nalézt dceru všemi možnými způsoby.

Naději neztratí ani ve chvíli, kdy jí jakási jasnovidka věští, že Amanda „je mrtvá a leží ve vodě“. Návratu dcery se ale nedožije. Po dvou letech zemře na srdeční selhání.

Past na dceřinu kamarádku

Ariel Castro má nyní už dvě ložnice ve svém domě obsazené, v každé z nich je připoutána jedna dívka. Čtrnáctiletá Georgina Lynn DeJesusová řečená Gina se 2. dubna 2004 vrací domů ze školy.

Spolužáci ji naposled zahlédnou ve tři odpoledne u telefonního automatu. Spolu s kamarádkou Arlene volají její matce, že společně přespí u DeJesusů. Arlenina matka to ovšem zakáže, a tak se kamarádky rozejdou.

Arlene je tak poslední, která Ginu před únosem spatří. Zajímavé je, že Arlene je příjmením Castrová, je dcerou Ariela Castra, a matka, které s Ginou volají, je bývalá Castrova partnerka Grimilda.

Není divu, že když u kráčející Giny přibrzdí Castro a nabídne kamarádce své dcery svezení, ona neodmítne. Vždyť Ariela dobře zná a do poslední chvíle tak nemá žádné podezření.

Dům na Seymour Avenue č. 2207, který se stal symbolem hrůzy pro tři oběti Ariela Castra, byl 7. srpna 2013 z rozhodnutí úřadů zbořen.
Dům na Seymour Avenue č. 2207, který se stal symbolem hrůzy pro tři oběti Ariela Castra, byl 7. srpna 2013 z rozhodnutí úřadů zbořen.

Únosce, který hledá svou oběť

Zmizení Giny DeJesusové vyvolá v okolí pozdvižení. Sousedé pořádají modlitby za její návrat a po celém okolí rozvěšují letáčky s jejím portrétem. Vylepovat je ochotně chodí i Ariel Castro, v jehož třetí ložnici nyní Gina nedobrovolně přebývá.

Spolu s Gininou matkou zapaluje svíčku za dívčin brzký návrat. Jeho nic netušící syn Anthony, který studuje žurnalistiku, dělá pro místní list Plain Press s Gininou matkou rozhovor.

Tři dívky v beznaději

V Castrově domě nyní trpí už tři dívky. Jejich věznitel je neustále bije a znásilňuje, trápí hladem, zavírá je do temné komory, svazuje je řetězy, vyhrožuje jim zabitím. Dostávají jedno jídlo denně a jenom dvakrát týdně se směji umýt.

Ve svých ložnicích mají k dispozici plastové záchody, s jejich častým vyprazdňováním se ale Castro příliš neobtěžuje. Nešťastné dívky pozvolna ztrácejí naději a vůli.

Únosce byl nakonec naštěstí dopaden.
Únosce byl nakonec naštěstí dopaden.

Když zemře dítě, zemřeš taky

Znásilňování si vybere daň zejména na Michelle Knightové. Celkem pětkrát přijde do jiného stavu, vždycky ale potratí v důsledku fyzického týrání. Ariel ji mlátí pěstí i těžkou činkou, naráží s ní do zdí, trápí ji hladem.

Po letech se ukáže, že Michelle bude potřebovat plastickou operaci obličeje. Sluch do jednoho ohluchlého ucha se jí už ale nevrátí. Dítě se ale v Castrově domě přece jen objeví. O Vánocích roku 2006 je to Amanda, kdo porodí.

U porodu, který proběhne v nafukovacím bazénku, je nucena asistovat i Michelle, které Castro vyhrožuje, že pokud všechno nedopadne dobře, zabije ji. Když pak v jedné chvíli narozené dítě přestane dýchat, Michelle se ho podaří oživit.

Proč se do některých pokojů nesmí?

Ariel Castro celá léta žije dvojím životem. Na ulici s širokým úsměvem mile zdraví sousedy, popíjí s nimi před domem. Jednou do Castrova domu přichází i policie, ovšem kvůli zcela jiné záležitosti, než je věznění, mučení a znásilňování tří pohřešovaných dívek.

Potřebují se jen Castra na cosi zeptat, on ale zrovna není doma, a tak se poté ochotně dostaví na stanici a vše vyřeší tam. Jeho syn Anthony občas přijde na návštěvu a povšimne si, že některé místnosti jsou zamčené.

Později ho bude hodně mrzet, že ho tenkrát nenapadlo se po příčině více pídit. Vzpomene si na situaci, kdy při rozhovoru s otcem náhodou přijde řeč na ztracenou dívku jménem Amanda Berryová. Anthony tenkrát prohlásí:

„Ta už je asi dávno mrtvá.“ Jeho otec se na něj tenkrát prý zvláštně podíval a opáčil: „Myslíš?“

Řetězy a zámky jsou vyobrazeny v domě Ariela Castra na této nedatované fotografii poskytnuté soudu jako důkaz 1. srpna 2013 a zveřejněné médiím úřadem státního zastupitelství okresu Cuyahoga. Castro, řidič školního autobusu v Clevelandu, který unesl, uvěznil a opakovaně znásilňoval tři ženy, byl ve čtvrtek odsouzen k nepodmíněnému doživotnímu vězení plus 1000 let poté, co se mu jedna z jeho obětí postavila a řekla, že ji vystavil 11 letům pekla.
Řetězy a zámky jsou vyobrazeny v domě Ariela Castra na této nedatované fotografii poskytnuté soudu jako důkaz 1. srpna 2013 a zveřejněné médiím úřadem státního zastupitelství okresu Cuyahoga. Castro, řidič školního autobusu v Clevelandu, který unesl, uvěznil a opakovaně znásilňoval tři ženy, byl ve čtvrtek odsouzen k nepodmíněnému doživotnímu vězení plus 1000 let poté, co se mu jedna z jeho obětí postavila a řekla, že ji vystavil 11 letům pekla.

Za všechno přijde těžký trest

Pokud zpočátku dívky uvažují o útěku, odhodlání je pozvolna přechází. Za každý prohřešek následuje těžký fyzický trest a Ariel Castro má navíc nepříjemný zvyk si své vězeňkyně testovat.

Třeba tak, že se nečekaně vrací domů hned po tom, co odešel, a běda, pokud všechny tři dívky nejsou na svých místech. Nebo tak, že nechá odemčeno a když se dívky pokusí opustit dům, opět je zmlátí.

Jejich svět se smrskne do několika stísněných místností, které jako by už nikdy neměly opustit. Uplyne jedenáct let, než se to změní.

Pomozte mi, já jsem tady!

V pondělí 6. května 2013 Ariel opustí dům a dívky si povšimnou, že zapomněl zamknout hlavní vchod. Pravda, vnější druhé dveře zamčené jsou a není jasné, zda to není jen další Castrova lest, ale rozhodně je to povzbuzení. Iniciativy se ujímá Amanda Berryová.

Křikem na sebe upozorní souseda Angela Cordera, který ale neumí příliš anglicky a netuší, co po něm vyděšená dívka za oknem chce.

Zavolá tedy dalšího souseda Charlese Ramseyho, jednoho z těch, kteří tak rádi docházeli na Arielovy grilovačky na zahradě, a ten se odhodlá k činu. Prokopne dveře a vzniklým otvorem se protáhne Amanda svírající v náručí dcerku.

S pomocí sousedů volá policii: „Pomozte mi, byla jsem před deseti lety unesena a jsem tady!“

Agenti FBI vyslýchají usvědčeného únosce Ariela Castra jen několik hodin po jeho květnovém zatčení.
Agenti FBI vyslýchají usvědčeného únosce Ariela Castra jen několik hodin po jeho květnovém zatčení.

Jak se vyhnout trestu smrti?

Policisté vzápětí dorazí na místo a ze dvou místností v patře se jim vrhnou do náruče obě zbývající dívky. Všechny jsou převezeny do nemocnice MetroHealth Medical Center. Ještě téhož dne je Ariel Castro zatčen. Vypracovat obžalobu trvá dlouho.

Výsledkem je obvinění sestávající z 977 položek zahrnujících 512 obvinění z únosu a 446 případů znásilnění.  Castro čelí i obvinění z vraždy vzhledem k nucenému potratu Michellina dítěte. Obžaloba trvá na trestu smrti. Tomu se ale Castro vyhne přiznáním viny.

Tvoje peklo právě začíná!

Před vynesením rozsudku přednese únosce dvacetiminutový projev plný emocí, v němž se označí za dobrého člověka, který jen propadl závislosti na sexu a pornografii. Přiznává únosy a věznění svých obětí, ale popírá trýznění i znásilňování.

K sexu prý vždy došlo po vzájemné dohodě. Obviňuje dívky z lehkomyslnosti, protože klidně nastoupily do auta k neznámému člověku, a kritizuje FBI za to, že ho nedokázala tak dlouho odhalit. Sám prý po celou dobu dobře věděl, že jednou se všechno provalí.

Ještě emotivnější je ale vystoupení Michelle Knightové. „Strávila jsem jedenáct let v pekle, tvoje peklo teprve začne.

Já budu žít dál, ale ty každý den trochu zemřeš při pomyšlení na zvěrstva, kterých ses dopustil,“ křičí, aniž by svému mučiteli jedinkrát pohlédla do tváře.

Ariel Castro sedí blízko modelu domu na Seymour Ave., kde byly ve čtvrtek 1. srpna 2013 v Clevelandu drženy v soudní síni tři ženy během fáze vynesení rozsudku. Tři měsíce poté, co žena z Ohia vykopla část dveří, aby ukončila téměř desetiletí zajetí, Castro, bývalý řidič školního autobusu, čelí odsouzení za únos tří žen a vystavení letům sexuálního a fyzického zneužívání.
Ariel Castro sedí blízko modelu domu na Seymour Ave., kde byly ve čtvrtek 1. srpna 2013 v Clevelandu drženy v soudní síni tři ženy během fáze vynesení rozsudku. Tři měsíce poté, co žena z Ohia vykopla část dveří, aby ukončila téměř desetiletí zajetí, Castro, bývalý řidič školního autobusu, čelí odsouzení za únos tří žen a vystavení letům sexuálního a fyzického zneužívání.

Příliš krátké doživotí

Ariela Castra tedy nečeká nejvyšší trest, ale doživotí, k němž se připočítá dalších 1000 let vězení. Jeho trest ovšem nebude trvat ani zlomek vyměřeného času.

Pouhý měsíc po vyhlášení rozsudku se Castro oběsí na prostěradle ve své cele ve věznici v Orientu ve státě Ohio.

Foto: Getty images
Související články
Svět zločinu
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
Svět zločinu
Místo špekáčků opékal orgány obětí
Právě zavraždil dva malé chlapce. To je pro něj ale teprve začátek. Nad jejich zkrvavenými mrtvolami onanuje. Následně z těl vyjme vnitřnosti, které si upeče na ohni a sní.  Hrdly. Tak se jmenuje vesnice v okrese Litoměřice, kde přijde na svět Josef Kulík (*1930).  Hochova životní cesta rozhodně není snadná. Je ještě malý, když mu umírá […]
Svět zločinu
Dívka, která nesměla vyslovit své jméno
Kalifornští manželé Phillip a Nancy Garridovi unášejí v roce 1991 jedenáctiletou blondýnku Jaycee Dugardovou. Vězní ji osmnáct let a Garrido s ní za tu dobu zplodí dvě děti, Angel a Starlet. Dívka si ke svým únoscům přesto vypěstuje podivný, ale láskyplný vztah. Je ráno desátého června roku 1991. Jedenáctiletá Jaycee Dugardová, oblečená do své oblíbené […]
Svět zločinu
Jiří Dvořák: Pomstychtivý stařík útočil kyselinou, nastražil bombu a zastřelil úřednici
Na jedné straně je to inteligentní člověk. Na straně druhé jeho veškeré znalosti a zkušenosti přebíjejí emoce. Zloba, nenávist, touha po pomstě. A tak se jednoho dne vydá na vražednou výpravu. Má seznam smrti, který začne naplňovat.   Když se tento kluk narodí, dostává jméno a příjmení, které u nás má svého času kdekdo. Jmenuje […]
reklama
záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
reklama
svět zločinu
Utrpení v drápech Černého pantera
Ztichlým výstavným domem se uprostřed noci tiše plíží maskovaný muž. Přišel unést bohatou dědičku. Náhoda mu přihraje do cesty její dceru, a tak opouští vilu se zcela jinou kořistí, než pro kterou si přišel. Výkupné ale bude požadovat stejně. Do prvních deseti let věku je Donald Nappey jen jeden z tisíců obyčejných anglických kluků. Jenže […]
Vrah Martin Vlasák: Popravil dva lidi kvůli pár tisícovkám
Řidiči taxi je nezvykle horko. Zákazník, kterého veze, mu nahání husí kůži. Než se podívá do zpětného zrcátka, proletí mu hlavou projektil. Na místě umírá, vrah bere jeho vůz a jede za další obětí.  Za dvojnásobnou chladnokrevnou vraždu si Martin Vlasák od soudu odnese doživotní trest. Dodnes sedí ve věznici na Mírově. Patří mezi skoro […]
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
Luxusní jachta vyplouvá z přístaviště, zanechá za sebou slavný most Golden Gate a vydává se na širé moře. Na první pohled to vypadá, že otec se dvěma malými dětmi na palubě si užívají krásný rodinný výlet. Zanedlouho se ale nebe začne hemžit pátracími letouny a moře kolem zaplní hlídkové čluny policie. Čtyřicetiletý kalifornský podnikatel Christopher […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi