Ve starém Řecku asi 300 let př. n. l. míří bohatá nevěsta při svatebním obřadu k ženichovi. Je celá zahalená do červených a žlutých závojů. Představují oheň, který má zahnat od nevěsty zlé duchy a démony.Teprve o mnoho staletí později jsou závoje bílé.
Svatby mají ustálené rituály a tradice, pevně zakořeněné, často i po mnoho staletí. Jsou tak samozřejmé, že vůbec neuvažujeme, jak vznikly, přestože to málokdy víme. Původ některých tradic vás jistě překvapí.
Loučení se svobodou se začne slavit již v 5. století př. n. l. ve starém Řecku v městském státě Sparta. Vojáci pořádají hostinu pro nastávajícího ženicha a připíjejí mu na štěstí.
Bujaré pitky
Teprve o mnoho staletí později se oslavy mohou zvrtnout v bujaré pitky s najatými nahými ženštinami.
Nicméně ještě ve 40. a 50. letech minulého století je ve vyšších společenských kruzích v západní kultuře zvykem pořádat hostinu pro džentlmeny ve fracích pro přátele a příbuzné ženicha, kterou obyčejně platí otec a slaví se večer před svatbou.
Anglický termín bachelor party neboli party pro svobodného mládence, dnes běžný, se poprvé objeví až v roce 1922 ve skotském vydání populárního anglického týdeníku.
Blahodárná medovina
I když se o původu anglického slova honeymoon –medový měsíc neboli líbánky historici přou, jedním z vysvětlení je prastarý zvyk pití medoviny, alkoholického nápoje, který kdysi nechyběl na žádné slavnosti a svatbě.
O medovině se tradovalo, že je to afrodiziakální nápoj a má vliv nejen na sexuální život, ale i na plodnost. Obsahovala kromě medu i víno, koření a různé ovoce.
Vařila se již ve starověkém Babylonu před více než 4000 lety a novomanželé prý tento sladký hustý nápoj dostávali do zásoby na celý měsíc. Staří Peršané věřili, že při pití medoviny po dobu jednoho měsíce žena brzy otěhotní a dítě se narodí do roka.
Populární cíle
Výraz medový měsíc se začal používat i v Anglii, první písemná zmínka o něm pochází z roku 1546. Odkazoval na to, že první měsíc v manželství je jako med.
O tom, že i tato sladkost pomíjí, se zmiňuje anglická literatura poprvé v roce 1552. Slovo honeymoon tu naopak poukazuje na to, že sladké dny v manželství rychle pominou stejně jako fáze Měsíce, který se tenčí až do srpečku.
V západní kultuře se zvyk, kdy novomanželé společně odjíždějí na cesty, ujímá až na počátku 19. století ve Velké Británii. Nejpopulárnější cíle o 100 let později jsou Francouzská Riviéra a Itálie, obzvlášť Řím a Benátky.