Domů     Které zvířecí druhy mohou brzy zcela zmizet z povrchu zemského?
Které zvířecí druhy mohou brzy zcela zmizet z povrchu zemského?
16.12.2021

Podle vědců se lidstvo postupně potýká s šestým hromadným vymíráním druhů, některá zvířata na tom jsou ale již nyní podstatně hůře než ostatní. Jsou živočichové, u nichž jejich existence visí na pomyslném vlásku.

Delfínovec čínský (viz úvodní foto)

Jeden ze čtyř známých sladkovodních delfínů je delfínovec čínský (Lipotes vexillifer).

Naposledy byl pozorován pouze v řece Jang-c´-ťiang v Číně před více než 10 lety, konkrétně v roce 2004. Vědci se přou, zda tento kriticky ohrožený druh již nevyhynul v důsledku zhoršení podmínek prostředí, ve kterém žil.

Delfínovec se vyznačuje protáhlou čelistí zobákovitého tvaru, v níž se nachází až 144 zubů.

Kožnatka Swinhoeova

V necelé polovině roku 2019 odešla na věčnost jedna ze čtyř posledních kožnatek Swinhoeových (Rafetus swinhoei), odhaduje se, že jí bylo více než 90 let.

Na celém světě tak nyní zbývají tři poslední exempláře, přičemž dvě samice se nacházejí ve Vietnamu ve volné přírodě a přibližně stoletý samec je umístěn v čínské zoo v Suzhou. Kožnatka Swinhoeova je také známá jako želva červené řeky.

V dospělosti dorůstá až do délky jednoho metru a vážit může přes 100 kg. Populace želv začala rapidně klesat v důsledku silného znečištění jejich přirozeného prostředí.

Gorila horská - Foto: Charlesjsharp / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0
Gorila horská – Foto: Charlesjsharp / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Gorila horská

Největším primátem na světě je gorila horská (Gorilla beringei beringei), bohužel také patří k těm nejohroženějším. Tento druh gorily se oproti ostatním vyznačuje hustší srstí, která má za účel chránit zvířata před nepříznivým počasím v pralesích.

Nejvíce se v historii k životě velkých primátů přiblížila Dian Fosseyová (1932-1985), jež založila výzkumnou stanici Karisoke v národním parku Volcanoes ve Rwandě.

Axolotl mexický

Středně velký obojživelník, často přezdívaný „vodní dráček“, se nazývá axolotl mexický (Ambystoma mexicanum). Jedná se o endemického živočicha vyskytující ho se pouze v mexických jezerech Lago de Xochimilco a Lago de Chalco.

V zajetí se axolotl dožívá v průměru 25 let, zajímavostí je, že si i v dospělosti zachovává larvální stadium, v němž je schopen se rozmnožovat.

Axolotl mexický - Foto: Rudolphous / Creative Commons / CC-BY-SA-2.0
Axolotl mexický – Foto: Rudolphous / Creative Commons / CC-BY-SA-2.0

Lemur severní

Kriticky ohrožený madagaskarský endemit je lemur severní (Lepilemur septentrionalis). Jeho domovem jsou listnaté lesy severní části ostrova, kde se pohybuje výhradně v korunách stromů, k čemuž má skvěle uzpůsobené tělo.

Dle dostupných údajů se populace lemurů za poslední desítky let snížila až o 80 %.

Žabka černobřichá

Vědci se dlouhou dobu domnívali, že žabka černobřichá (Latonia nigriventer) patří k již vyhynulým druhům, před lety však na severu Izraele objevili jeden živý exemplář, což dává naději, že jich může být i více.

Obojživelník získal své jméno podle černě zbarveného břicha, více toho o něm není mnoho známo, protože jeho pozorování bylo v celé historii zaznamenáno pouze dvakrát.

Levhart mandžuský - Foto: Bruce1ee / Creative Commons / CC-BY-2.0
Levhart mandžuský – Foto: Bruce1ee / Creative Commons / CC-BY-2.0

Levhart mandžuský

Samotářskou kočkou, jež obývá husté lesy ve východní Asii, je levhart mandžuský (Panthera pardus orientalis). Je velmi těžké ho zpozorovat, neboť se chová nadmíru obezřetně. Podle posledních propočtů zbývá na světě posledních několik desítek jedinců. V důsledku příbuzenského páření však zvířatům hrozí degenerace.

Nosorožec sumaterský

Druhý nejvzácnější nosorožec světa nosorožec sumaterský (Dicerorhinus sumatrensis) v nedávné době ztratil jednu z možností, jak zachránit svůj druh.

Zoologové v Malajsii potvrdili uhynutí tamního posledního zástupce zmíněného druhu, jednalo se o samici Iman, jež ve svých 25 letech podlehla rakovině.

Nosorožec sumaterský - Foto: Beria / Creative Commons / CC-BY-2.0
Nosorožec sumaterský – Foto: Beria / Creative Commons / CC-BY-2.0

Ara kaninda

Ani ptáci nezůstali člověkem ušetřeni, kvůli nelegálnímu lovu a obchodu se počty papoušků ara kaninda (Ara glaucogularis) snížily v posledních letech na necelé čtyři stovky.

Ptáci žijí pouze na malém území střední a severní Bolívie a je snadné si je splést s rozšířenějším ara araraunou (Ara ararauna).

Želva angonoka

Želva angonoka (Astrochelys yniphora) obývá jediné místo na světě, a tím je národní park Baie de Baly na severozápadním pobřeží Madagaskaru.

Život těchto suchozemských želv ohrožují především místní farmáři vypalováním trávy, ale také přirození nepřátelé jako např. káně madagaskarské (Buteo brachypterus).

Ara kaninda - Foto: Snowmanradio~commonswiki / Creative Commons / CC-BY-2.0
Ara kaninda – Foto: Snowmanradio~commonswiki / Creative Commons / CC-BY-2.0
Foto: Úvodní foto: Delfínovec čínský - Foto: Bosphore9 / Creative Commons / PD US expired
Související články
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
svět zločinu
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
Místo špekáčků opékal orgány obětí
Právě zavraždil dva malé chlapce. To je pro něj ale teprve začátek. Nad jejich zkrvavenými mrtvolami onanuje. Následně z těl vyjme vnitřnosti, které si upeče na ohni a sní.  Hrdly. Tak se jmenuje vesnice v okrese Litoměřice, kde přijde na svět Josef Kulík (*1930).  Hochova životní cesta rozhodně není snadná. Je ještě malý, když mu umírá […]
Dívka, která nesměla vyslovit své jméno
Kalifornští manželé Phillip a Nancy Garridovi unášejí v roce 1991 jedenáctiletou blondýnku Jaycee Dugardovou. Vězní ji osmnáct let a Garrido s ní za tu dobu zplodí dvě děti, Angel a Starlet. Dívka si ke svým únoscům přesto vypěstuje podivný, ale láskyplný vztah. Je ráno desátého června roku 1991. Jedenáctiletá Jaycee Dugardová, oblečená do své oblíbené […]
Jiří Dvořák: Pomstychtivý stařík útočil kyselinou, nastražil bombu a zastřelil úřednici
Na jedné straně je to inteligentní člověk. Na straně druhé jeho veškeré znalosti a zkušenosti přebíjejí emoce. Zloba, nenávist, touha po pomstě. A tak se jednoho dne vydá na vražednou výpravu. Má seznam smrti, který začne naplňovat.   Když se tento kluk narodí, dostává jméno a příjmení, které u nás má svého času kdekdo. Jmenuje […]
reklama
historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se