Domů     Které zvířecí druhy mohou brzy zcela zmizet z povrchu zemského?
Které zvířecí druhy mohou brzy zcela zmizet z povrchu zemského?
16.12.2021

Podle vědců se lidstvo postupně potýká s šestým hromadným vymíráním druhů, některá zvířata na tom jsou ale již nyní podstatně hůře než ostatní. Jsou živočichové, u nichž jejich existence visí na pomyslném vlásku.

Delfínovec čínský (viz úvodní foto)

Jeden ze čtyř známých sladkovodních delfínů je delfínovec čínský (Lipotes vexillifer).

Naposledy byl pozorován pouze v řece Jang-c´-ťiang v Číně před více než 10 lety, konkrétně v roce 2004. Vědci se přou, zda tento kriticky ohrožený druh již nevyhynul v důsledku zhoršení podmínek prostředí, ve kterém žil.

Delfínovec se vyznačuje protáhlou čelistí zobákovitého tvaru, v níž se nachází až 144 zubů.

Kožnatka Swinhoeova

V necelé polovině roku 2019 odešla na věčnost jedna ze čtyř posledních kožnatek Swinhoeových (Rafetus swinhoei), odhaduje se, že jí bylo více než 90 let.

Na celém světě tak nyní zbývají tři poslední exempláře, přičemž dvě samice se nacházejí ve Vietnamu ve volné přírodě a přibližně stoletý samec je umístěn v čínské zoo v Suzhou. Kožnatka Swinhoeova je také známá jako želva červené řeky.

V dospělosti dorůstá až do délky jednoho metru a vážit může přes 100 kg. Populace želv začala rapidně klesat v důsledku silného znečištění jejich přirozeného prostředí.

Gorila horská - Foto: Charlesjsharp / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0
Gorila horská – Foto: Charlesjsharp / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Gorila horská

Největším primátem na světě je gorila horská (Gorilla beringei beringei), bohužel také patří k těm nejohroženějším. Tento druh gorily se oproti ostatním vyznačuje hustší srstí, která má za účel chránit zvířata před nepříznivým počasím v pralesích.

Nejvíce se v historii k životě velkých primátů přiblížila Dian Fosseyová (1932-1985), jež založila výzkumnou stanici Karisoke v národním parku Volcanoes ve Rwandě.

Axolotl mexický

Středně velký obojživelník, často přezdívaný „vodní dráček“, se nazývá axolotl mexický (Ambystoma mexicanum). Jedná se o endemického živočicha vyskytující ho se pouze v mexických jezerech Lago de Xochimilco a Lago de Chalco.

V zajetí se axolotl dožívá v průměru 25 let, zajímavostí je, že si i v dospělosti zachovává larvální stadium, v němž je schopen se rozmnožovat.

Axolotl mexický - Foto: Rudolphous / Creative Commons / CC-BY-SA-2.0
Axolotl mexický – Foto: Rudolphous / Creative Commons / CC-BY-SA-2.0

Lemur severní

Kriticky ohrožený madagaskarský endemit je lemur severní (Lepilemur septentrionalis). Jeho domovem jsou listnaté lesy severní části ostrova, kde se pohybuje výhradně v korunách stromů, k čemuž má skvěle uzpůsobené tělo.

Dle dostupných údajů se populace lemurů za poslední desítky let snížila až o 80 %.

Žabka černobřichá

Vědci se dlouhou dobu domnívali, že žabka černobřichá (Latonia nigriventer) patří k již vyhynulým druhům, před lety však na severu Izraele objevili jeden živý exemplář, což dává naději, že jich může být i více.

Obojživelník získal své jméno podle černě zbarveného břicha, více toho o něm není mnoho známo, protože jeho pozorování bylo v celé historii zaznamenáno pouze dvakrát.

Levhart mandžuský - Foto: Bruce1ee / Creative Commons / CC-BY-2.0
Levhart mandžuský – Foto: Bruce1ee / Creative Commons / CC-BY-2.0

Levhart mandžuský

Samotářskou kočkou, jež obývá husté lesy ve východní Asii, je levhart mandžuský (Panthera pardus orientalis). Je velmi těžké ho zpozorovat, neboť se chová nadmíru obezřetně. Podle posledních propočtů zbývá na světě posledních několik desítek jedinců. V důsledku příbuzenského páření však zvířatům hrozí degenerace.

Nosorožec sumaterský

Druhý nejvzácnější nosorožec světa nosorožec sumaterský (Dicerorhinus sumatrensis) v nedávné době ztratil jednu z možností, jak zachránit svůj druh.

Zoologové v Malajsii potvrdili uhynutí tamního posledního zástupce zmíněného druhu, jednalo se o samici Iman, jež ve svých 25 letech podlehla rakovině.

Nosorožec sumaterský - Foto: Beria / Creative Commons / CC-BY-2.0
Nosorožec sumaterský – Foto: Beria / Creative Commons / CC-BY-2.0

Ara kaninda

Ani ptáci nezůstali člověkem ušetřeni, kvůli nelegálnímu lovu a obchodu se počty papoušků ara kaninda (Ara glaucogularis) snížily v posledních letech na necelé čtyři stovky.

Ptáci žijí pouze na malém území střední a severní Bolívie a je snadné si je splést s rozšířenějším ara araraunou (Ara ararauna).

Želva angonoka

Želva angonoka (Astrochelys yniphora) obývá jediné místo na světě, a tím je národní park Baie de Baly na severozápadním pobřeží Madagaskaru.

Život těchto suchozemských želv ohrožují především místní farmáři vypalováním trávy, ale také přirození nepřátelé jako např. káně madagaskarské (Buteo brachypterus).

Ara kaninda - Foto: Snowmanradio~commonswiki / Creative Commons / CC-BY-2.0
Ara kaninda – Foto: Snowmanradio~commonswiki / Creative Commons / CC-BY-2.0
Foto: Úvodní foto: Delfínovec čínský - Foto: Bosphore9 / Creative Commons / PD US expired
Související články
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
reklama
zajímavosti
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
Nejdražší vejce světa: Fabergého klenot má hodnotu 432 miliónů korun
Car potřebuje skvostný a neotřelý dárek pro svoji ženu k 20letému výročí zásnub, které připadá na Velikonoce. Jeho dvorní klenotník mu přání splní. Vyrobí přenádherné vejce, které je zároveň šperkem. Carská velikonoční tradice je na světě.   Ruský car Alexandr III. (1845–1894) v roce 1885 pověřuje petrohradského zlatníka německého původu Petera Carla Fabergého (1846–1920), aby vytvořil dárek […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi