Domů     Které zvířecí druhy mohou brzy zcela zmizet z povrchu zemského?
Které zvířecí druhy mohou brzy zcela zmizet z povrchu zemského?
16.12.2021

Podle vědců se lidstvo postupně potýká s šestým hromadným vymíráním druhů, některá zvířata na tom jsou ale již nyní podstatně hůře než ostatní. Jsou živočichové, u nichž jejich existence visí na pomyslném vlásku.

Delfínovec čínský (viz úvodní foto)

Jeden ze čtyř známých sladkovodních delfínů je delfínovec čínský (Lipotes vexillifer).

Naposledy byl pozorován pouze v řece Jang-c´-ťiang v Číně před více než 10 lety, konkrétně v roce 2004. Vědci se přou, zda tento kriticky ohrožený druh již nevyhynul v důsledku zhoršení podmínek prostředí, ve kterém žil.

Delfínovec se vyznačuje protáhlou čelistí zobákovitého tvaru, v níž se nachází až 144 zubů.

Kožnatka Swinhoeova

V necelé polovině roku 2019 odešla na věčnost jedna ze čtyř posledních kožnatek Swinhoeových (Rafetus swinhoei), odhaduje se, že jí bylo více než 90 let.

Na celém světě tak nyní zbývají tři poslední exempláře, přičemž dvě samice se nacházejí ve Vietnamu ve volné přírodě a přibližně stoletý samec je umístěn v čínské zoo v Suzhou. Kožnatka Swinhoeova je také známá jako želva červené řeky.

V dospělosti dorůstá až do délky jednoho metru a vážit může přes 100 kg. Populace želv začala rapidně klesat v důsledku silného znečištění jejich přirozeného prostředí.

Gorila horská - Foto: Charlesjsharp / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0
Gorila horská – Foto: Charlesjsharp / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Gorila horská

Největším primátem na světě je gorila horská (Gorilla beringei beringei), bohužel také patří k těm nejohroženějším. Tento druh gorily se oproti ostatním vyznačuje hustší srstí, která má za účel chránit zvířata před nepříznivým počasím v pralesích.

Nejvíce se v historii k životě velkých primátů přiblížila Dian Fosseyová (1932-1985), jež založila výzkumnou stanici Karisoke v národním parku Volcanoes ve Rwandě.

Axolotl mexický

Středně velký obojživelník, často přezdívaný „vodní dráček“, se nazývá axolotl mexický (Ambystoma mexicanum). Jedná se o endemického živočicha vyskytující ho se pouze v mexických jezerech Lago de Xochimilco a Lago de Chalco.

V zajetí se axolotl dožívá v průměru 25 let, zajímavostí je, že si i v dospělosti zachovává larvální stadium, v němž je schopen se rozmnožovat.

Axolotl mexický - Foto: Rudolphous / Creative Commons / CC-BY-SA-2.0
Axolotl mexický – Foto: Rudolphous / Creative Commons / CC-BY-SA-2.0

Lemur severní

Kriticky ohrožený madagaskarský endemit je lemur severní (Lepilemur septentrionalis). Jeho domovem jsou listnaté lesy severní části ostrova, kde se pohybuje výhradně v korunách stromů, k čemuž má skvěle uzpůsobené tělo.

Dle dostupných údajů se populace lemurů za poslední desítky let snížila až o 80 %.

Žabka černobřichá

Vědci se dlouhou dobu domnívali, že žabka černobřichá (Latonia nigriventer) patří k již vyhynulým druhům, před lety však na severu Izraele objevili jeden živý exemplář, což dává naději, že jich může být i více.

Obojživelník získal své jméno podle černě zbarveného břicha, více toho o něm není mnoho známo, protože jeho pozorování bylo v celé historii zaznamenáno pouze dvakrát.

Levhart mandžuský - Foto: Bruce1ee / Creative Commons / CC-BY-2.0
Levhart mandžuský – Foto: Bruce1ee / Creative Commons / CC-BY-2.0

Levhart mandžuský

Samotářskou kočkou, jež obývá husté lesy ve východní Asii, je levhart mandžuský (Panthera pardus orientalis). Je velmi těžké ho zpozorovat, neboť se chová nadmíru obezřetně. Podle posledních propočtů zbývá na světě posledních několik desítek jedinců. V důsledku příbuzenského páření však zvířatům hrozí degenerace.

Nosorožec sumaterský

Druhý nejvzácnější nosorožec světa nosorožec sumaterský (Dicerorhinus sumatrensis) v nedávné době ztratil jednu z možností, jak zachránit svůj druh.

Zoologové v Malajsii potvrdili uhynutí tamního posledního zástupce zmíněného druhu, jednalo se o samici Iman, jež ve svých 25 letech podlehla rakovině.

Nosorožec sumaterský - Foto: Beria / Creative Commons / CC-BY-2.0
Nosorožec sumaterský – Foto: Beria / Creative Commons / CC-BY-2.0

Ara kaninda

Ani ptáci nezůstali člověkem ušetřeni, kvůli nelegálnímu lovu a obchodu se počty papoušků ara kaninda (Ara glaucogularis) snížily v posledních letech na necelé čtyři stovky.

Ptáci žijí pouze na malém území střední a severní Bolívie a je snadné si je splést s rozšířenějším ara araraunou (Ara ararauna).

Želva angonoka

Želva angonoka (Astrochelys yniphora) obývá jediné místo na světě, a tím je národní park Baie de Baly na severozápadním pobřeží Madagaskaru.

Život těchto suchozemských želv ohrožují především místní farmáři vypalováním trávy, ale také přirození nepřátelé jako např. káně madagaskarské (Buteo brachypterus).

Ara kaninda - Foto: Snowmanradio~commonswiki / Creative Commons / CC-BY-2.0
Ara kaninda – Foto: Snowmanradio~commonswiki / Creative Commons / CC-BY-2.0
Foto: Úvodní foto: Delfínovec čínský - Foto: Bosphore9 / Creative Commons / PD US expired
Související články
Věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Věda a technika
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
Věda a technika
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Věda a technika
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
reklama
zajímavosti
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
Jak dlouho žije šváb bez hlavy a další rekordy ze světa zvířat.
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 5 km je vzdálenost, na kterou žralok bílý ucítí ve vodě krev. 40 000 000 tolik bakterií budete držet, když vezmete do ruky 1 gram půdy. 500 kg je váha, které […]
historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
Vytvořil kronikář Václav Hájek z Libočan spisek plný výmyslů?
Může se přeskočit vzteky. Oheň, který tancoval po malostranských střechách, sežehl na troud i jeho čerstvě vytištěné dílo. Pracoval na něm přitom tak dlouho. Kronika česká si bohužel najde svoje čtenáře až za další dva roky. Vrcholem kariéry Václava Hájka z Libočan (†1553) se v roce 1527 stává funkce děkana na Karlštejně a o šest později správcovství […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h