Domů     Krutá tečka za zlatou érou Zeppelínů: Stačí 34 sekund a Hindenburg shoří!
Krutá tečka za zlatou érou Zeppelínů: Stačí 34 sekund a Hindenburg shoří!
13.9.2024

Expedice Umberta Nobileho se pomalu vrací z výpravy k Severnímu pólu. 25. května 1928 bude mít smůlu – vzducholoď Italia ztroskotá na Špicberkách! Nakonec se podaří zachránit jen polovinu z 16 účastníků expedice.

To štěstí bude mít Nobile i náš krajan, fyzik a spisovatel František Běhounek (1898–1973).

Píše se rok 1783. Bratři Montgolfierové oslní svět horkovzdušným balonem, Rusko dokončí anexi Krymu, čímž po 342 letech mizí z map Krymský chanát, v Paříži zasychají podpisy na mírové smlouvě ukončující Americkou válku za nezávislost a císař Josef II. (1741–1790) patentem zakazuje zvonění proti mračnům a bouřím.

V době, kdy se v lidských myslích přetahuje pověrčivost s vědeckým poznáním, se nad plány rozloženými na dubovém stole hrbí francouzský matematik Jean-Baptiste-Marie Meusier (1754–1793). Jen chvíli po úspěchu balónu by se mohl stát stejně proslulým vynálezcem.

Jenže trošku předběhne dobu. Jeho 84 metrů dlouhému konceptu vůbec první vzducholodě chybí ke kardinálnímu úspěchu vhodný pohon. Tři vrtule pak musí pohánět 80 mužů.

Rok: 1852 – Hlavně, ať nefouká!

Francouzský konstruktér Henri Giffard (1825–1882) si nasadí klobouk. Další pracovní den v roli železničního inženýra v Saint-Germain-en-Laye na západě Paříže je u konce. Čas na koníčky! Od práce se zrovna neliší.

Henri už si nechal patentovat použití parního stroje pro pohon vzducholodi a tento rok se stane tím, kdy se splní jeho velký sen: Podaří se mu sestrojit první známou řiditelnou vzducholoď na světě!

Řídit se dá sice jen za naprostého bezvětří, i tak jde ale o technickou revoluci. Však jeho jméno najdete se 71 dalšími i na Eiffelově věži dokončené roku 1889.

Rok: 1884 – Auta? Ponorka? A La France!

Neuvěřitelné množství automobilových zlepšováků a patentů – od membránového karburátoru až po design. Nejčastěji za nimi stojí jediné jméno: Arthur Constantin Krebs (1850–1935), francouzský inženýr a důstojník.

Kromě toho s námořním inženýrem Gustavem Zédé (1825–1891) navrhnou první moderní francouzskou ponorku. A aby toho nebylo málo, bude to zase Krebs, kdo posune vývoj vzducholodí o mílové kroky vpřed.

Tentokrát má po boku vojenského inženýra Charlese Renarda (1847–1905). Jejich 50,4 metru dlouhá neztužená vzducholoď La France se stane první, která se dokáže vracet na místo startu i navzdory nepříliš silnému větru!

Rok: 1900 – 208 náletů na Anglii

Do třetice všeho dobrého! Přesně to dokonale platí na vzducholoď LZ 1 hraběte Ferdinanda von Zeppelina (1838– 1917).

Inspiruje se u chorvatského průkopníka letectví Davida Schwarze (1850–1897), který jen 3 roky dříve vyšle k nebi vůbec první celokovovou vzducholoď se spalovacím motorem. Kostru má z duralu a obal z hliníkové folie. Chybou nezkušeného pilota havaruje.

Hrabě později kupuje od tou dobou již vdovy Schwarzové plány. Ani to však nebude stačit a první dva testovací lety nad Bodamským jezerem končí nezdarem. 21. října 1900 se konečně vše podaří. Vzducholoď manévruje a létá rychlostí kolem 30 km/h.

Poté se úspěšně vrátí. Ze Zeppelina se stává vzducholoďová kapacita. Jeho stroje se podívají po dlouhých trasách až do Anglie… aby tu bombardovali během první světové války průmyslové areály a bohužel i obyčejné domy. Celkem podniknou 208 náletů.

Porovnání vzducholodi Hindenburg s největšími letouny Foto: Timmymiller, Clem Tillier / CC BY-SA 2.5
Porovnání vzducholodi Hindenburg s největšími letouny Foto: Timmymiller, Clem Tillier / CC BY-SA 2.5

Rok: 1937 –  Černý den pro Zeppeliny

Na piedestalu vzduchoplavby se hřeje LZ 127 Graf Zeppelin. Na délku má 236 metrů a dokáže letět až 130 km/h. A dolet? 12 000 kilometrů!

V roce 1929 obletí s movitými pasažéry Zeměkouli, o 2 roky později má pravidelnou linku do Jižní Ameriky a roku 1931 mapuje za polárním kruhem severní pobřeží Ruska. Zdálo by se, že éru vzducholodí nemá co ohrozit.

Jenže pak přijde rok 1937. V Praze je zprovozněno letiště na Ruzyni, Němci podniknou krvavý letecký útok na španělskou Guernicu a LZ 129 Hindenburg startuje 3. května 1937 z frankfurtského letiště na první z 18 plánovaných transatlantických letů.

6. května, se zpožděním kvůli protivětru, jde konečně v 19:00 na přistání na letišti Lakehurst v New Jersey. V 19:25, ve výšce asi 60 metrů, ale vzplane na zádi požár. Stačí 34 sekund a vzducholoď shoří!

Umírá 13 cestujících, 22 členů posádky a jeden pracovník na zemi! Katastrofa Hindenburgu udělá černou tečku za věkem vzducholodí…

Vzducholoď Hindenburg 25. ledna 1937 v americkém Lakehurstu Foto: CC
Vzducholoď Hindenburg 25. ledna 1937 v americkém Lakehurstu Foto: CC

EPOCHAplus.cz dodává:

Znamená to, že v tu chvíli jsou všechny vzducholodě odstaveny do hangárů a případně rozebrány? Zčásti ano.

Za druhé světové války se ještě používají ke sledování ponorek, ale když se neztužená vzducholoď ZPG-3W rozpadne až roku 1960 americkému námořnictvu přímo ve vzduchu, nechce mít s tímto typem dopravního prostředku už nikdo nic společného. A dnes?

Padlá sláva slouží reklamě a ojediněle turistickým letům. A mimochodem, byli jste někdy v německém Tropical Island? Tak to je hořké memento jedno z pokusů oprášit ve velkém létání vzducholoděmi. Po finančním krachu se hangár proměnil v tropický ráj.

Foto: CC
Související články
Historie
Vzpomínky na život jako z pohádky. Osud trojice dětí Františka Ferdinanda d´Este
Zvedne hlavu směrem k majestátní věži. Okamžitě jí proběhnou hlavou vzpomínky, jak si tu hrála se svými bratry. Ta doba už je ale dávno pryč, teď v jejím bývalém domově vládnou úplně jiné pořádky. Časy Rakouska-Uherska už zkrátka patří do minulosti. Ten den obrátí vzhůru nohama prakticky celé dějiny následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d´Este (1863–1914) zamíří […]
Historie
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“ […]
Historie
Stolování v minulosti: Mohamed miloval maso
Někdo miluje maso, jiní dává přednost dokonale vyvážené nebo sladké chuti, další polévkám a plnému břichu a někdo nemůže existovat bez kuřecího. Pojďte s námi ochutnat ke stolu slavných osobností v dějinách. Tentokrát navštívíme proroka Mohameda. Máte v oblibě maso? V tom případě si u stolu islámského proroka Mohameda (570–632) pochutnáte. „Obětujte v průběhu svátku Eid al-Adha (ukončení poutě do […]
Historie
Titanic: Příběh zkázy, který stále fascinuje svět
14. dubna 1912 se navždy zapsal do historie jako den, kdy nejluxusnější parník své doby, Titanic, narazil do ledovce a navždy zmizel v temných hlubinách Atlantiku. Jeho tragický osud dodnes vyvolává otázky: Mohlo se katastrofě předejít? A co všechno se ještě můžeme dozvědět z trosek, které pomalu mizí v mořských hlubinách? Lokalita: přibližně 600 kilometrů jižně […]
reklama
svět zločinu
Nejhorší masová vražda v dějinách Spojených států
Samozvaný mesiáš Jim Jones (1931–1978) založil v Indianapolis v 50. letech křesťanskou sektu Chrám lidu, jejímž prostřednictvím kázal o rovnosti a bojoval proti rasismu. Na první pohled to vypadalo téměř skvěle, tak proč ten tragický konec? Ačkoli byl Jones běloch, během několika let získal do svých řad tisíce stoupenců, zejména Afroameričanů. Sám Jones v roce […]
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
reklama
lifestyle
Mýty z posilovny: Když cvičím, můžu jíst, co chci. Nebo ne?
Zpocená těla, pach potu, občasné heknutí a zvuky strojů v pohybu. Pokud se cvičením začínáte a nemáte po ruce trenéra, hrozí vám nejedno fiasko…   Potřebujete se zbavit pár kil? Anebo zformovat postavu? Či chcete prostě něco udělat pro zdraví a kondici? Cvičení je to pravé! Možná právě marně listujete diářem a hledáte, kde si […]
Kim Čong-il a Mao Ce-tung: Extrémní chutě a nechutné návyky
Zatímco severokorejský vůdce Kim Čong-il utrácel miliony za gurmánské pochoutky, čínský předseda Mao Ce-tung se odmítal mýt. Jaké byly jejich nejbizarnější stravovací návyky? Kim Čong-il: Gurmánský vůdce vyhladovělé země Severokorejský despota Kim Čong-il (1941–2011) se naopak příliš zpátky nedržel. Zatímco země se kvůli jeho programu militarizace potýkala s obrovskými ekonomickými problémy a probíhal tam hladomor, […]
3 labužnické hostiny v historii: Vegetariánská, šlehačková a císařská
Každý má rád něco jiného. Na čem si pochutnávaly oblíbené historické osobnosti? Někdo se obešel bez masa, jiný nedal dopustit na sladké lahůdky a při významných událostech se konaly opravdové hody s vysokým rozpočtem. Zatímco třeba prorok Mohamed propaguje kvalitní maso v jídelníčku a užije si ho na hostinách naplno, jiní slavní strávníci ho odmítají. Zřejmě prvním […]
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz