Domů     Krutá tečka za zlatou érou Zeppelínů: Stačí 34 sekund a Hindenburg shoří!
Krutá tečka za zlatou érou Zeppelínů: Stačí 34 sekund a Hindenburg shoří!
13.9.2024

Expedice Umberta Nobileho se pomalu vrací z výpravy k Severnímu pólu. 25. května 1928 bude mít smůlu – vzducholoď Italia ztroskotá na Špicberkách! Nakonec se podaří zachránit jen polovinu z 16 účastníků expedice.

To štěstí bude mít Nobile i náš krajan, fyzik a spisovatel František Běhounek (1898–1973).

Píše se rok 1783. Bratři Montgolfierové oslní svět horkovzdušným balonem, Rusko dokončí anexi Krymu, čímž po 342 letech mizí z map Krymský chanát, v Paříži zasychají podpisy na mírové smlouvě ukončující Americkou válku za nezávislost a císař Josef II. (1741–1790) patentem zakazuje zvonění proti mračnům a bouřím.

V době, kdy se v lidských myslích přetahuje pověrčivost s vědeckým poznáním, se nad plány rozloženými na dubovém stole hrbí francouzský matematik Jean-Baptiste-Marie Meusier (1754–1793). Jen chvíli po úspěchu balónu by se mohl stát stejně proslulým vynálezcem.

Jenže trošku předběhne dobu. Jeho 84 metrů dlouhému konceptu vůbec první vzducholodě chybí ke kardinálnímu úspěchu vhodný pohon. Tři vrtule pak musí pohánět 80 mužů.

Rok: 1852 – Hlavně, ať nefouká!

Francouzský konstruktér Henri Giffard (1825–1882) si nasadí klobouk. Další pracovní den v roli železničního inženýra v Saint-Germain-en-Laye na západě Paříže je u konce. Čas na koníčky! Od práce se zrovna neliší.

Henri už si nechal patentovat použití parního stroje pro pohon vzducholodi a tento rok se stane tím, kdy se splní jeho velký sen: Podaří se mu sestrojit první známou řiditelnou vzducholoď na světě!

Řídit se dá sice jen za naprostého bezvětří, i tak jde ale o technickou revoluci. Však jeho jméno najdete se 71 dalšími i na Eiffelově věži dokončené roku 1889.

Rok: 1884 – Auta? Ponorka? A La France!

Neuvěřitelné množství automobilových zlepšováků a patentů – od membránového karburátoru až po design. Nejčastěji za nimi stojí jediné jméno: Arthur Constantin Krebs (1850–1935), francouzský inženýr a důstojník.

Kromě toho s námořním inženýrem Gustavem Zédé (1825–1891) navrhnou první moderní francouzskou ponorku. A aby toho nebylo málo, bude to zase Krebs, kdo posune vývoj vzducholodí o mílové kroky vpřed.

Tentokrát má po boku vojenského inženýra Charlese Renarda (1847–1905). Jejich 50,4 metru dlouhá neztužená vzducholoď La France se stane první, která se dokáže vracet na místo startu i navzdory nepříliš silnému větru!

Rok: 1900 – 208 náletů na Anglii

Do třetice všeho dobrého! Přesně to dokonale platí na vzducholoď LZ 1 hraběte Ferdinanda von Zeppelina (1838– 1917).

Inspiruje se u chorvatského průkopníka letectví Davida Schwarze (1850–1897), který jen 3 roky dříve vyšle k nebi vůbec první celokovovou vzducholoď se spalovacím motorem. Kostru má z duralu a obal z hliníkové folie. Chybou nezkušeného pilota havaruje.

Hrabě později kupuje od tou dobou již vdovy Schwarzové plány. Ani to však nebude stačit a první dva testovací lety nad Bodamským jezerem končí nezdarem. 21. října 1900 se konečně vše podaří. Vzducholoď manévruje a létá rychlostí kolem 30 km/h.

Poté se úspěšně vrátí. Ze Zeppelina se stává vzducholoďová kapacita. Jeho stroje se podívají po dlouhých trasách až do Anglie… aby tu bombardovali během první světové války průmyslové areály a bohužel i obyčejné domy. Celkem podniknou 208 náletů.

Porovnání vzducholodi Hindenburg s největšími letouny Foto: Timmymiller, Clem Tillier / CC BY-SA 2.5
Porovnání vzducholodi Hindenburg s největšími letouny Foto: Timmymiller, Clem Tillier / CC BY-SA 2.5

Rok: 1937 –  Černý den pro Zeppeliny

Na piedestalu vzduchoplavby se hřeje LZ 127 Graf Zeppelin. Na délku má 236 metrů a dokáže letět až 130 km/h. A dolet? 12 000 kilometrů!

V roce 1929 obletí s movitými pasažéry Zeměkouli, o 2 roky později má pravidelnou linku do Jižní Ameriky a roku 1931 mapuje za polárním kruhem severní pobřeží Ruska. Zdálo by se, že éru vzducholodí nemá co ohrozit.

Jenže pak přijde rok 1937. V Praze je zprovozněno letiště na Ruzyni, Němci podniknou krvavý letecký útok na španělskou Guernicu a LZ 129 Hindenburg startuje 3. května 1937 z frankfurtského letiště na první z 18 plánovaných transatlantických letů.

6. května, se zpožděním kvůli protivětru, jde konečně v 19:00 na přistání na letišti Lakehurst v New Jersey. V 19:25, ve výšce asi 60 metrů, ale vzplane na zádi požár. Stačí 34 sekund a vzducholoď shoří!

Umírá 13 cestujících, 22 členů posádky a jeden pracovník na zemi! Katastrofa Hindenburgu udělá černou tečku za věkem vzducholodí…

Vzducholoď Hindenburg 25. ledna 1937 v americkém Lakehurstu Foto: CC
Vzducholoď Hindenburg 25. ledna 1937 v americkém Lakehurstu Foto: CC

EPOCHAplus.cz dodává:

Znamená to, že v tu chvíli jsou všechny vzducholodě odstaveny do hangárů a případně rozebrány? Zčásti ano.

Za druhé světové války se ještě používají ke sledování ponorek, ale když se neztužená vzducholoď ZPG-3W rozpadne až roku 1960 americkému námořnictvu přímo ve vzduchu, nechce mít s tímto typem dopravního prostředku už nikdo nic společného. A dnes?

Padlá sláva slouží reklamě a ojediněle turistickým letům. A mimochodem, byli jste někdy v německém Tropical Island? Tak to je hořké memento jedno z pokusů oprášit ve velkém létání vzducholoděmi. Po finančním krachu se hangár proměnil v tropický ráj.

Foto: CC
Související články
Historie
Bitva u Slavkova? Vždyť byla jinde!
Nedaleko se ozve ohlušující rána z děla. Velitel stiskne opratě. Tohle nevypadá dobře. „Pane! Pane! Rozkazy!“ Vyděšený mladík mu souká do ruky papír. Oči přelétnou slet písmen. Jednou. Podruhé. Je to sice rusky, ale smysl to žádný nedává. A navíc, vřava už přeci dávno začala…    Impozantní, 4 metry hluboký prostor o rozměrech 4,5 x […]
Historie
Kdo skutečně objevil Ameriku?
Na vlnách se lodě pohupují už dlouhé týdny. Cesta se zdá nekonečná. Muži jsou znavení a pomalu ztrácejí naději. Vtom se před přídí objeví nepatrný záblesk světel. První plavba do Ameriky se zdá být u cíle. Mohutné dřevěné koráby pomalu přirážejí ke břehům. Je 12. října 1492 a obyvatelé ostrova Guanahaní, dnešních Baham, uvidí bílé […]
Historie
Ludvík XVI.: Krvavá revoluce semele i korunovaného zámečníka
Píše se 21. ledna 1793. Velká francouzská revoluce roztáčí naplno svá krvavá kola. Po pařížském náměstí dnes nazvaném Place de la Concorde, tedy náměstí Svornosti, se válí poslední chomáčky mlhy. Čerstvě sesazený francouzský král Ludvík XVI. (1754–1793) vystoupá po schodech na podium a sundá hnědý kabát a kravatu, aby složil hlavu pod gilotinu. V jeho […]
Historie
Britský filatelista a budoucí král Jiří V.: Jak se princ stane viceprezidentem?
Waleský princ Jiří (1865–1936) – jehož prapradědečkem není nikdo jiný, než Jiří III. – pinzetou urovnává několik vzácných známek.   Tohle nadšení ho drží již několik let a nepustí až do smrti. Roku 1893 je přes relativně nízký věk dokonce zvolen viceprezidentem Královské filatelistické společnosti v Londýně. A patří mu i jeden světový rekord. A […]
reklama
lifestyle
Veletrh FOR INTERIOR uvede trendy nábytku i udržitelné materiály pro interiérový design
Trend udržitelnosti už intenzivně proniká do všech odvětví nábytkářského oboru v Česku i v zahraničí. Veletrh nábytku, interiérů a bytového designu FOR INTERIOR bude místem, kde se setká největší počet produktů, odborníků, výrobců a dovozců, kteří představí inovativní výrobky pro všechny typy interiérů kladoucí důraz na udržitelnost a ekologii. Za nákupy, inspirací či radami mohou […]
Tajemství špičkových hráčů počítačových her: Víc mozkové kůry, rychlé reakce, lepší paměť
Potomky od nich máte tendence vyhánět, ale leckterý rodič si k nim nakonec sám rád sedne. Počítačové hry – od strategií až po střílečky. Škodí nám? Nebo naopak prospívají? Na mnohé aspekty gamingu již existuje nejedna studie. EPOCHAplus.cz vám prozradí, co dokáže hraní udělat s mozkem a vašimi reflexy.   Ohromné množství neuronů na jednom […]
Topná sezóna za rohem! Jak správně topit na konci roku 2024?
I když je to k neuvěření, vedro konečně opadlo a je tu začátek podzimu. Topná sezóna se nezadržitelně blíží. A letos má svá specifika. A to hlavně kvůli penězům. Jak zachránit sebe i dům Aniž bychom chtěli strašit, vážné obavy, zda dokážeme vytopit svá obydlí a přežít letošní zimu, zaměstnávají v posledních týdnech stále větší […]
Srdce v nebezpečí
Nedostatek pohybu a nezdravá strava vedou k vzniku kardiovaskulárních chorob. Rozvíjí se hypertenze, ukládá se tuk v cévách a zvyšuje se riziko srdečního infarktu. V České republice jsou právě srdeční onemocnění nejčastější příčinou úmrtí, stojí za 46 % z nich. V ČR každoročně zemře téměř 50 000 osob na onemocnění srdce. Srdeční a cévní onemocnění […]
historie
Krutá tečka za zlatou érou Zeppelínů: Stačí 34 sekund a Hindenburg shoří!
Expedice Umberta Nobileho se pomalu vrací z výpravy k Severnímu pólu. 25. května 1928 bude mít smůlu – vzducholoď Italia ztroskotá na Špicberkách! Nakonec se podaří zachránit jen polovinu z 16 účastníků expedice. To štěstí bude mít Nobile i náš krajan, fyzik a spisovatel František Běhounek (1898–1973). Píše se rok 1783. Bratři Montgolfierové oslní svět […]
Ferdinand II. – král v boji proti české šlechtě
Evropa vře. V českých zemích se nespokojená šlechta rozhodne vyhodit z okna nehodné úředníky, a zahájí tak spletité období třicetileté války. V Nizozemí se španělská vojska snaží upevnit svou moc, ale ani slavná španělská tercie nedokáže zázraky. Polsko je ve válce s Ruskem, v Uhrách zbraněmi řinčí Osmané, Dánové se střílejí se Švédy. A to ten nejkrvavější a největší konflikt […]
Král Jiří III.: Lid mu přezdívá šílený sedlák Jirka
Vítězná sedmiletá válka a Francie na kolenou, ztráta řady amerických kolonií, ale i porážka Napoleona I. Bonaparte (1769– 1821). Jako závdavek ještě záchvaty, kvůli kterým si král Jiří III. (1738–1820) vyslouží přezdívku Šílený. To je zhruba v kostce to, co jsme zřejmě o tomto panovníkovi někdy zaslechli. A to je škoda.   Záchvaty, které jsou […]
Coringa: Proč tu jen nikdo nechce žít?
Zoufalý dobytek se snaží uniknout z bahenní zkázy a prudkého vodního živlu. Jenže tentokrát neutečou ani zvířata, ani lidé. 25. listopadu 1839 se přístavním městem Coringa v indickém Ándhrapradéši přežene již druhá ničivá cyklóna. Jenže tentokrát půjde o skutečnou apokalypsu, domy vinou 12 metrových přílivových vln padají jako by byly z karet, obhospodařovaná pole jsou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz