Evropští výzkumníci vytvořili ze simulovaného měsíčního regolitu pomocí koncentrovaného slunečního záření a 3D tisku cihly. Budoucí lunární kolonisté by si podobným způsobem mohli stavět své základny.
„Vzali jsme simulovaný lunární materiál a upekli ho ve sluneční peci,“ přiblížil experiment materiálový inženýr Advenit Makaya, který v Evropské kosmické agentuře na celý projekt dohlíží.
„Stalo se tak na 3D tiskovém stole, kdy jsme přidávali vrstvy silné 0,1 mm. Byli jsme schopni vytvořit cihlu o rozměrech 20 krát 10 krát 3 cm za zhruba pět hodin.“
Jako stavební materiál byl během testu využitý komerčně dostupný simulovaný lunární regolit vytvořený z ryze pozemské vulkanické hmoty.
Ten velmi věrně reprodukuje složení a velikost zrn skutečného lunárního prachu. Výsledné cihly měly pevnost podobnou jako sádra. Nyní na ně čeká detailní mechanické testování.
Některé z cihel vykazovaly na okrajích mírné deformace. Advenit Makaya to vysvětluje tím, že právě okraje chladnou rychleji, než střed: „Řešíme, jak se s ním vypořádat. Třeba tak, že občas zvýšíme rychlost tisku, takže se v cihle kumuluje méně tepla.“
To je však teprve jen začátek. Po této studii bude následovat projekt RegoLight. „Naše demonstrace proběhla ve standardních atmosférických podmínkách, ale RegoLight už vyzkouší tištění cihel v reprezentativních lunárních podmínkách: ve vakuu a za teplotních extrémů,“ dodává Advenit Makaya.