Domů     Kristýna Švédská: Velmi výstřední královna
Kristýna Švédská: Velmi výstřední královna
21.8.2024

Celé to začne ráno dělostřeleckou kanonádou a poté útokem švédských pěšáků. Rachot střelby je ohlušující, štiplavý dým střelného prachu halí údolí v blízkosti Lützenu do husté mlhy. V té chvíli se švédský král rozhodne k útoku. Jenže je to jeho poslední jízda.

Střet jako takový skončí nerozhodně, ale zohavená a okradená mrtvola Lva severu nakonec vavříny přiřkne nepříteli.

Bitva, která se odehraje 16. listopadu 1632, je jedním ze zlomů třicetileté války. Umírá zde zkušený válečník, král Gustav II. Adolf (1594–1632).

Je to jen pár let zpátky, kdy se s armádami vylodí v severním Pomořansku, aby bojoval za zájmy protestantů ve válkou zmítané Evropě.

Jeho smrt je těžkou ranou celé zemi, ale mnohem víc pro jeho malou dcerku.Kristina Švédská (1626–1689) se nenarodí do radostných poměrů spořádané rodiny.

Král očekává dědice trůnu, a když se děvče narodí, pláče nečekaně hlubokým hlasem a husté tmavé vlasy v první chvíli zmatou i zkušenou porodní bábu. „Narodil se následník trůnu!“ jásá král a v té chvíli nikdo nenajde odvahu mu sdělit, že je to omyl.

Král Gustav nakonec dcerku přijme a vydupe si, že se může stát následnicí trůnu. Matka se přes toto zklamání přenést nedokáže a dlouhá léta projevuje vůči dceři nenávist a odpor.

Když Kristina spadne ze schodů a stane se částečným mrzákem, ona se tomu jenom směje. Jakýsi „smír“ přinese až otcova smrt.

Švédsko za panování královny Kristiny je zemí spíš středověkou než novověkou (Foto: Wolfgand Hartmann, Public domain, Wikimedia Commons)
Švédsko za panování královny Kristiny je zemí spíš středověkou než novověkou (Foto: Wolfgand Hartmann, Public domain, Wikimedia Commons)

Místo panenky na spaní mrtvý tatínek

Marie Eleonora Braniborská (1599–1655) je totiž citově závislá na svém muži. Když přivezou jeho mrtvolu, nechá rakev uložit vedle své postele.

Každou noc je její víko otevřeno a ona svého manžela líbá na dobrou noc, jeho srdce ve zvláštní schránce je umístěno nad postel šestileté Kristiny. Trvá téměř rok, než královská rada dokáže tuhle posedlost ukočírovat.

Matka je odsunuta na vedlejší kolej, Kristina se dočká výchovy u své tety. Zde ji ale podle poslední vůle krále učí zejména chlapeckým dovednostem – třeba i šermu a jízdě na koni.

Kristina se učí ráda – ostatně učení je jednou z mála cest, jak uniknout trýznivému smutku své matky.

Musíte mít manžela, výsosti!“ naléhají na ni její rádci. Kristina vědoma si svého závazku nakonec souhlasí a jako svého vyvoleného určí bratrance Karla X. Gustava (1622–1660), se kterým si rozumí už od dětství.

Šikovnou politikou docílí toho, že je králem jmenován ještě před tím, než dojde ke svatbě. A jakmile má mladík trůn jistý, Kristina abdikuje. Je to pro zemi nečekaný šok. Teď už bývalá královna odjíždí do Holandska a později do Francie. Pro své poddané má přichystaný ale mnohem větší skandál.

Královna zdědí po otci třicetiletou válku. Tak alespoň vojáky zaúkoluje, aby ke kořisti přidali i knihy, kterých je ve Švédsku pořád málo. (Foto: Hieronymus Benno Bayer, Hans Jörg Zeiser, Public domain, Wikimedia Commons)
Královna zdědí po otci třicetiletou válku. Tak alespoň vojáky zaúkoluje, aby ke kořisti přidali i knihy, kterých je ve Švédsku pořád málo. (Foto: Hieronymus Benno Bayer, Hans Jörg Zeiser, Public domain, Wikimedia Commons)

Přestup století

Kristino, křtím tě ve jménu Otce i Syna i Ducha Svatého,“ zní kaplí v prosinci 1654, kde je přítomno jen několik málo vyvolených. Křest je tajný, teprve o rok později dojde k veřejnému přiznání víry v rakouském Innsbrucku.

Pro celou Evropu je to neskutečná senzace – a zejména katolíci jásají, protože na jejich stranu se přidala dcera největšího ochránce protestantů. Vítězná cesta plná ovací a nadšení Kristiny končí v Římě, kde ji přijme sám papež. Začíná nový život ve světě, kde se takové nové začátky neodpouští.

Trhlinu na neposkvrněné pověsti katolické královny přináší nejenom její kulturní život – Kristina mnohem raději chodí do opery nebo do divadla než do kostela.

Ale také ji mnohem více než víra zajímá politika – když se uvolní Neapolský trůn, vrhne se plnou silou do snahy jej získat pro sebe. „Mohla bych být opět královnou,“ pomyslí si. Ale její snahy nevyjdou, naopak si znepřátelí řadu svých dosavadních přátel.

Neumírá ani v zapomnění, ani v bídě, ale zdaleka nenaplní všechny sny a vize, které z ní dělají velmi zajímavou osobu té neklidné doby.

Je vychovávána jako chlapec a na koně usedne i jindy, než když má pozovat pro jezdecký portrét. (Foto: Sébastien Bourdon, Public domain, Wikimedia Commons)
Je vychovávána jako chlapec a na koně usedne i jindy, než když má pozovat pro jezdecký portrét. (Foto: Sébastien Bourdon, Public domain, Wikimedia Commons)
Foto: Wikimedia Commons Titulka (Foto: Sébastien Bourdon, Public domain, Wikimedia Commons)
Související články
Historie
Bitva u Slavkova? Vždyť byla jinde!
Nedaleko se ozve ohlušující rána z děla. Velitel stiskne opratě. Tohle nevypadá dobře. „Pane! Pane! Rozkazy!“ Vyděšený mladík mu souká do ruky papír. Oči přelétnou slet písmen. Jednou. Podruhé. Je to sice rusky, ale smysl to žádný nedává. A navíc, vřava už přeci dávno začala…    Impozantní, 4 metry hluboký prostor o rozměrech 4,5 x […]
Historie
Kdo skutečně objevil Ameriku?
Na vlnách se lodě pohupují už dlouhé týdny. Cesta se zdá nekonečná. Muži jsou znavení a pomalu ztrácejí naději. Vtom se před přídí objeví nepatrný záblesk světel. První plavba do Ameriky se zdá být u cíle. Mohutné dřevěné koráby pomalu přirážejí ke břehům. Je 12. října 1492 a obyvatelé ostrova Guanahaní, dnešních Baham, uvidí bílé […]
Historie
Krutá tečka za zlatou érou Zeppelínů: Stačí 34 sekund a Hindenburg shoří!
Expedice Umberta Nobileho se pomalu vrací z výpravy k Severnímu pólu. 25. května 1928 bude mít smůlu – vzducholoď Italia ztroskotá na Špicberkách! Nakonec se podaří zachránit jen polovinu z 16 účastníků expedice. To štěstí bude mít Nobile i náš krajan, fyzik a spisovatel František Běhounek (1898–1973). Píše se rok 1783. Bratři Montgolfierové oslní svět […]
Historie
Ludvík XVI.: Krvavá revoluce semele i korunovaného zámečníka
Píše se 21. ledna 1793. Velká francouzská revoluce roztáčí naplno svá krvavá kola. Po pařížském náměstí dnes nazvaném Place de la Concorde, tedy náměstí Svornosti, se válí poslední chomáčky mlhy. Čerstvě sesazený francouzský král Ludvík XVI. (1754–1793) vystoupá po schodech na podium a sundá hnědý kabát a kravatu, aby složil hlavu pod gilotinu. V jeho […]
reklama
záhady a tajemství
Záhadná smrt doktora Fausta: Měl vazby i k naší zemi?
V den své smrti prý učinil doktor Faust ke svým studentům univerzity v německém Wittenbergu neobyčejné prohlášení. Oznámil jim totiž, že už před celou řadou let prodal svoji duši i své tělo ďáblu… Znetvořené Faustovo tělo Nyní se měl blížit okamžik, kdy tato ďábelská smlouva dojde svého naplnění. Pověst praví, že v den jeho smrti […]
Doly krále Šalamouna: Kde leží bájná země Ofir?
Afrika je v polovině devatenáctého století neprobádaný kontinent. Když desetiletý Karl Mauch (1837–1875) dostane k narozeninám veliký atlas, ohromí jej prázdnota Afriky. Neprobádaný kontinent, který slibuje velká tajemství a spoustu dobrodružství. Chlapec jejímu kouzlu naprosto propadne a hltá jednu knihu za druhou. Včetně starých rukopisů. „Mezi zlatými doly vnitrozemských plání stojí pevnost tvořená z kamenů nezměrné velikosti, které […]
Inkové: Obětují bohům v horách i u stolů
Život je pro nás nejvyšší hodnotou. Děláme pro jeho zachování psí kusy, dokonce i v beznadějných situacích. V dějinách však najdeme kultury, považované dokonce historiky za civilizované a vyspělé, které neváhají zabít člověka, aby měli bohové radost. Dlouho se věří, že Inkové jsou hlavně mírumilovní zemědělci, kteří si na lidské oběti nepotrpí. I když zůstává […]
Tajemní Etruskové: Co všechno o nich nevíme?
Pozůstatky honosných budov napovídají, že tyto domy nebyly útočištěm pro nikoho z nižší třídy. Domněnky potvrzuje i bohaté terakotové zdobení na stěnách, které najdou archeologové v komplexu Poggio Civitate, zhruba 15 kilometrů od dnešní italské Sieny. Kromě zvláštního vztahu ke smrti a umírání vůbec se o Etruscích dochovaly jen kusé informace. Ty napovídají, že se […]
věda a technika
Krvavá tečka za leteckou přehlídkou: 543 raněných, 28 mrtvých dětí
Na letišti Sknyliv nedaleko Lvova se 27. července 2002 tlačí více jak 10 000 zvědavých diváků. Je krásná sobota 27. července 2002. Ukrajinské letectvo dokáže nad hlavami fascinovaných návštěvníků vykouzlit skutečné divy akrobacie. Slaví se totiž výročí 14. sboru ukrajinského letectva.   Z ranveje se právě odlepuje dvoumotorový stíhací letoun schopný plnit mise za každého […]
Sport ve víru moderních technologií: Spravedlivé oko či nabíjecí míč!
Mocně se odrazí ze skokanského můstku a v mžiku ho skryje vodní hladina. Trenér nevěřícně kroutí hlavou a civí na stopky. Když jeho svěřenec dohmátne v rekordním čase, mají o oba jasno. Za nadlidský výkon mohou nové plavky! Fotbalové Mistrovství Evropy, které se letos koná v Německu a proběhne na přelomu června a července, klepe na dveře. Rozruch […]
Tragédie v Sacramento: Zmrzlina s pachutí smrti
Nalézáme se 5 km od centra kalifornského Sacramenta, na letišti Sacramento Executive Airport. Zvědavým očím se zde právě chystá představit proudový stíhací letoun Canadair Sabre Mk 5. Má to ale dva velké háčky…   Stroj byl vyřazen z provozu již roku 1961. O 10 let později je prodán, a teď, roku 1972, 24. září v […]
Lék na dlouhověkost? Leťte do vesmíru!
Konsternovaní diváci se zatajeným dechem sledují, jak muž ve sněhobílém skafandru seskakuje ze žebříku na prašnou zem. Poprvé v historii se lidská nohy dotýká Měsíce. Téměř okamžitě odstartují dohady, jaký vliv může mít taková návštěva na náš organismus. Jeden příklad za všechny – posádka Apolla 11. Neil Armstrong (1930–2012) umírá v 82 letech, Michael Collins (1930–2021) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz