Skip to content

Krimi z Anglie: Geniální hacker pomáhá světovým zločincům!

Adam Mudd z Anglie trpí Aspergerovým syndromem, mimo svou rodinu se s nikým nevídá a je osamělý. Ve škole ho šikanují. Nakonec však přátele přece jen najde. V kybernetickém světě on-line her se ztrácí v alternativní realitě.

Průměrný věk hackerů ve Velké Británii činí 13 až 17 let. Adamu Muddovi je teprve 16 roků, když v roce 2013 vyvíjí na koleně ve své ložnici počítačový virus.

Hacker.
Hacker.

Prodává jej zhruba za 400 000 liber (asi 13 000 000 korun) zločincům, kteří jej úspěšně využívají k praní špinavých peněz. Bohatství je však pro mladíka vedlejší. Hledá kontakty. A také je nachází.

Na kontě má stovky tisíc obětí

Adam Mudd zaměstná mnoho britských policistů.
Adam Mudd zaměstná mnoho britských policistů.

Jeho virus se šíří neuvěřitelně rychle. Využívá k tomu program, který má 112 298 zaregistrovaných uživatelů. Zasahuje anglické vysoké školy, jejichž počítačové sítě padají jedna za druhou. Kriminalisté evidují přes 1 700 000 útoků s více než 650 000 oběťmi.

Adam použije svůj virus k útokům v 594 případech. Když v roce 2014 navštěvuje vysokou školu, několikrát napadne i její síť. Škody, které tím působí, jsou nezměřitelné. Vznikají po celém světě včetně USA, Brazílie, Austrálie i Evropy.

Připustí, že umí prát peníze

Pomocí Muddova viru utočili hackeři po celém světě.
Pomocí Muddova viru utočili hackeři po celém světě.

Mladíkovi je 20 roků, když stane v dubnu 2017 před soudem. Po zatčení učiní prohlášení. Tvrdí, že původně zamýšlel virus použít jako nástroj pro lidi k provedení legitimního zátěžového testu na vlastní servery.

Ovšem vše se velmi rychle dostalo mimo jeho kontrolu. Nakonec připustí, že systém může být efektivně využíván i k praní špinavých peněz. Zdá se nepochybné, že o majetek chlapci skutečně nejde. Vzhledem k jeho postižení je však sporné, zda může rozpoznat nebezpečnost a nezákonnost svého chování.

Jak dopadne válka argumentů?

Ani Adam Mudd neutíká spravedlnosti donekonečna.
Ani Adam Mudd neutíká spravedlnosti donekonečna.

„Obžalovaný používá sofistikované techniky k zamaskování zdroje finančních prostředků, které dostává, včetně platebních bran,“ hřímá žalobce Jonathan Polnay. Obhajoba poukazuje na chlapcovu situaci a nemožnost najít odpovídající citové zázemí ve svém okolí.

Právníci vedou urputnou válku argumentů, která v době uzávěrky nezná jména vítězů a poražených.

Foto: bbc.com, dailymail.co.uk
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články