Žilní systém lidského těla se skládá ze dvou typů žil. Tvoří jej povrchové a hluboké žíly. Zatímco povrchové se nacházejí těsně pod kůží, můžeme je vidět a také si na něj sáhnout, ty hluboké vidět nejsou. Jsou ale nenahraditelné, jelikož odvádějí až 90 % krve ze svalů bérce a stehna.
Srdce pumpuje krev, která se tepnami rozvádí po celém těle. V tkáních se tepny mnohonásobně větví v síť vlásečnic, ve kterých dochází k výměně živin a kyslíku na oxid uhličitý a odpadní látky.
Odkysličenou krev sbírají jiné vlásečnice, které se slévají do stále větších žil, a ty přivádějí krev zpět do srdce.
Navzdory gravitaci
Krev ze žil v dolních končetinách putuje k srdci i přes sílu gravitace. Tyto žíly proto musí čelit hydrostatickému tlaku. U zdravých osob pomáhají pumpovat krev svaly, které snižují nitrožilní tlak po dobu jedné minuty po skončení svalové aktivity.
Tomuto mechanismu se říká žilní nebo svalově-žilní pumpa. Pro její správné fungování je zapotřebí žilních chlopní, které působí jako jakési jednosměrné záklopky – zajišťují pouze jednosměrný tok krve.
V případě, že chlopně neplní svoji funkci, působí na stěny žil zvýšený tlak a vznikají křečové žíly.
Nejsou to jen ošklivé žilky
Toto onemocnění se projevuje zvětšením, prohýbáním a vychlípením povrchových žil. Nejčastěji postihuje dolní končetiny, které jsou nejvíce vystavené tlaku. Nejde ale pouze o nevzhledné žíly, s dalším vývojem dochází ke zdravotním komplikacím.
Člověk začíná mít pocit těžkých nohou, které začínají otékat a také bolet. Žíly začínají být čím dál více vidět a mají fialovou a modrou barvu.
Špatný životní styl
Křečové žíly vznikají postupně a často si jich člověk nevšimne. Příčin, proč vlastně vznikají, je hned několik.
Na vině je hlavně nedostatek pohybu a nezdravý životní styl, tedy nezdravé stravování, kouření, nedostatek vlákniny, ale také nošení bot s vysokými podpatky nebo překládání nohy přes nohu. Tyto příčiny se pak vzájemně kombinují. Nemalý podíl na tvorbě křečových žil má také dědičnost.
Nebezpečné hormonyZ důvodu velkých hormonálních změn se často objevují u těhotných žen. V období gravidity totiž žena prochází velkou hormonální a tělesnou změnou.
Když dítě v děloze roste, zvyšuje se hladina progesteronu, která způsobuje rozvolnění měkkých tkání, což zasahuje také žilní stěny, a ta ztrácí na své pružnosti a pevnosti. Po porodu se většinou samy od sebe zase srovnají.
Křečové žíly se také častěji vyskytují při užívání antikoncepce či léčiv během menopauzy.
Důležitá prevence
Dědičné faktory ovlivnit nelze. Lidé ale mohou tvorbě křečových žil předejít. Prvním krokem je doplnění potravin bohatých na vlákninu a vitaminů. Co se týče pohybu, ideální je jízda na kole, plavání, běh nebo chůze. Tyto činnosti napomáhají cirkulaci krve.
Ženy by se v tomto případě měly vyhýbat nošením vysokých podpatků a oblečení, které je upnuté kolem nohou a v pase.
Skryté nebezpečí
Stejně jako u jiných onemocnění, může dojít i u křečových žil dojít k nebezpečným komplikacím, jež mohou ohrozit i život pacienta. Často dochází k tomu, že žíla bolestivě zduří a může dojít ke vzniku bércového vředu. Komplikaci představuje i trombóza.
Při ní vzniká cévní sraženina, která žílu ucpe. Ta může v nejhorším případě způsobit plicní embolii, tedy stav, který bezprostředně ohrožuje lidský život.
Pomohou punčochy?
A jak se křečové žíly léčí? Pokud se nemoc nerozšiřuje, zpočátku konzervativně pomocí elastických punčoch. Ty vyvíjejí potřebný tlak, který napomáhá návratu krve z dolních končetin zpět směrem k srdci.
Komprese posiluje činnost svalově-žilní pumpy a podporuje potřebnou funkci chlopní. Punčochy také pomáhají předcházení vzniku křečových žil a zhoršování jejich projevů.
Nové možnosti léčby
V těžkých případech je nezbytný chirurgický zákrok, kdy se křečové žíly odstraní. V dnešní době se využívá nitrožilní laser, který žílu zničí zevnitř pomocí termoregulace.
Laserový paprsek naváže na hemoglobin či molekuly vody v závislosti na vlnové délce laseru, díky čemuž dojde k tepelné destrukci žíly. Nově se také používá tzv.
radiofrekvenční ablace – pod ultrazvukem se zavede do poškozených žil sonda, v níž působí elektrický proud. Ten vyvolá poškození výstelky.