Lidský mozek je neuvěřitelně komplexní a složitý orgán, který zatím neprozradil všechna svá tajemství. Určitá slepá místa v našich znalostech se týkají i paměti. Co například způsobuje tzv. amnézii?
Lidská paměť se podle odborníků vyvíjí zhruba do 25 let věku. Pak ji i nadále můžeme trénovat a zpomalovat její oslabování, ale tak výrazně jako za mladých roků už ji nevylepšíme, protože postupně dochází k jejímu oslabování.
Přesný proces vzniku vzpomínek zatím úplně neznáme, nicméně je pravděpodobné, že na začátku je fáze, kdy je vzpomínka zpracována tak, aby ji bylo možné později vyvolat.
To může trvat hodiny i dny, a pakliže je tento proces nějakým způsobem narušen, k uložení vzpomínky nedojde. V takovém případě dochází ke krátkodobému výpadku paměti – tzv. amnézii.
Úraz i alkohol
Člověk s amnézií se může cítit zmatený, často neví, kdo jsou ti, s nimiž hovoří. Po odeznění si pak toto období nepamatuje. Příčiny amnézie přitom mohou být různé. Paměť může být narušena třeba závažným onemocněním, nebo jakýmkoliv silným úderem do hlavy.
Dobře známým případem amnézie je také tzv. „okno“, které nastává po přílišném pití alkoholu. Těžcí pijáci jsou obzvláště v nebezpečí, protože alkohol a některé drogy mohou vést i k delší amnézii, což značí poškození mozku.
Krátkodobou ztrátu paměti pak může vyvolat i nějaký náhlý citový otřes nebo nezvladatelný stres. A nakonec – specifickou amnézií je i ta dětská.
Jde jednoduše o neschopnost vybavit si vzpomínky na první roky života a obvykle je způsobená nedostatečně zralým mozkem nebo příliš úzkostnými vzpomínkami.