Hvězdice vypadá jako neviňátko a šperk mořského dna. Kdo by do ní řekl, že je zákeřným predátorem, který své oběti vyjídá zevnitř? Její tělo je něco jako mozaika divů a bizarností. Co hvězdice ukrývá a jak vlastně funguje?
Tvor s hydraulikou
Co mají automobilové brzdy nebo hasičské vyprošťovací nůžky společného s mořskou hvězdicí? Při pozorování živočicha ladně se pohybujícího po dně nic nepřipomíná technologicky složité předměty z lidského světa. Přesto pracují podobně:
hvězdice i tyto stroje používají hydrauliku. Skrz trubice coby písty ve svém těle hvězdice pumpuje vodu do stovek malých panožek na spodní straně těla. Díky tomu se pomalu a vlnivě pohybuje po dně.
Sevření zabijáka
Před predátory hvězdici chrání pancíře a ostny, jimiž je pokryta. Sama je ovšem vetřelcem, který nezná slitování.
Vyhlídne-li si kořist, například slávku, obejme ji svými rameny a snaží se ji rozevřít tak dlouho, až nebohá obyvatelka skořápky ztratí síly a přestane se s hvězdicí přetahovat. V tu chvíli dojde na scénu jako z hororu: hladová predátorka „vyvrhne“ žaludek do lastury slávky a přímo tam ji i stráví.
Obejde se bez sexu
Pokud hvězdici hrozí nebezpečí, použije snadný trik. Prostě nepříteli předhodí jedno své rameno a dá se na útěk. Paprsek jí pak znovu doroste zhruba za rok. Schopnosti regenerace však jdou ještě dál.
Je-li přeťata v půli tak, aby na každé části zůstal alespoň kus středu těla a jedno rameno, dorostou oba kusy v celé jedince. Takto se hvězdice dokáže rozmnožovat, aniž by musela mít partnerské pletky. Zní to vše dokonale promyšleně?
Možná proto na těchto ostnokožcích nemusela evoluce za několik stovek milionů let nic měnit.
Barbora Janečková