Skip to content

Jan Hus působil na ženy jako magnet!

„Žena je vyslankyní ďábla, protože její krása vede člověka pouze ke smilstvu,“ říká český kněz Jan Hus na adresu něžného pohlaví. Ani on nezůstává vůči jeho pěkným příslušnicím úplně lhostejný. Uvědomuje si ale nebezpečné pokušení, které krásná žena pro muže představuje.

Český kazatel a reformátor Jan Hus (kolem r. 1370 –1415) „si nedělal o ženách velké iluze a v souladu s tradičním moralizujícím kazatelstvím ostře káral jejich nedostatky,“ píše současný český historik František Šmahel. Upozorňuje také, že Husova tvrzení odhalují, že považoval muže za nadřazené ženám. „Ženy nemají podle něho takový rozum jako muži, a víc proto touží po smilstvu, zvláště když jsou opilé,“ líčí Šmahel. Na ženy ovšem osobnost Jana Husa působí jako magnet, a proto hrají velkou roli při rozšiřování jeho myšlenek mezi lidmi. Točí se kolem něho ženy z různých vrstev. Ovšem je to spíše mistrovo charisma a síla jeho myšlenek než fyzická přitažlivost, co je na Husovi láká.

Zpověď královny Žofie, reliéf z pomníku sv. Jana Nepomuckého v polské Vratislavi. Královniným zpovědníkem se stal Jan Hus.
Zpověď královny Žofie, reliéf z pomníku sv. Jana Nepomuckého v polské Vratislavi. Královniným zpovědníkem se stal Jan Hus.

Na výsluní královniny důvěry

Velkou Husovou stoupenkyní se stává i královna Žofie (1372–1428), manželka českého krále Václava IV. (1361–1419). Jednoho dne se jako obvykle setkává s Husem ve zpovědnici. Tiše mu vypráví o svém manželském trápení.

„Jedině Bůh vám dá rozhřešení,“ říká jí nakonec smířlivě mistr. Královna je trochu klidnější, nemá už ze svých starostí tak těžkou hlavu. Chodí se k němu pravidelně zpovídat z úskalí, které jí přináší její bezdětné manželství s Václavem.

Jan Hus se stává Žofiiným zpovědníkem a důvěrníkem. Královna ho považuje za přítele a nepochybuje o tom, že dodržuje všechny boží zákony. Sepisuje dokonce v roce 1410 list, ve kterém Husa hájí proti hněvu církve.

Kozí Hrádek u Tábora. Právě zde je kazatel vítaným hostem u své ochránkyně Anny z Mochova.
Kozí Hrádek u Tábora. Právě zde je kazatel vítaným hostem u své ochránkyně Anny z Mochova.

Manžel zakazuje styky

Když Hus musí kvůli klatbě opustit Prahu, najde roku 1414 útočiště u jihočeské zemanky Anny z Mochova (†1419), která ho zve do Sezimova Ústí a na Kozí Hrádek u Tábora. Anna by svého oblíbence na svých statcích uvítala už mnohem dříve, jenže tehdy ještě žil její manžel Jan mladší z Ústí a Kamenice. Ten totiž mezi Husovy ochránce a stoupence rozhodně nepatřil. Naopak, manželčiny styky s kazatelem se mu nijak zvlášť nelíbily.

Upálení kazatele na koncilu v Kostnici. Ještě před ním stihne Hus ve svých listech poděkovat svým příznivkyním za pomoc.
Upálení kazatele na koncilu v Kostnici. Ještě před ním stihne Hus ve svých listech poděkovat svým příznivkyním za pomoc.

Ochránkyním děkuje za pomoc

Některé zlé jazyky dokonce tvrdí, že Husovy styky s Annou z Mochova jsou více než důvěrné. Důkazy ovšem chybí, navíc podle Šmahela „panictví mu (Husovi) bylo vyšší hodnotou, a to nejen u kněží“. Nejspíše mezi nimi nebylo nic víc, než obdiv a ochranná ruka z Anniny strany.

Ani přízeň a ochrana manželek mnoha významných českých šlechticů ovšem nezabrání tomu, že se Hus musí v roce 1415 dostavit na koncil do německé Kostnice. On je ale za jejich pomoc vděčný a nechává je ve svých posledních listech pozdravovat.

Foto: wikimedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Funkce i design v kuchyni
rezidenceonline.cz

Funkce i design v kuchyni

Kuchyňské sestavy jsou v dnešní době variacemi na...
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Rýže s kuřecím masem a mandlemi
tisicereceptu.cz

Rýže s kuřecím masem a...

Lehounká rýže v orientálním stylu, která skvěle voní...
Dostal facku, že mě bránil
skutecnepribehy.cz

Dostal facku, že mě bránil

Bylo mi šestnáct let. Tatínek...
Sothys Paris představil inovativní noční péči
iluxus.cz

Sothys Paris představil...

Nádherná a pružná pleť je nejlepším módním doplňkem ženy....
Konec nejobávanějších kočovníků: Zabila Bič Boží jeho vlastní manželka?
enigmaplus.cz

Konec nejobávanějších kočovníků:...

V polovině pátého století celou střední a...
Skrývá před veřejností své těhotenství?
nasehvezdy.cz

Skrývá před veřejností své...

Herečka JITKA ČVANČAROVÁ...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
Má za hokejistu náhradu?
nasehvezdy.cz

Má za hokejistu náhradu?

Vypadá lépe než kdy...
Severokorejské lodě duchů: Kdo je zastaví?
enigmaplus.cz

Severokorejské lodě duchů:...

Na vlnách Japonského moře se pohupuje přízračná loď. Na...
Šviháním k rychlosti
21stoleti.cz

Šviháním k rychlosti

Nedávná studie, při které vědci využili...
Nejslavnější filmové automobily. Znáte je všechny?
epochalnisvet.cz

Nejslavnější filmové...

Hrdinové akčních filmů jsou sekáči...