Skip to content
reklama

Kráska nad Seinou: Poznejte supermoderní čtvrť Made in France!

Kráska nad Seinou je docela konzervativní dáma. Do svého centra jen tak žádnou moderní architekturu nepouští. To ovšem neznamená, že by se ji zcela vyhýbala.

A tak západně od středu Paříže se nachází čtvrť, která svým vzhledem odpovídá kosmickému věku.

2
Přes den čtvrť žije, se soumrakem se však z ní život vytrácí-

Čtvrť zvaná La Défense vyrostla především v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století. Stavby nejsou obzvlášť vysoké, ale dohromady dávají harmonický a působivý celek, který nechává nahlédnout do světa architektury budoucnosti.

Místo slouží především komerčním účelům, z jiných částí Paříže sem každý den dojíždí 150 000 lidí. Ti zas večer odjedou a Le Défense se proměňuje ve čtvrť duchů. I když, v poslední době místních obyvatel přibývá, jejich počet se pohybuje kolem 20 000.

4
Pohled na hlavní osu čtvrti.

Dominantou čtvrti je Velká archa vysoká 110 metrů. Ta připomíná moderní Vítězný oblouk, se kterým stojí v ose. Třicet tisíc tun těžká stavba však není nejvyšší budovou ve čtvrti. Tou je mrakodrap Tour First, který dosahuje výšky 231 metrů.

Pro našince je zajímavé, že jedna z budov nese jméno po českém malíři Františkovi Kupkovi. Celá čtvrť se rozkládá na ploše 160 hektarů. I další čísla jsou úctyhodná. Celkem se zde nachází na 3 milióny m2 obchodních ploch a 600 000 m2 obytných ploch.

V podzemí je 25 000 parkovacích míst pro 150 000 zaměstnanců a 20 000 stálých obyvatel. Ve čtvrti je přes 10 000 bytů a návštěvníci mají k dispozici 2600 hotelových pokojů. Své sídlo tu má téměř 2000 nejen z Francie, ale i z celého světa.

Pravdou však je, že z deseti světových skupin, které sídlily na Défense v roce 1995, jich tam zůstávají už jen tři.

5
La Défense z letadla.

Rozvoj La Défense však není u konce, Francouzi by byli rádi, kdy by udržela krok s dobou. A plány, jak čtvrť ještě více zatraktivnit již existují. V první fázi půjde o renovaci některých výškových budov, ve druhé o výstavbu nových, z nichž některé mají výrazně převýšit ty dosavadní.

Hovořilo se dokonce o stavbě vysoké 400 metrů, ta však nakonec z plánů vypadla.

3
Hlavní dominanta čtvrti Grande Arche.

Plány jsou rozpočítány až do roku 2020. Jejich kritikové poukazují na to, že se v nich počítá jen s mizivou výstavbou nových bytů, takže se dál prohloubí charakter Défense jako odlidštěné čtvrti úřadů a komerčních společností.

Záměry vycházejí z přesvědčení, že bez modernizace a rozšíření Défense Paříž dál ztratí na přitažlivosti pro velké světové společnosti v soutěži s Londýnem, Frankfurtem nebo Barcelonou.

Foto: Wikipedia, thousandwonders, youtube
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články