Domů     Brooklynský most: Newyorský symbol likviduje své stavitele
Brooklynský most: Newyorský symbol likviduje své stavitele
31.5.2023

Říká se, že právě z něj je ten nejkrásnější výhled na Manhattan, jaký můžete v New Yorku najít. Symbol hrdého města, zrozený z potu a krve amerických dělníků. To je Brooklynský most.

Stejně jako Nuselský most, o kterém jsme nedávno psali (Epocha č. 5/2023), spojuje dvě části města. V tomto případě Manhattan a Brooklyn v New Yorku. Za jeho vznik může nepoddajná řeka East River ve spolupráci s rozmary počasí.

Sny v ledu

Dlouho dobu jsou jedinou spojnicí mezi jejími vzdálenými břehy trajekty, které spolehlivostí zrovna neoplývají. Nezřídka kdy se stává, že jejich postup v půli cesty zastaví led, popřípadě kvůli špatným podmínkám vůbec nevyplují.

Jednu takovou neblahou chvíli prožije v roce 1852 i německý emigrant John A. Roebling (1806–1869) se svým patnáctiletým synem Washingtonem (1837–1926).

A protože je Roebling shodou okolností také stavební inženýr a v oboru žádný zelenáč, přemýšlí, obklopen ledem, který vězní jejich loď, jak to udělat, aby už nikdo nemusel podobné okamžiky zažívat.

Ještě ten samý rok vytvoří první návrh visutého mostu, zavěšeného na dvou věžích, umístěných u protilehlých břehů.

Ten se sice vymyká návrhům jiných inženýrů, kteří se přemostit East River snaží už od začátku 19. století, jenže úředního šimla je těžké přinutit ke cvalu.

Na dělníky čeká dřina pod říčním dnem i vysoko nad městem. Ne každý jí přežije. Foto: pxfuel
Na dělníky čeká dřina pod říčním dnem i vysoko nad městem. Ne každý jí přežije. Foto: pxfuel

Bude to velkolepé!

Do pohybu se tak schvalovací proces dá až po děsivé zimě 1866–1867, kdy lodní doprava přes řeku zásluhou obřích mrazů totálně zkolabuje.

V únoru 1867 stavbu schválí newyorský senát a v září téhož roku už Roebling, jakožto jmenovaný hlavní inženýr celého díla, předkládá návrh konečné podoby mostu. A protože není žádný troškař, má jít o most delší a vyšší než jakýkoliv dříve postavený visutý most.

Jeho dílo vzbudí obrovský ohlas. Obyvatelé obou měst (tehdy jsou New York a Brooklyn ještě dvě samostatná města) jeho význam přirovnávají ke vzniku Suezského průplavu nebo první transkontinentální železnice.

Z otce na syna…

Jenže na začátku roku 1869 začnou naopak sílit kritické hlasy, že je projekt moc drahý a stavební proces příliš obtížný. Sám Roebling mírní rostoucí obavy nejrůznějšími setkáními se členy Kongresu a jinými inženýry.

Z těchto schůzek vzešlé úpravy se pak snaží zapracovat do projektu. Jenže v červnu 1869, zrovna když v terénu hledá nejvhodnější místo pro brooklynskou mostní věž, přehlédne přistávající převozní loď, která plnou silou narazí do mola a ošklivě mu poraní nohu.

Roebling přijde o dva prsty, odmítne ovšem veškeré anestetikum i jakékoliv léky a zkouší se léčit sám jakousi pochybnou vodní terapií, což se mu stane osudným. Dne 22. července umírá na tetanus. V tu chvíli ještě není položen ani základní kámen.

„Skála, o kterou jsem se opíral, padla,“ poznamená tehdy Roeblingův syn Washington. Právě on je následně pověřen, aby dokončil, co jeho otec začal. Že most bude stát, mu ostatně osobně slíbí na smrtelné posteli.

Původně nese název „Newyorský a Brooklynský most“. Foto: pxfuel
Původně nese název „Newyorský a Brooklynský most“. Foto: pxfuel

Tíha zodpovědnosti

Stavba mostu oficiálně odstartuje 2. ledna 1870. Washington Roebling jako nový hlavní inženýr napne do vytvoření velkolepého díla všechny síly.

Ostatně, je jediným žijícím mužem, který má praktické zkušenosti s výrobou tak mohutných ocelových lan s odpovídající nosností. Rovněž ví, že aby všechno klaplo, musí si získat důvěru dělníků. Na ty čeká neskutečná dřina pod říčním dnem a vysoko nad městem.

V kesonech, obřích, téměř 49 metrů dlouhých a půl metru širokých krabicích, otočených dnem vzhůru, které se po spuštění pod hladinu opřou o dno, odkopávají dělníci horninu, čímž keson klesá stále hlouběji.

Pobyt uvnitř je možný díky stlačenému vzduchu, přičemž tlak se na každých 10 metrů hloubky zvýší o jednu atmosféru. Vnitřek kesonu je nakonec vyplněn betonem a takto založený pilíř se posléze nad vodou dozdí.

Stavba ho absolutně pohltí

Je to otrocká práce, kterou mnoho dělníků odnese minimálně nevolností, někteří dokonce paralýzou těla. Přesto nemá Roebling o zájemce o takovou dřinu nouzi. Chudých přistěhovalců, toužících si za každou cenu vydělat, je všude dost.

V kesonu tráví Roebling víc času, než musí. Neustále vymýšlí jak a co zlepšit, diskutuje s dělníky.

Zatím je schopen poradit si se vším – vrstvou obrovských balvanů, které nechá odstranit pomocí trhaviny, přestože nikdo dosud výbušninu ve stlačeném vzduchu nepoužil, i požárem v dřevěném stropu kesonu. Ten nakonec už v podstatě vůbec neopouští.

Nekonečné hodiny pobytu v přetlaku u něj vyústí v kesonovou nemoc (neboli dekompresní nemoc).

Stavba Brooklynského mostu oficiálně odstartuje 2. ledna 1870 a trvá více než 13 let. Foto: pxfuel
Stavba Brooklynského mostu oficiálně odstartuje 2. ledna 1870 a trvá více než 13 let. Foto: pxfuel

Emily, poslední naděje

Nakonec už není schopen ani vstát z postele, natož aby aktivně dohlížel na stavbu. Projekt tak musí převzít jediný člověk, který ještě připadá v úvahu – Washingtonova manželka Emily (1843–1903).

Do učenlivé ženy v krátkém čase „natluče“ základy matematiky, statiky i stavebního inženýrství. Žena má před sebou přetěžký úkol – dokončit stavbu, která téměř zničila její rodinu. A to útrapám ještě není konec. Kesony nejsou jediným rizikovým prostředím.

Pracuje se také v závratných výškách. A protože pracovním četám se často nevyplatí sešplhávat po konci směny dolů a jít se domů vyspat, tráví noc ve speciálních sítích, zavěšených mezi kabely. Nad řadou mužů se tak po pádu navždycky zavře voda East River.

Dokázali jsme to!

Přesto všechno to Emily nakonec dokáže! Dne 24. května 1883 je most po více než 13 letech a investovaných 15 milionech dolarů připraven ke slavnostnímu otevření.

V tu chvíli jde s hlavním rozpětím 486,3 metru a celkovou délkou 1 833,7 metru o nejdelší visutý most na světě a první visutý most na ocelových lanech. Jeho mostní věže jsou v té době rovněž nejvyššími stavbami na celé západní polokouli.

A kdo jiný by se po něm měl poprvé projít než Emily Roeblingová.

A to před očima tisíců lidí, včetně amerického prezidenta Chestera A. Arthura (1829–1886) a newyorského starosty Franklina Edsona (1832–1904), kteří se následně vydají za ní, aby si na druhé straně potřásli rukou se starostou Brooklynu Sethem Lowem (1850–1916).

Průvod slonů jako záruka bezpečnosti

Most jakoby ale nechtěl svým stavitelům dopřát klid, a tak nejen jim i v dalších dnech, měsících a letech přidělává vrásky. Jen pár dnů po slavnostním otevření, 30. května 1883, je tu v davu ušlapáno nejméně 12 lidí a dalších 40 zraněno.

A to poté, co jedna žena nešťastně uklouzne a kdosi na to konto vykřikne, že most padá.

I proto v květnu následujícího roku napochoduje na most P. T. Barnum (1810–1891), cirkusový obchodník se zrůdami, otec šoubyznysu a král reklamního humbuku, aby s pomocí průvodu 21 slonů demonstroval bezpečnost stavby.

Konečná pro odvážlivce i sebevrahy

Podaří se mu to jen z části. Lidé se sice mostu přestanou bát, smrtka ho ale obchází dál. Hlavně v momentě, kdy se na něj vydají demonstrovat své umění akrobaté, popřípadě sebevrazi ve snaze ukončit své pozemské bytí.

Do dnešních dnů pod mostem při sebevražedném či odvážném úmyslu zemře více než 50 lidí.

Foto: pxfuel Tit Foto: pxfuel
Související články
Lifestyle
Tři pečené symboly Velikonoc: Mazanec, beránek a jidáše
„Jak pastýř pase své stádo, beránky svou paží shromažďuje, v náruči je nosí, březí ovečky šetrně vede,“ tak vystupuje Bůh ve Starém zákoně. Hebrejská tradice považuje ovci a jehně za symbol člověka jako člena Božího stáda. Nejčastější obětí Bohu se stává právě beránek, přikazuje to ve starozákonních předpisech Mojžíšův zákon. Nový zákon jako beránka označuje ukřižovaného […]
Lifestyle
Smrt Diany! Byl řidič pod vlivem alkoholu a antidepresiv?
Princezna lidských srdcí se konečně vymaňuje z nešťastného manželství s princem Charlesem. Novou lásku nachází v egyptském obchodníkovi Dodim Al-Fayedovi. Paparazzi ji ale nepřestávají pronásledovat. V noci z 30. na 31. srpna 1997 se jí snaha o útěk před nimi stává osudnou. Co se tehdy stalo? A opravdu zavinili senzacechtiví fotografové smrt všemi milované lady Di? Je 29. července 1981 […]
Lifestyle
Lesk a bída starověké čínské kultury
Starobylá čínská kultura, která obohatila celý svět, měla již za sebou v době, kdy obyvatelé střední Evropy stále ještě žili jako divoši, dlouhou dobu rozvoje. Přesto i zde najdeme až divošské zvyky… „Zlaté lotosy“ Jedním z nich je i tradice čínsky poeticky označovaná jako „zlaté lotosy“. Jedná se o umělé zmenšování ženských nohou. Celý tento […]
Lifestyle
Sněhové vločky: Přezdívka generace Z
Jako generace sněhových vloček jsou označováni lidé narození zhruba mezi roky 1995 a 2010. Jedná se o tak zvané zoomers neboli představitele generace Z, případně o pozdní mileniály, tedy generaci Y.   Označení odkazuje na jejich přesvědčení o vlastní jedinečnosti, protože žádné dvě sněhové vločky nejsou stejné, stejně jako na jejich přílišnou křehkost, zvýšenou citlivost […]
reklama
lifestyle
Juan Manuel Fangio: Automobilový závodník, kterého unesli mizerní řidiči
Když dnes sledujeme závody formule 1, nebýváme zvyklí, aby některý z jezdců tak dlouho vládl stupňům vítězů, jako to dokázal Juan Manuel Fangio. V roce 1958 chyběl ale jen krůček k tomu, aby jeho kariéra skončila tragédií. A k té se vůbec neschylovalo na závodní dráze. Když na sklonku 40. let začíná být talentu Juana […]
Slavné osobnosti s psychickými poruchami
Duševní poruchy se nevyhýbají ani slavným osobnostem, naopak v minulosti jimi trpěl nejeden panovník, což mohlo vést až k rozpoutání války. Maniodepresivní psychózou či bipolární poruchou, kdy se u člověka střídají stavy mánie a deprese, trpí například herečka Catherine Zeta-Jonesová či herec Mel Gibson. Měla ji i zpěvačka Sinead O‘Connor, zpěvák Kurt Cobain či hudební skladatel Ludwig […]
5P bezpečných chvil za volantem
Nejen náročná jízda na dovolenou, ale třeba i kratší výlety nebo služební cesty pro nás často znamenají nutnost strávit dlouhé hodiny za volantem. To pro naše tělo představuje zátěž, s níž je třeba umět se vyrovnat. Jak tedy nejlépe ve zdraví přežít dlouhé cestování? Jak dojet bezpečně do cíle? Nástrah na trase číhá mnoho, ale některá […]
Inkontinence. Noční můra až 40 procent lidí. Proč je stále tabu?
Potížemi s únikem moči trpí v České republice až 40 % lidí, zejména žen, ale příliš se o tom nemluví. Onemocnění je tabu, pacienti se o něm stydí mluvit se svými blízkými a někdy i s lékaři.   Zhoršování problémů často vede k tomu, že se pacienti kvůli strachu z „nehody“ čím dál častěji uzavírají […]
reklama
záhady a tajemství
Kde se narodil Ježíš Kristus? A měl bratry a ženu?
Místo narození křesťanského proroka není jasné. Existují nějaké podklady pro tvrzení, že Ježíš Kristus měl bratry. A co jestli měl také manželku?   Je možné, že město Betlém, považované za místo narození Ježíše Krista, leželo trochu někde jinde, než si všichni dosud mysleli. Izraelský archeolog Aviram Ošri roku 2012 prohláasil: „Betlém v Galileji byl v době Ježíšova […]
Astrologické znamení Skopce a oslavy svátků jara
Okolo doby jarní rovnodennosti, kdy na obloze vládne znamení Berana neboli Skopce a začíná kypět nový život, slavíme Velikonoce. Samotný svátek byl převzat od židů a nazývají ho ,,Pesach“. V němčině se Velikonoce nazývají ,,Ostern“, což je odvozeno od starogermánské bohyně jara Ostary, jejíž jméno souvisí se slovem ,,Osten“, východ – a má tudíž spojitost […]
Čí jsou lidské ostatky nalezené na Vildštejně v hradním komíně?
Hrad Vildštejn v obci Skalná najdeme nedaleko Františkových Lázní. První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1224, kdy je jako majitel hradu uváděn Gerold z Vildštejna. Na hradě se však v průběhu staletí vystřídalo mnoho majitelů. V majetku krutého rodu… Například roku 1531 hrad získali Viršperkové. Členové tohoto rodu byli známi svou prchlivostí a […]
Lady Wonder: Klisna, která uměla předpovídat budoucnost?
Když si manželský pár z americké Virginie pořídí hříbě, netuší, že nezískali jen pomocníka na svou farmu. Jejich kobylka se stane hvězdou, za kterou se sjíždějí lidé z celé země. Chtějí znát svůj osud, vítěze voleb anebo výsledek sportovního klání. A když jsou v koncích, přijdou za ní i detektivové! Koně jsou úžasná zvířata, o […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
iluxus.cz
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
V srdci nekonečných oceánů, kde tajemství a divy čekají na své odhalení, přichází Scenic Eclipse s novinkou, která překreslí mapu luxusního průzkumu podmořského světa. Triton 660/9 AVA, nejnovější pří
Napadli britskou flotilu žabí muži?
historyplus.cz
Napadli britskou flotilu žabí muži?
Řekli mu, že na jeho lodi dojde za půl hodiny k výbuchu. Podrobnosti však ze zadržených Italů nedostane. Kapitán britského bitevníku Valiant je na vážkách. Nakonec vydá rozkaz evakuovat alespoň spodní paluby…   Druhá světová válka ve Středomoří zuří naplno. Italové doposud schytali od Britů několik ponižujících porážek a touží po pomstě. Zaměří se na egyptskou
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
panidomu.cz
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
Ozdravné kúry jsou jednou z pěkných tradic, které zejména my ženy na jaře rády dodržujeme. V návodech na ně se ovšem skrývá malý háček. Časy se od dob našich prababiček opravdu změily. Proto vám tentokrát nabízíme moderní verzi této tradice. Tradiční jarní kúry řešily dvě věci – především přetížení jater těžkými jídly přes zimu. V
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
enigmaplus.cz
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
Přibližně 20 kilometrů východně od Olomouce stojí zdánlivě obyčejný kopec Smolná, nazývaný dříve též Smolno. Říká se, že tato část Oderských vrchů je prokletá. Může na tom být něco pravdy?  
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
nasehvezdy.cz
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
Zdá se, že herečka Veronika Žilková (62), kterou známe například ze seriálu Sedm schodů k moci, má zase hlavu plnou starostí. Když totiž sundala růžové brýle, začaly jí na partnerovi, rockerovi Jose
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
21stoleti.cz
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parc
DŮM A ZAHRADA
epochanacestach.cz
DŮM A ZAHRADA
Výstava Dům a zahrada, která se koná od 18. do 21. dubna 2024 na Výstavišti Diamant Expo v Lounech představí více než 300 prodejců okrasných rostlin, bylinek, keřů, zeleniny, cibulovin, zahradního nářadí, zahradní techniky, zahradního nábytku, hnojiv, postřiků, potravin, přírodních léčiv, ale i stavebního materiálů, topných systémů, tepelných čerpadel, fotovoltaiky, koupacích sudů, bazénů, saun a
Plněná vejce
nejsemsama.cz
Plněná vejce
Základním a tradičním symbolem Velikonoc jsou vajíčka. Váš sváteční stůl ozdobí a výborně chutnají třeba vejce plněná. Potřebujete: ✿ 5 vajec ✿ 50 g lučiny ✿ 1 lžíci majonézy ✿ 1 lžíce plnotučné hořčice ✿ 1 lžičku citronové šťávy ✿ sůl, bílý pepř ✿ špetku mleté sladké papriky ✿ hrst zelené petrželky nebo jiných bylinek 1. Vejce uvařte natvrdo, zchlaďte je a oloupejte.
Nechte se okouzlit krásou orchidejí
epochalnisvet.cz
Nechte se okouzlit krásou orchidejí
Mezi nejčastěji prodávané patří orchideje rodu Phalaenopsis, Oncidium a Dendrobium. Aby se jim opravdu dařilo, musíte jim věnovat tu správnou péči.   Nejdůležitější je světlo Orchidejím se nejlépe daří na parapetech oken obrácených na jih. Roztáhněte i záclony a závěsy, nepoužívejte žaluzie. Pokud i přesto začnou zasychat poupata a žloutnout listy, mají světla málo. Větrejte
Láska na konci sluchátka
skutecnepribehy.cz
Láska na konci sluchátka
S novým chytrým telefonem jsem to vůbec neuměla. Dvakrát jsem vyťukala špatné číslo. Místo švadleny to zvedl nějaký muž… Před dvěma lety jsem dostala nový moderní mobil. Jako žena nepolíbená moderními technologiemi jsem z toho nebyla moc nadšená. Vůbec jsem s ním neuměla pracovat. Jednou jsem dokonce popletla při přepisování kontaktu dvě čísla. Právě to mi
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
tisicereceptu.cz
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
Jehněčí maso nechybí na velikonočním stole ani ve Francii. Nejčastěji jde o Gigot d‘agneau (čti žigo daňó), pečená jehněčí stehna plněná česnekem. Potřebujete 200 ml kuřecího nebo zeleninového v