Domů     Brooklynský most: Newyorský symbol likviduje své stavitele
Brooklynský most: Newyorský symbol likviduje své stavitele
31.5.2023

Říká se, že právě z něj je ten nejkrásnější výhled na Manhattan, jaký můžete v New Yorku najít. Symbol hrdého města, zrozený z potu a krve amerických dělníků. To je Brooklynský most.

Stejně jako Nuselský most, o kterém jsme nedávno psali (Epocha č. 5/2023), spojuje dvě části města. V tomto případě Manhattan a Brooklyn v New Yorku. Za jeho vznik může nepoddajná řeka East River ve spolupráci s rozmary počasí.

Sny v ledu

Dlouho dobu jsou jedinou spojnicí mezi jejími vzdálenými břehy trajekty, které spolehlivostí zrovna neoplývají. Nezřídka kdy se stává, že jejich postup v půli cesty zastaví led, popřípadě kvůli špatným podmínkám vůbec nevyplují.

Jednu takovou neblahou chvíli prožije v roce 1852 i německý emigrant John A. Roebling (1806–1869) se svým patnáctiletým synem Washingtonem (1837–1926).

A protože je Roebling shodou okolností také stavební inženýr a v oboru žádný zelenáč, přemýšlí, obklopen ledem, který vězní jejich loď, jak to udělat, aby už nikdo nemusel podobné okamžiky zažívat.

Ještě ten samý rok vytvoří první návrh visutého mostu, zavěšeného na dvou věžích, umístěných u protilehlých břehů.

Ten se sice vymyká návrhům jiných inženýrů, kteří se přemostit East River snaží už od začátku 19. století, jenže úředního šimla je těžké přinutit ke cvalu.

Na dělníky čeká dřina pod říčním dnem i vysoko nad městem. Ne každý jí přežije. Foto: pxfuel
Na dělníky čeká dřina pod říčním dnem i vysoko nad městem. Ne každý jí přežije. Foto: pxfuel

Bude to velkolepé!

Do pohybu se tak schvalovací proces dá až po děsivé zimě 1866–1867, kdy lodní doprava přes řeku zásluhou obřích mrazů totálně zkolabuje.

V únoru 1867 stavbu schválí newyorský senát a v září téhož roku už Roebling, jakožto jmenovaný hlavní inženýr celého díla, předkládá návrh konečné podoby mostu. A protože není žádný troškař, má jít o most delší a vyšší než jakýkoliv dříve postavený visutý most.

Jeho dílo vzbudí obrovský ohlas. Obyvatelé obou měst (tehdy jsou New York a Brooklyn ještě dvě samostatná města) jeho význam přirovnávají ke vzniku Suezského průplavu nebo první transkontinentální železnice.

Z otce na syna…

Jenže na začátku roku 1869 začnou naopak sílit kritické hlasy, že je projekt moc drahý a stavební proces příliš obtížný. Sám Roebling mírní rostoucí obavy nejrůznějšími setkáními se členy Kongresu a jinými inženýry.

Z těchto schůzek vzešlé úpravy se pak snaží zapracovat do projektu. Jenže v červnu 1869, zrovna když v terénu hledá nejvhodnější místo pro brooklynskou mostní věž, přehlédne přistávající převozní loď, která plnou silou narazí do mola a ošklivě mu poraní nohu.

Roebling přijde o dva prsty, odmítne ovšem veškeré anestetikum i jakékoliv léky a zkouší se léčit sám jakousi pochybnou vodní terapií, což se mu stane osudným. Dne 22. července umírá na tetanus. V tu chvíli ještě není položen ani základní kámen.

„Skála, o kterou jsem se opíral, padla,“ poznamená tehdy Roeblingův syn Washington. Právě on je následně pověřen, aby dokončil, co jeho otec začal. Že most bude stát, mu ostatně osobně slíbí na smrtelné posteli.

Původně nese název „Newyorský a Brooklynský most“. Foto: pxfuel
Původně nese název „Newyorský a Brooklynský most“. Foto: pxfuel

Tíha zodpovědnosti

Stavba mostu oficiálně odstartuje 2. ledna 1870. Washington Roebling jako nový hlavní inženýr napne do vytvoření velkolepého díla všechny síly.

Ostatně, je jediným žijícím mužem, který má praktické zkušenosti s výrobou tak mohutných ocelových lan s odpovídající nosností. Rovněž ví, že aby všechno klaplo, musí si získat důvěru dělníků. Na ty čeká neskutečná dřina pod říčním dnem a vysoko nad městem.

V kesonech, obřích, téměř 49 metrů dlouhých a půl metru širokých krabicích, otočených dnem vzhůru, které se po spuštění pod hladinu opřou o dno, odkopávají dělníci horninu, čímž keson klesá stále hlouběji.

Pobyt uvnitř je možný díky stlačenému vzduchu, přičemž tlak se na každých 10 metrů hloubky zvýší o jednu atmosféru. Vnitřek kesonu je nakonec vyplněn betonem a takto založený pilíř se posléze nad vodou dozdí.

Stavba ho absolutně pohltí

Je to otrocká práce, kterou mnoho dělníků odnese minimálně nevolností, někteří dokonce paralýzou těla. Přesto nemá Roebling o zájemce o takovou dřinu nouzi. Chudých přistěhovalců, toužících si za každou cenu vydělat, je všude dost.

V kesonu tráví Roebling víc času, než musí. Neustále vymýšlí jak a co zlepšit, diskutuje s dělníky.

Zatím je schopen poradit si se vším – vrstvou obrovských balvanů, které nechá odstranit pomocí trhaviny, přestože nikdo dosud výbušninu ve stlačeném vzduchu nepoužil, i požárem v dřevěném stropu kesonu. Ten nakonec už v podstatě vůbec neopouští.

Nekonečné hodiny pobytu v přetlaku u něj vyústí v kesonovou nemoc (neboli dekompresní nemoc).

Stavba Brooklynského mostu oficiálně odstartuje 2. ledna 1870 a trvá více než 13 let. Foto: pxfuel
Stavba Brooklynského mostu oficiálně odstartuje 2. ledna 1870 a trvá více než 13 let. Foto: pxfuel

Emily, poslední naděje

Nakonec už není schopen ani vstát z postele, natož aby aktivně dohlížel na stavbu. Projekt tak musí převzít jediný člověk, který ještě připadá v úvahu – Washingtonova manželka Emily (1843–1903).

Do učenlivé ženy v krátkém čase „natluče“ základy matematiky, statiky i stavebního inženýrství. Žena má před sebou přetěžký úkol – dokončit stavbu, která téměř zničila její rodinu. A to útrapám ještě není konec. Kesony nejsou jediným rizikovým prostředím.

Pracuje se také v závratných výškách. A protože pracovním četám se často nevyplatí sešplhávat po konci směny dolů a jít se domů vyspat, tráví noc ve speciálních sítích, zavěšených mezi kabely. Nad řadou mužů se tak po pádu navždycky zavře voda East River.

Dokázali jsme to!

Přesto všechno to Emily nakonec dokáže! Dne 24. května 1883 je most po více než 13 letech a investovaných 15 milionech dolarů připraven ke slavnostnímu otevření.

V tu chvíli jde s hlavním rozpětím 486,3 metru a celkovou délkou 1 833,7 metru o nejdelší visutý most na světě a první visutý most na ocelových lanech. Jeho mostní věže jsou v té době rovněž nejvyššími stavbami na celé západní polokouli.

A kdo jiný by se po něm měl poprvé projít než Emily Roeblingová.

A to před očima tisíců lidí, včetně amerického prezidenta Chestera A. Arthura (1829–1886) a newyorského starosty Franklina Edsona (1832–1904), kteří se následně vydají za ní, aby si na druhé straně potřásli rukou se starostou Brooklynu Sethem Lowem (1850–1916).

Průvod slonů jako záruka bezpečnosti

Most jakoby ale nechtěl svým stavitelům dopřát klid, a tak nejen jim i v dalších dnech, měsících a letech přidělává vrásky. Jen pár dnů po slavnostním otevření, 30. května 1883, je tu v davu ušlapáno nejméně 12 lidí a dalších 40 zraněno.

A to poté, co jedna žena nešťastně uklouzne a kdosi na to konto vykřikne, že most padá.

I proto v květnu následujícího roku napochoduje na most P. T. Barnum (1810–1891), cirkusový obchodník se zrůdami, otec šoubyznysu a král reklamního humbuku, aby s pomocí průvodu 21 slonů demonstroval bezpečnost stavby.

Konečná pro odvážlivce i sebevrahy

Podaří se mu to jen z části. Lidé se sice mostu přestanou bát, smrtka ho ale obchází dál. Hlavně v momentě, kdy se na něj vydají demonstrovat své umění akrobaté, popřípadě sebevrazi ve snaze ukončit své pozemské bytí.

Do dnešních dnů pod mostem při sebevražedném či odvážném úmyslu zemře více než 50 lidí.

Foto: pxfuel Tit Foto: pxfuel
reklama
Související články
Lifestyle
Počátky líčení: Líbit se chtěly už starověké Egypťanky, zlatou éru přinesla renesance
Zelenočerně nalíčené oči dominují tvářím Egypťanek. Na plochu celého horního očního víčka si nanášejí zelený malachitový prášek, tedy uhličitan měďnatý. Kolem oka vytvářejí silné linky černidlem, které se skládá z rozdrceného uhličitanu olovnatého spojeného s dalšími přísadami kvůli roztírání. Stejné černidlo používají i na řasy a obočí. Líčení, jež vypadá hodně výrazně, má i svůj praktický význam. […]
Lifestyle
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
Boj proti třídnímu nepříteli u nás v 50. letech 20. století vrcholí politickými procesy. „Nejdřív bylo třeba si vyřídit účty s předúnorovými politickými partnery komunistů… Pak přišli na řadu potenciální odpůrci nového režimu,“ píše publicista Pavel Tigrid (1917–2003). V rámci procesu s poslankyní za národně socialistickou stranu Miladou Horákovou (1901–1950) padnou v červnu 1950 čtyři rozsudky smrti. Jenže bezpečnostnímu […]
Lifestyle
V 50. letech 20. století jste v Československu dostali první zaměstnání příkazem
Píše se polovina 50. let 20. století v Československu. Kdybyste v té době absolvovali školu, neměli byste si šanci vybírat, kam jít pracovat. Také o soukromém sektoru byste si tehdy mohli nechat jenom zdát. Všechno bylo totiž státní. Absolvent pedagogické fakulty si v červnu 1955 prohlédne svoji umístěnku. Sen o tom, že bude učit děti v rodném městě, […]
Lifestyle
Život na vídeňském dvoře: Císař složil 230 hudebních skladeb
Císař Leopold I. se zaposlouchá do tónů skladby a nevnímá okolí. Sám hraje skvěle na cembalo, flétnu i další nástroje. Učí se hrát také u dvou varhaníků. „Jeho sluch byl tak ostrý, že mezi padesáti hudebníky rozeznal toho, kdo zahrál falešný tón,“ tvrdí o něm jeho životopisec Gottlieb Eucharist Rinck. Skládání hudby věnuje Leopold I. […]
reklama
záhady a tajemství
Posvátný oltář na hoře Ebal: Je dobývání Kanaánu Izraelity jenom mýtus?
„Až tedy přejdete Jordán, postavíte na hoře Ébalu ony kameny, jak vám dnes přikazuji, a obílíš je vápnem. Vybuduješ tam oltář Hospodinu, svému Bohu, oltář z kamenů, ale nebudeš je opracovávat železem,“ přikazuje Mojžíš (1394/1393–1274/1273 př. n. l.) vojevůdci Jozuovi (†1245 př. n. l.). Ten poslechne a skutečně oltář vybuduje a provádí na něm oběti Hospodinu. […]
Tajemný Ötzi: Z Itala kočovným zemědělcem?
Byl urostlý, svalnatý, měl dlouhé vlasy a tmavou pleť… I přestože se kvůli „zubu času“  poněkud scvrkl a i jeho kštice vzala za své, patří k nejatraktivnějším vědeckým artefaktům. Řeč je o nejslavnější evropské mumii, jejíž tělo odkryl ledovec v Ötztalských Alpách 19. září 1991. Ötzi, jak se ledovému muži dnes přezdívá, přitom nebyl žádným […]
Louis Le Prince: Vynálezce filmu zmizel beze stopy
Vynalezne film dlouho před Edisonem i bratry Lumiérovými. Dva dny předtím, než ho může představit světu, záhadně zmizí. Jak a proč dodnes zůstává záhadou. Francouzský vynálezce Louis Aimé Augustin Prince (1841-??) je sice označován za „skutečného otce kinematografie“, přesto je pro mnohé zcela neznámý. Jak je to možné? Fotí královnu K zachyceným obrázkům má blízko […]
Záhady Velikonočního ostrova: Umíme hýbat sochami, víme, jak dostaly čepice, ale co písmo?
Velikonoční ostrov je stále plný záhad, a proto se téměř nepřetržitě ocitá v ohnisku zájmu vědců. Ti se snaží odpovědět na spoustu otázek. Některé už se jim povedlo odhalit, jiné na svoje rozluštění dosud trpělivě čekají. Kdo byli dávní stavitelé majestátních soch? Tento oříšek rozlouskl současný švédský genetik Pontus Skoglund, když zkoumal DNA potomků původních ostrovanů […]
záhady a tajemství
Vrak parníku Karlsruhe jantarovou komnatu neskrývá
Parník Karlsruhe nabere 11. dubna 1945 na svoji palubu v dnešním Baltyisku celkem 1083 uprchlíků. Vydává se na cestu a o den později se řadí do konvoje s dalšími plavidly. Společně míří do Kodaně. Zaostává ale za zbytkem formace, a to se mu stává osudným.   Sovětská letadla po něm začnou nemilosrdně pálit. Loď zasáhne torpédo a poté […]
Spekulace o vraždě: Otrávil někdo maličkého synka Karla IV.?
Konečně vytoužený mužský potomek a dědic trůnu. Karel IV. plný radosti už spřádá velkolepé plány. Narodil se budoucí český král! Kdyby jenom tušil, že malý synek v kolébce se nedožije ani dvou let. Druhá manželka Karla IV. Anna Falcká (1329–1353), dcera rýnského falckraběte Rudolfa II. (1306–1353), svému muži porodí syna Václava (1350–1351), který pořádně zamíchá nástupnictvím […]
Kde leží biblická Sodoma? Americký archeolog má tip
„Začal jsem číst text v knize Genesis 13-19 a uvědomil jsem si, že se tradiční místo neshoduje s geografickým profilem popsaným v textu,“ vysvětluje Steven Collins, ředitel Archeologické školy Veritas International University v kalifornské Santa Anně, okamžik, kdy začal v roce 1996 pátrat po skutečném umístění biblické Sodomy. V roce 2013 dospěl k názoru, že jde o město Tall el-Hammam […]
Patří Žižkovy kosti opravdu Žižkovi?
Ráno 21. listopadu 1910 objeví zedníci v čáslavském kostele kostru vojevůdce Jana Žižky. Už tehdy však přivolaní odborníci naznačují, že jde o podvrh. A jak jsme na tom o 100 let později? Bylo tělo husitského vojevůdce Jana Žižky (1360–1424)pohřbeno v kostele svatého Ducha v Hradci Králové a později přeneseno do Čáslavi? Nebo tam zůstalo? Nebo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Neštovice s námi ještě neskončily
21stoleti.cz
Neštovice s námi ještě neskončily
Že jsou vymýcené? To je relativní už jen s ohledem na tající věčně zmrzlou půdu, která může vydat kdejaké překvapení. Pravé neštovice navíc mají několik blízkých příbuzných a loňský poplach kolem těch
Záhadné zmizení Karlie Gusé
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení Karlie Gusé
Šestnáctiletá Američanka Karlie Gusé se ztratila již před více než třemi lety. Pátrání nepřineslo téměř žádné výsledky a okolnosti jejího zmizení tak dodnes zůstávají záhadou. Co se stalo na party, kt
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Brit Dental Stick: zdraví i mlsání pro domácí mazlíčky v jednom
iluxus.cz
Brit Dental Stick: zdraví i mlsání pro domácí mazlíčky v jednom
Každodenní užití tyčinek Brit Dental Stick podporuje zdraví psích zubů, a to díky mechanickému čištění a působení známých bylin. Pomáhá také odstraňovat zubní plak, čímž působí preventivně proti tvorb
Pyramidy v Gíze: Záhadné větrací šachty jsou „výtahy ke hvězdám“
enigmaplus.cz
Pyramidy v Gíze: Záhadné větrací šachty jsou „výtahy ke hvězdám“
V egyptské archeologické lokalitě Gíza se nacházejí tři hlavní pyramidy – Cheopsova, Rachefova a Menkaureova. Jedná se o skutečné divy lidské civilizace. Ačkoli se o ně vědci a badatelé zajímají již c
Byl v Polsku odkryt masový hrob upírů?
epochalnisvet.cz
Byl v Polsku odkryt masový hrob upírů?
Ostatky 450 osob nesoucí znaky protiupírských zásahů byly před nedávnem odkryty v obci Luzino na severu Polska. Mrtví jsou pohřbeni s useknutou hlavou položenou mezi nohama a zatěžkaní kameny, aby nem
Mají pro sebe slabost
nasehvezdy.cz
Mají pro sebe slabost
Pohledný herec ze seriálu Eliška a Damián Robert Urban (37) je evidentně zamilovaný do své krásné kolegyně Emmy Smetany (35). Začalo to tím, že o ní řekl, že je „jedna z jeho nej“, a díval se na ni
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Artemis II: Přepíše „bohyně“ historii lidstva?
21stoleti.cz
Artemis II: Přepíše „bohyně“ historii lidstva?
Dostat člověka na Měsíc, to je oč tu běží… A dlouho připravovaná mise Artemis II. má NASA tento sen znovu splnit. To ale není to jediné, čím se program hodlá zapsat do dějin. Od chvíle kdy noha Nei
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Víte, jak jste staří?
panidomu.cz
Víte, jak jste staří?
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří
Co předpověděla drsná věštba?
skutecnepribehy.cz
Co předpověděla drsná věštba?
Na magii jsem nikdy moc nevěřila, jednou mě za jistým šamanem vzala kamarádka. Kdyby tenkrát tušila, co karty prozradí o nás dvou! S Danielou jsme se poznaly, když mně bylo 23 let, jí o dva roky méně. Byly jsme nejmladší kolegyně, což nás spojilo dohromady. Kdybych měla vypsat nějaké rozdíly, tak bych řekla, že já jsem