Skip to content

Král Ludvík XIII. a móda: Odkud se vzaly na jeho dvoře kravaty?

Paříž v roce 1635 vítá oddíly chorvatských vojáků, součást rakouského vojska. Na podporu francouzského krále Ludvíka XIII. jich v době třicetileté války do města dorazí na 6 tisíc. „Vaše Výsosti, podívejte se, co mají ti muži pod krkem,“ poznamená jeden z dvořanů stojící vedle panovníka.

Francouzský král Ludvík XIII. (1601 – 1643) pozorně přehlíží nastoupené vojenské jednotky a všímá si každého detailu. I samotného Ludvíka okamžitě upoutají barevné vázanky kolem krku. Prostí vojáci nosí šátky z hrubé látky, důstojníci se pyšní uzly z bavlny a jemného hedvábí.

Francouzský král Ludvík XIII. si oblíbí různé módní novinky.

Součást obleku vojáka

„Chci také vázanku à la Crotae (po vzoru Chorvatů),“ poroučejí si brzy francouzští šlechtici a pyšní se barevným pruhem látky kolem krku. Prokazatelně se inspirují Chorvaty. Brzy z toho vznikne označení „la cravatte“, dnešní kravata. Šátky se později stávají součástí oblečení francouzského vojska. Jenže ani muži, kteří v armádě neslouží, nechtějí o tuhle ozdobu přijít a móda se šíří dál.

Různé typy stuh, předchůdců kravaty se ujmou právě v době vlády francouzského krále Ludvíka XIII.

Sluha určený pro vázanky

 „Dnes chci bílou vázanku,“ oznámí známý milovník luxusu, francouzský král Ludvík XIV. (1638 – 1715) svému sluhovi zvanému cravitier. Na kravaty si potrpí mnohem víc než jeho otec Ludvík XIII. Sluha proto vybere vázanku podle panovníkova příkazu a opatrně mu ji klade kolem krku.

Vázanky francouzského krále vypadají dokonale. Má je totiž na starosti speciální sluha.

Pozor, neuškrtťe mne

„Jemněji! Chcete mne snad uškrtit?,“ rozčiluje se král, když nejde všechno podle jeho představ. Funkci svého cravitiera zavedl v roce 1661. Sloužící má jediný, za to velmi důležitý úkol: Být králi k ruce, když si chce uvázat kravatu na svůj vznešený krk.

Ludvík XIV. si také vášnivě rád něco váže pod krk. Nikdy to ale nedělá sám.
Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …