Skip to content
reklama
reklama

Krak des Chevaliers: Vylámal si na něm zuby i obávaný Saladin?

Slavný britský cestovatel T. E. Lawrence jej nazve „nejúchvatnějším hradem na světě.“ Pevnost Krak des Chevaliers dává vzpomenout na krvavou éru křížových výprav.

Obrovitý kamenný komplex, který přestál nespočet obléhání a přírodních pohrom. Křesťanští bojovníci se za jeho zdmi ukrývali před Maury. Odolal ničivému zemětřesení i útoku neporazitelného sultána Saladina (asi 1138–1193)! Tím vším je hrad Krak des Chevaliers v Sýrii, jehož název by se dal volně přeložit jako „Pevnost rytířů“.

Pevnost nedobude ani tak zkušený vojevůdce jako byl egyptsko-syrský dobyvatel Saladin
Pevnost nedobude ani tak zkušený vojevůdce jako byl egyptsko-syrský dobyvatel Saladin.

Pojme až 2000 bojovníků

Hradby Kraku des Chevalies, tvrzi ležící v Homské trhlině, jen pár kilometrů od hranic s Libanonem, jsou poprvé vztyčeny již kolem roku 1030 Kurdy. V rámci první křížové výpravy do Svaté země v letech 1095 až 1099 však pevnost obsadí francouzský hrabě Raimond IV. z Toulouse (asi 1042–1105).

Hrad býval největším křesťanským sídlem na Blízkém východě
Hrad býval největším křesťanským sídlem na Blízkém východě.

Přibližně o 40 let později se hrad přesune do vlastnictví rytířského řádu johanitů, kteří pevnost značně přebudují a vytvoří z ní vůbec největší křižácké sídlo na Blízkém východě. Vnější zdi stavby jsou až 10 metrů silné a uvnitř může pobývat posádka o síle až 2000 válečníků!

Středověká tvrz byla během aktuální války v Sýrii poničena muslimskými radikály
Středověká tvrz byla během aktuální války v Sýrii poničena muslimskými radikály.

Využije lsti

„Je to klíč ke křesťanským zemím!“ prohlásí o hradu uherský král Ondřej II. (asi 1177–1235) Po celé 12. a 13. století je křižácká bašta neustálým terčem muslimských nájezdníků. Stále se jí ale daří útočníky odrážet.

Pevnost nakonec podlehne až 8. dubna roku 1271, kdy ji za pomoci lsti dobude egyptský sultán Bajbars (1223–1277)! Ten nechá katolickou kapli uvnitř hradu přeměnit na mešitu, čímž symbolicky završí triumf islámu nad křesťany!

Přes urputnou snahu se Evropanům pevnost získat zpět již nepodaří.

Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články