Salonkem Bílého domu ve Washingtonu se rozezní nádherné tóny klavíru. Americký prezident Theodore Roosevelt se do nich zaposlouchá. Na chvíli se ponoří do světa snů. „Zpátky na zem, ještě mne čeká spousta práce,“ povzdychne si ale a pustí se do úřední agendy.
Ze zlaceného nástroje, který do východního salonku přibyl před pár dny, ale má velkou radost.
Když Theodore Roosevelt (1858–1919) v roce 1901 poprvé vejde do Bílého domu, jakoby vstoupil do nové éry. USA zažívá obrovský technický a průmyslový rozvoj.
Nedávno se zrodila spousta nových vynálezů – Bellův telefon, Edisonova žárovka, zemi protkala křížem krážem síť železnic. Lidé ale nechtějí jenom pracovat, ale také odpočívat a bavit se. Velkou popularitu proto získává klasická hudba.
Americký autor Elise K. Kirk v knize Hudba v Bílém domě tuhle etapu označuje jako „zlatý věk“.
Roku 1903 slaví firma Steinway & sons, výrobce klavírů, 50. výročí svého vzniku. K této příležitosti se rozhodne postavit 100 000. klavír, který věnuje právě americkému prezidentovi Rooseveltovi. Vzniká skvostný nástroj v ceně 18 tisíc amerických dolarů.
Koncerty pro 300 lidí
Šéf Bílého domu nechává pozlacené piano, které vyzdobila slavná šperkařská firma Tiffany mimo jiné i erby 13 zakládajících států USA, umístit do východního salonu.
Na spodní části víka se nachází obraz „Amerika přijímá múzy,“ znázorňující 10 žen v růžových, fialových a šedých šatech na zeleném pozadí. Symbolizují právě múzy.
Prezident klavír nazývá „zlatý Steinway“ a nástroj tu během jeho funkčního období rozhodně není jenom pro okrasu. Jeho klávesy rození spousta slavných klavíristů včetně Sergeje Rachmaninova (1873–1943).
Manželé podporují talenty
Hudbymilovná hlava státu pravidelně v Bílém domě hostí nejenom významné klavírní virtuosy, ale i třeba violoncellisty, pěvce nebo dokonce pěvecké soubory. Hudební život v Bílém domě je mnohem bohatší než kdykoli předtím.
Koná se zde minimálně osm velkých koncertů ročně, každý z nich pro více než 300 lidí. Klavír Gold Steinway tu slouží dlouhých 35 let k velké nadšení prezidenta i jeho následovníků.
Theodore Roosevelt se svojí ženou Edith patří také mezi velké milovníky americké klasické hudby. Manželé podporují jejich tvorbu.
Architekt tvoří piano
10. prosince 1938 ale proběhne v Bílém domě další slavnost, opět s účastí zástupců slavné firmy. Theodor Steinway předává prezidentovi Franklinu Delano Rooseveltovi (1882–1945) 300 000. vyrobený klavír své firmy.
Nástroj nahrazuje původní pozlacený a malovaný klavír z roku 1903. Starší klavír se nyní stěhuje do Smithsonian institutu, kde obohatí expozici věnovanou americké historii.