7. srpna 1661 se v zámečku Vaux-le-Vicomte nedaleko Paříže koná velkolepá slavnost. Nicholas Fouquet, francouzský ministr financí, všem okázale předvádí své nedávno dostavěné sídlo.
Pozve i francouzského krále Ludvíka XIV. Když se mu ale chlubí nákladnými příbory ze zlata, pochopí, že udělal chybu.
Úplatky rozhodně nejsou žádným novodobým jevem. Nevyhnou se ani francouzskému dvoru v době vlády krále Ludvíka XIV. (1638–1715).
Jeho ministr financí Nicolas Fouquet (1615–1680) se nechává štědře uplácet a ze svých tučných zisků si dokonce staví honosný zámeček ve Vaux-le-Vicomte přibližně 55 kilometrů jihovýchodně od Paříže.
Lahůdky se servírují na zlatě
Své bohatství okázale staví na odiv. Na hostině servíruje vybrané lahůdky na 432 zlatých a 6000 stříbrných talířích. Jí se zlatými příbory, nikoli těmi z pozlaceného stříbra. A co teprve samotný zámek?
Fouquet si zde vybuduje obrovský park s umělým jezírkem, interiéry sídla zdobí sochy, obrazy a gobelíny. Královské sídlo ve Fontainebleau zdaleka není tak honosné.
Na příjmy si posvítí
Proto si Ludvík XIV. krátce po skončení slavnosti na příjmy svého ministra posvítí. Svolává kvůli tomu dokonce senát, kterému se Fouquet a další musejí zpovídat ze svých majetkových poměrů.
„Celkem 251 největších finančníků království bylo donuceno vrátit formou pokut 160 milionů livrů, tedy dvojnásobek ročních státních příjmů,“ uvádí současný francouzský historik Paul Lombard.
Předstírá špatnou paměť
Roku 1661 začíná soudní proces, během kterého Fouquet objasňuje, jak je možné, že mu francouzská státní kasa sloužila i pro soukromé účely. Obžaloba má 97 bodů. Ministr financí ale předstírá, že si vlastně nic moc nepamatuje. Soudní verdikt nakonec zní: doživotní vězení pro ministra financí.