Skip to content
reklama
reklama

Konec Velké Moravy: Zlikvidovali Maďaři bavorskou šlechtu lstivým bojem?

Skupinka maďarských jezdců překříží cestu bavorským legiím. Chce je schválně vyprovokovat k akci. Chvíli poté už Maďaři v čele s Dursakem a Bogatem vyrazí do útoku. Jejich koně rychle běží proti nepříteli, jakoby chtěli prorazit jeho řady.

Zasypou Bavory smrtícím deštěm šípů a pak se najednou rychle stáhnou. Než bavorská těžká jízda zareaguje, je po všem…

V roce 896 zamíří na západ. Pečeněhové (kmen Oghuzských Turků) je vytlačují z jihoruských stepí, a tak musí hledat své sídlo jinde. Zamíří k Mojmírovi II. (†906), vládci Velké Moravy. „Poskytněte nám území, kde bychom se mohli usadit,“ žádají ho. Mojmír souhlasí a dovolí jim usadit se v okolí řeky Tisy (dnes území Maďarska, Ukrajiny a Srbska). Tehdy už však Velkomoravské říše mele z posledního. Mojmír II. se nedokáže shodnout se svým mladším bratrem Svatoplukem II. († asi 906). Místo bratrské lásky se mezi nimi rozpoutá boj. Maďarům je ale jejich území málo, chtějí víc.

blank
Vládce Velké Moravy Svatopluk I. se svými třemi syny, Mojmírem II., Svatoplukem II. a Predslavem. Svorní ale nebyly, nedokázali se spolu domluvit.

Zmatek se hodí do krámu

Mojmír se v roce 900 smíří s východofranským králem Ludvíkem IV. Dítětem (893–911) a tím se přikloní na stranu protimaďarského tábora. Společně s Ludvíkem se chce postavit rozpínavému nepříteli. Věří, že jejich vojska zvládnou.

Maďaři zaútočí v roce 906 na Velkou Moravu. „Pravděpodobně v jediné bitvě, která se odehrála někde na Slovensku (snad u Nitry), bylo moravské vojsko úplně zničeno,“ píše historik Dušan Třeštík (1933–2007). V boji zřejmě umírá i Mojmír II. Jeho skon způsobí zmatek. Bavoři chtějí využít situaci ve svůj prospěch, rádi by znovu ovládli Panonskou marku (území na jih od Dunaje mezi řekou Enží a Vídeňským lesem).

Aby si své nároky pojistili, dosazují na velkomoravský trůn Svatopluka II. Jenže ani on nežije o moc déle. Bavoři náhle stojí proti Maďarům sami…

blank
Bitva u Bratislavy je krvavou řežbou, při které přijde o život prakticky celá bavorská šlechta.

Těžkopádná jízda má smůlu

Bavorská výprava se chystá k rozhodujícímu útoku nedaleko dnešní Bratislavy. Je 4. července 907. Maďaři v čele s Dursakem a Bogatem nehodlají nečinně přihlížet přípravám svých nepřátel k boji. Rozhodnou se a na koních vyrážejí dopředu.

Za jízdy střílí z luků vyrobených z rohů, tzv. složených luků. Než se bavorská jízda, v jejímž čele stojí Ludvík IV. Dítě a bavorský markrabí Luitpold, vzpamatuje, část vojska padá na zem pod deštěm šípů.

blank
Maďaři se hrnou karpatskou kotlinou.

Krvácejí z mnoha ran. Nejsou na takový způsob boje zvyklí. Těžkooděncům chvíli trvá, než se dají do pohybu. Nepřátelé jsou mnohem rychlejší. „Jsou všude, úplně všude,“ stihne vykřiknout jeden z umírajících Bavorů.

„Maďaři napadali nepřátele zdaleka šípy. Nedovedli se totiž tehdy utkávat v otevřeném boji, v pěší bitvě, šiku, bojovat zblízka mečem…Ale měli ve zvyku bojovat hned ustupujíce, hned dotírajíce a s pomocí nástrah,“ popisuje průběh bitky německý historik Johannes Aventinus (1477–1534).

blank
Průběh bavorského tažení proti Maďarům.

Bojovníci vyvraždí tábor

Lstivost se maďarským vojákům vyplácí. Útočí z různých stran. Nikdo z bavorských netuší, kde se zase v příští chvíli objeví. Nejsou proto schopní se bránit. 9. srpna 907 podle Aventina (většina pramenů uvádí datum bitvy 4.

července 907, historik je ale posunuje o měsíc) zasadí Maďaři Bavorům poslední ránu. Během noci se přeplaví přes Dunaj, kde v táboře nepřítele zavraždí Luitpolda. Umírá i salcburský arcibiskup Theotmar, biskup Udo z Freisingu i Zachariáš ze Säben. O život přijde ještě 19 velmožů. Další den, 11. srpna 907 pobijí zbytky Bavorů, kteří se ve strachu ukryli na lodích na řece. Je po všem…Vítězní Maďaři obsazují jih a jihozápad dnešního Slovenska. Území se stává součástí rodícího se uherského státu.

Foto: Wikimedia Commons
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Vše, co potřebujete vědět o rychlém nabíjení smartphonů
iluxus.cz

Vše, co potřebujete vědět o...

Stává se vám, že se vám neustále vybíjí...
Proč se zajímaly špičky nacistického Německa o čápy?
enigmaplus.cz

Proč se zajímaly špičky...

Píše se rok 1942 a v pracovně říšského vůdce SS je...
Středověk v Dětenicích
epochanacestach.cz

Středověk v Dětenicích

Malá obec Dětenice je...
IBM zvyšuje potenciál výzkumu v národním superpočítačovém centru IT4Innovations
epochalnisvet.cz

IBM zvyšuje potenciál výzkumu v...

Společnost IBM ve spolupráci se svým obchodním partnerem,...
Věda odstartovala boj proti Spermagedonu
21stoleti.cz

Věda odstartovala boj proti...

Coby potomci Adama a Evy jsme byli...
Začala Patrasová znovu pít kvůli další manželově nevěře?
nasehvezdy.cz

Začala Patrasová znovu pít kvůli...

Když se nedávno FELIX...
UFO má v Zemi tulipánů  i svoji horkou linku!
enigmaplus.cz

UFO má v Zemi tulipánů i...

Nizozemsko při hlášení pozorování o výskytu UFO...
Ryba s hráškovým pyré
tisicereceptu.cz

Ryba s hráškovým pyré

Oblíbené jídlo všech Britů budete mít...
Dá nakonec přednost kariéře před rodinou?
nasehvezdy.cz

Dá nakonec přednost kariéře...

Eva Burešová (28)...
Sdílela jsem byt s duchy
skutecnepribehy.cz

Sdílela jsem byt s duchy

Po škole jsem netoužila...
Sklenice plné dobrot
panidomu.cz

Sklenice plné dobrot

Začalo ono krásné období plné chutí a vůní,...
Reminiscence zlaté jazzové éry
rezidenceonline.cz

Reminiscence zlaté jazzové éry

V blízkosti slavného kasina,...