Naše mobilní telefony jsou stále výkonnější – s novými funkcemi, rychlejšími procesory a většími displeji. Jenže je už téměř 20 let pohání stále stejný typ baterií.
Jedinou nadějí jsou nová technologická řešení, která tento zásadní nedostatek brzy vyřeší.
Větší je lepší
Vědci v americkém MIT (Massachusettský technologický institut) přišli letos v srpnu s převratnou novinkou – objevili způsob, jak zdvojnásobit kapacitu stávajících lithium-iontových baterií.
Jde o nový typ náplně, která nezpůsobuje tak intenzivní přehřívaní a dokáže přitom pojmout více energie.
Navrhovaný postup je přitom velmi podobný současným výrobním procesům, takže by tyto baterie s dvojnásobnou kapacitou mohly přijít na trh už v průběhu příštího roku.
Revoluce přichází z Česka
Jedna technologie, o které v posledních měsících s respektem a nadějí mluví světoví vědci, přichází z České republiky. Jde o unikátní prototyp 3D baterie českého vynálezce Jana Procházky.
Patent na novou baterii na bázi lithiových nanomateriálů vlastní firma HE3DA, kterou vynálezce spoluvlastní. Na vývoji nové baterie pracoval Procházka a jeho tým několik let.
„Naše nová baterie ale bude určená spíše automobilovému průmyslu nebo energetice než výrobcům mobilních telefonů,“ vysvětlil Jan Procházka.
Spásné „palačinky“
Jednotlivé články nejsou do baterií vlisované vertikálně, ale horizontálně formou tabletek do rámu. „Kovové elektrody můžeme jednoduše skládat na sebe jako palačinky, a tak vytvářet něco, čemu říkáme první skutečně trojrozměrné lithiové baterie,“ dodává.
Běžné baterie musí být především kvůli lepšímu přenosu náboje mezi elektrodami velmi ploché, 3D baterie HE3DA jsou mnohem „prostorově výraznější“.
Na rozdíl od stávajících technologií má navíc vnitřní systém chlazení a nemělo by u ní hrozit přehřátí nebo exploze.