Skip to content

Pivo: Tekuté zlato národa českého!

Každý Čech zkonzumuje v průměru 143 litrů piva ročně, což vychází na více než na půllitr každý druhý den. Zlatavý mok s ozdobnou bílou čepicí jednoduše milujeme a nedáme na něj dopustit. Jako všechny velké lásky, i tahle trvá pěkně dlouho.

Už něco přes tisíc let.

Pivovarnictví je umění staré jako lidská civilizace, na naše území však přichází pravděpodobně s prvními slovanskými kmeny (konec 6. až počátek 7. století). Prvním doloženým pivovarem je Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha, založený roku 993 tímto světcem a knížetem Boleslavem II. (cca 932-999). Není snad překvapením, že se tehdejší pivo svou strukturou i chutí značně liší od dnešního produktu. Chmelení jako zavedený proces dochucení se objevuje a rozšiřuje až později, nejstarší zmínka o pěstování této plodiny pochází z nadační listiny knížete Břetislava I. (cca 1002-1055). V ní se přiznává desátek chmele Kolegiátní kapitule sv. Kosmy a Damiána ve Staré Boleslavi od sedláků žateckých a boleslavských. Před chmelem se k dochucení piva hojně využívá kombinace různých bylin, v němčině označovaná jako gruit, do níž běžně patří pelyněk, řebříček, popenec, jablečník, vřes či vřesna bahenní.

1
První pivovar na našem území byste hledali za zdmi Břevnovského kláštera.

Zdravější než voda

Že je dnes pivo na našem území často levnější než voda a tudíž se jej pít „vyplatí“, je všeobecně známo. V průběhu středověku to však platí dvojnásob. Zhruba do 12. století je oprávněn pivo vařit každý a tekutý chléb je podstatnou součástí české kuchyně – připravují se z něj polévky, omáčky či kaše.

Představuje také zdravější variantu k pití vody, jakkoliv komicky to může znít. Vodní zdroje kvůli nízké úrovni hygieny bývají totiž velmi často kontaminovány mikrobiálními patogeny, kterých se pivo vařením elegantně zbavuje.

K největšímu rozvoji pivovarnického umění dochází na území Čech, Moravy a Slezska v průběhu 12. století, se zakládáním královských měst. Aby město mohlo produkovat vlastní lahodný mok, potřebuje panovníkem udělené právo vářečné, doplňované právem mílovým, které zakazuje pod hrozbou pokut podobnou řemeslnou činnost v mílovém okruhu kolem města (staročeská míle měla cca 7,5 kilometru), aby neutíkaly příjmy.

Zhruba od 11. století se začíná také pěstovat kvalitní chmel na Úštěcku, Tršicku a Žatecku, odkud je dodnes exportován do celého světa.

2
Gruit – čili směs koření, jíž se pivo dochucuje před využíváním chmele.

Kvalita a dozor

Dodržování přípravných postupů je ve středověku pod dohledem cechů sladovníků (první vzniká 1353 v Brně), starajících se mimo jiné také o to, kolik piva a z jakého množství sladu smí jeden pivovarský dům vyrobit.

Vářečné právo je vázané na konkrétní dům, což se také odráží na jeho ceně, která bývá i čtyřikrát vyšší než běžného měšťanského stavení. V průběhu 14. a 15. století dochází k hojnému zakládání měšťanských pivovarů ve sdíleném vlastnictví, vznikají také pivovary šlechtické a pokračuje tradice klášterní.

Po stavovské povstání proti Ferdinandu I. Habsburskému (1503-1564), oslabení moci měst a konfiskaci měšťanského majetku zažívají světské pivovary období mírného úpadku. Výnosné řemeslo se však vzápětí vzchopí.

3
Chmel dnes synonymum pro dobré pivo. U nás pochází většinou z Žatecka.

Otec zakladatel

Kromě lékaře Rudolfa II. (1552-1612), Tadeáše Hájka z Hájku (1525-1600), autora prvního učeného pojednání o pivě „De cerevisia eiusque conficiendi ratione“, je patrně nejpodstatnější osobností v českém pivovarnictví sládek František Ondřej Poupě (1753-1805). Se zkušenostmi z Rakouska, Německa a Polska sluje coby zastánce odbornějších postupů v přípravě lahodného moku, jako je používání výhradně ječného skladu a metody spodního kvašení.

4
Spodní kvašení se u nás rozšiřuje i díky Františku Ondřeji Poupěti.

Staré časy

Zlatý věk přípravy zlatého nápoje přichází v průběhu 19. století s rozvojem nových technologických postupů a průmyslové výroby. Pivovarnictví se dostává také pod střechu univerzit, a to roku 1818 na Královském českém stavovském technickém učilišti v Praze (nynější ČVUT).

Samotná sladovnická škola vzniká v hlavním městě až roku 1869. Díky příznivým podmínkám pro pěstování ječmene a chmele, kvalitnímu zajištění strojírenského průmyslu a kvalifikovaným sládkům a kumštýřům platí české pivo dodnes za jedno ze nejlepších na světě.

Foto: todayifoundout.com, staticsquare.com, fermentemptations.com, wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Exorcisté mají letos plné ruce práce. Viní z toho současnou pandemii
enigmaplus.cz

Exorcisté mají letos plné ruce...

Pandemie koronaviru má po celém světě nejrůznější...
Perníková chaloupka Ráby u Pardubic
epochanacestach.cz

Perníková chaloupka Ráby u...

Pokud plánujete...
Matky v ní mají svůj vzor
nasehvezdy.cz

Matky v ní mají svůj vzor

Každý si sledující získává na sociálních sítích...
Katastrofa klepe na dveře
21stoleti.cz

Katastrofa klepe na dveře

Scénář jako z katastrofického...
Jaeger-LeCoultre: potápěčské hodinky z rodiny Polaris
iluxus.cz

Jaeger-LeCoultre:...

Dva nové modely obohatily kolekci Polaris, jde o...
Znovuobjevení kresby Panny Marie. Zázrak, nebo chemie?
enigmaplus.cz

Znovuobjevení kresby Panny...

V roce 2007 vytvořila skupina umělců v Mexiku...
Hrádek u Nechanic: Bloudí jeho komnatami duše mrtvých vojáků?
epochanacestach.cz

Hrádek u Nechanic: Bloudí jeho...

Zámek Hrádek u Nechanic...
Pro terasu jako dělané
rezidenceonline.cz

Pro terasu jako dělané

Součástí většiny moderních...
Mechanické ploty nebo elektřina?
epochalnisvet.cz

Mechanické ploty nebo...

Desítky tisíc až statisíce kaprovitých ryb ročně...
Petra Hřebíčková: S kým zas byla v posteli?
nasehvezdy.cz

Petra Hřebíčková: S kým zas...

Jde z role do role. Blond kráska si na...
Život s duchy pod jednou střechou lidem spíše nevadí, zjistil průzkum
enigmaplus.cz

Život s duchy pod jednou...

Strašidelné domy stojí po celém světě. A nejnovější...
Nová metoda výběru spermií může významně zvýšit šance na otěhotnění
21stoleti.cz

Nová metoda výběru spermií může...

S problémem neplodnosti se v České republice v současnosti potýká...