Skip to content

Konec pavouků v Čechách: Je to dobrá zpráva?

Pro někoho to může být dobrá zpráva. Vždyť leckterou ženu i mnohé muže nezvaný osminohý návštěvník dokáže vystrašit k smrti. Jenže pavouci mají v ekosystému své nezastupitelné místo, a kdyby jej opustili, následky by byly nedozírné…

Čísla však hovoří jasnou řečí, víc než polovina druhů pavouků v Česku je ohrožena a tři procenta druhů už na území našeho státu již vyhynula. Pavouci trpí především v místech, kde pokračuje výstavba, ale také tam, kde došlo ke změně obhospodařování krajiny a po jejím opuštění člověkem začala zarůstat.

Změnil se totiž typ zemědělské činnosti, na člověka s kosou lze dnes už narazit jen minimálně, převládá intenzivní zemědělství. Krajinu poté obsazují rostliny a dřeviny, které jsou velmi agresivní a pavoukům se v nich nedaří.

Další věcí, která neprospívá nejen jim, ale i jiným druhům, je používání průmyslových hnojiv.

Locality: Lakeshore, carr and spruce forest at Søndre Feldborg Plantation southeast of Holstebro, Denmark. Date: 29-08-2005.
Jeden z mála českých jedovatých pavouků vodouch stříbřitý.

Každého biologického druhu, který zmizí, je škoda. V rozmanitosti je totiž největší síla přírody. Z dosud známých 879 druhů pavouků v Česku podle studie vymřelo 27 druhů a 92 druhů, tedy zhruba desetina, je blízko vyhynutí.

Dalších 391 druhů pavouků patří mezi ohrožené a mizející. A přitom, nebýt pavouků, kdoví, zda by s nadsázkou řečeno otěže nad planetou již nedržel hmyz…

03
Pavoučí druhy z české přírody pomalu mizí…

Pavoukům, ale i jiným druhům, se daří v krajině, která je různorodá. Ideální jsou pro ně mozaikovité lesostepní krajiny s pestrou nabídkou stanovišť, kde se mohou ukrýt, stejně tak i lovit. Pouze jediný známý pavouk je býložravec, je jím středoamerický Bagheera kiplingi, ostatní, a že jich není málo, jsou nekompromisní predátoři.

Mezi kriticky ohrožené druhy v České republice patří různé pavučenky, sliďáci, zápřednice, ba i snovačky.

04
…a nedá se předpokládat, že by jejich místo zaujali cestovatelé z tropických oblastí.

Na druhé straně, s tím, jak se mění klima, se v našich končinách objevují jiní pavouci. Již několik let se Čechami i Moravou spokojeně prochází západnice jedovatá (Cheiracanthium punctorium). A jak naznačuje její pojmenování, pro člověka setkání s ní nemusí být ničím příjemným.

Na druhou stranu, tento do žluta zbarvený pavouk, který vyhledává vysoké traviny, svůj jed používá jen v opravdové nouzi. A její štípnutí připomíná kousnutí ovádem. Tedy nic příjemného, ale také nic, co by se nedalo přežít.

05 -
Zápřednice jedovatá.

Mezi další tuzemské jedovaté pavouky patří například vodouch stříbřitý (Argyroneta aquatica). Ten většinu života tráví pod vodou, takže šance na setkání s lidmi není příliš velká. A i když člověka kousne i nějaký ten exotický pavouk, který se sveze z tropických krajin v nějaké krabici od banánů, není třeba zoufat.

Pavoučí jed pro člověka smrtelný nebývá a i s případnými komplikacemi si lékaři dokážou poradit.

Foto: Verge, Danmarks Edderkopper, Youtube
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …