Skip to content

Gorgona: Bytost z mýtů nebo reálný tvor?

Patří mezi nejslavnější a zároveň nejděsivější monstra řecké mytologie. Zároveň ale není úplně jasné, kde se legendy o ní vlastně vzaly. Gorgona dodnes fascinuje i děsí.

Středověké literární prameny hovoří celkem o třech Gorgonách, které se jmenovaly Stheno, Euryalé a Medúza. Tu třetí, jedinou smrtelnou, zobrazovanou zprvu jako krásnou ženu, později jako bestii s pařáty či lučištnici s hady místo vlasů, měl zabít hrdina Perseus.

Kryptozoologové ovšem poukazují na to, že zkazky o těchto bytostech mohou mít základ v reálných tvorech.

Víra v Gorgony byla velmi rozšířená v antickém Řecku.
Víra v Gorgony byla velmi rozšířená v antickém Řecku.

Hlava medúzy

Řecko, Itálie, Libye, bájná země Hyperborea za polárním kruhem nebo Japonsko. Tam všude se údajně mohly vyskytovat v dávné minulosti Gorgony. Archeologických nálezů, které dokládají, jak silně v jejich existenci lidé věřili, je celá řada.

Například v Turecku nedávno našli mramorovou hlavu medúzy z doby kolem roku 300 před naším letopočtem. Nejstarší dochované důkazy ale pochází až z 6. století před Kristem.

V Turecku našli nedávno mramorovou hlavu medúzy.
V Turecku našli nedávno mramorovou hlavu medúzy.

Zabita v horách?

Ačkoliv kryptozoologové věří, že by za Gorgonami mohly stát opravdové bytosti, na jejich podobě se neshodnou. Proto není ani jasné, která svědectví o podivných tvorech s nimi lze spojovat. Gorgony jsou zmiňovány třeba v souvislosti s podivnými tvory pohybujícími se ve středověku v oblasti Nilu.

V dubnu 1711 zase bratři Jean a Thomas Tinnerovi zabili podivného vzpřímeného tvora vypadajícího jako kříženec hada a kočky ve švýcarských horách. Byla to skutečně Gorgona, jak tehdy věřili někteří učenci?

Stojí za Gorgonami reálný tvor?
Stojí za Gorgonami reálný tvor?
Foto: monstersofmythology.blogspot.com, youtube.com, vid.alarabiya.net, cdn.history.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …