Skip to content

Konec ledního hokeje na obzoru?

Kanadskoamerická hokejová liga NHL vůbec poprvé vydala vědeckou zprávu o udržitelnosti. Podle ní lední hokej čelí velmi nejisté budoucnosti vzhledem k oteplování některých oblastí. Pravda, klání o Stanley Cup probíhají v luxusních halách s umělým ledem, jenže kořeny tohoto sportu leží pod širým nebem.

Většina současných hvězd NHL vzala poprvé hokejku do ruky na zamrzlém rybníku.

02
Většina profesionálních hokejistů zahájila svou kariéru v podobných podmínkách

Paradoxní je, že právě NHL nemalou měrou přispívá k emisím skleníkových plynů. Během 1 200 zápasů za sezonu vyprodukují haly stejné množství skleníkových plynů jako 111 000 automobilů ročně.

04
Hokejové mistrovství světa se hraje v květnu a boje o Stanley Cup vrcholí dokonce v červnu. Umělá kluziště v halách z hokeje sice dělají celoroční sport, ale lední hokej, jak jeho název napovídá, je především sportem zimním.

Příjmy NHL pramení z velké části ze vstupného a liga je k náladám svých fanoušků velmi vnímavá. Dokonce si nechala udělat výzkum ohledně jejich spotřebitelského chování. Zjistila, že diváci NHL 11x častěji recyklují a třídí odpad nebo 19x častěji darují peníze na projekty vztahující se k životnímu prostředí než zbytek americké populace.

Dá se tedy očekávat, že i sama liga se v rámci sebeprezentace vydá zelenou cestou.

I čeští hokejisté vyrůstali na přírodní ledové ploše. Rybník Čabárna v Hnidousích pamatuje první bruslařské krůčky Jaromíra Jágra.

Některé kluby už tímto směrem vykročily. V hale, kde své zápasy hraje Colorado Avalanche, je přebytečné teplo vzniklé během chlazení využíváno v bufetech při vaření vody pro kávu či čaj. Los Angeles Kings hrají své domácí zápasy pod solárními panely.

V Torontu zase ke chlazení nevyužívají klimatizační kompresory, nýbrž vodu z nedalekého jezera. A čpavek pro vytváření ledu se už v NHL nepoužívá vůbec.

Foto: darkroom.baltimoresun.com blogimages.thescore.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …