Rakovina kůže patří k vůbec nejčastějším nádorovým onemocněním, také z důvodu, že lidská kůže funguje jako ochrana těla před prakticky všemi škodlivými vlivy okolí. Nová studie předkládá informace o tom, kdo je jí nejvíce ohrožen.
V tomto případě by se na pozoru měli mít především muži, lékaři totiž zjistili, že větší pravděpodobnost rakoviny kůže je právě u mužů, obzvláště tedy u těch, kteří mají vyšší hladinu pohlavního hormonu testosteronu.
Jen v České republice je zhoubný melanom sedmým nejčastějším nádorem a jeho výskyt se stále zvyšuje, každoročně si u nás diagnózu vyslechne zhruba 3500 lidí a asi 400 na onemocnění zemře.
Lidé často riziko nemoci umocňují nadměrným opalováním, a to ať už přirozeným, nebo v soláriích. Jsou ale také fyziologické vlastnosti, které obejít jen tak nelze.
Muži mají smůlu
Britští vědci v dubnu 2021 poukázali na to, že u mužů by v tomto ohledu mohl hrát důležitou roli také pohlavní hormon testosteron.
Výzkumníci měli celkem k dispozici krevní vzorky 182 600 mužů a 122 100 žen po menopauze ve věku od 40 do 69 let, které sesbírala britská biobanka.
Je důležité podotknout, že žádný z účastníků na počátku studie netrpěl rakovinou ani nepodstupoval hormonální léčbu.
Vědci se následně zaměřili právě na hladiny testosteronu v krvi, přičemž melanom (ostatní typy rakoviny kůže do této statistiky vědci nezahrnuli) se během sedmi let objevil u 9519 mužů a 5632 žen.
Výsledky studie pak ukázaly, že muži s vyššími celkovými hladinami testosteronu měli větší pravděpodobnost, že se u nich melanom objeví.
„Již dříve existovaly nepřímé důkazy o testosteronu a riziku melanomu. Teď to bylo ale poprvé, co jsme se mohli podívat přímo na hormony v krvi.
Je opravdu těžké s jistotou říct, že je to testosteron, který má tyto účinky, spíše než jiný biomarker s ním spojený,“ uvedla hlavní autorka studie Eleanor Wattsová z Oxfordské univerzity.