Menstruační vložky nebo tamponem patří k naprostým samozřejmostem, které ženám umožňují v nepříjemném období fungovat jako obvykle, tedy skoro, pokud je netrápí bolesti hlavy či břicha a další neduhy. Jak ale řešily ženy problém s menstruací v minulosti? Co používaly, aby jim krvácení nevadilo?
Ženy si v dobách, kdy „měly své dny“, pomáhaly v minulých staletích různě, používaly třeba kusy zvířecích kožešin, mech, suchou trávu, ale nejvíce se jim osvědčily kusy látky, které se praly, vyvařovaly a používaly opakovaně.
Pásky jenom pro bohaté
O trochu lépe na tom byly bohaté dámy. Středověké šlechtičny měly k dispozici kožené pásy s vloženou látkou, ženy z nižších vrstev si musely většinou vystačit s košilemi s rozparkem na bocích. Cípy látky si jednoduše protáhly mezi nohama a svázaly. A potom musely znečistěné oděvy donekonečna prát…
Luxusní zboží
Moderní menstruační vložky se objevují teprve na konci 19. století, za jejich vynálezce považujeme německého gynekologa Franze Credeho (1819–1892), který je světu představil v roce 1884. Ještě na přelomu 19. a 20. století ovšem šlo o luxusní zboží a teprve 60. léta 20. století přinesla ženám úlevu v podobě vložek na jedno použití.