Domů     Komár, největší zabiják současnosti!
Komár, největší zabiják současnosti!
27.8.2020

Nejsou velcí ani silní jako tygři, ani jedovatí jako některé druhy hadů. Zato dokážou přenášet velmi nebezpečné nemoci. To z nich dělá, co do počtu obětí, největší zabijáky živočišné říše. Řeč je o komárech. A zdaleka nejde jen o komáry v exotických zemích. Nebezpečí hrozí i u nás.

Na choroby, které způsobí komár, zemře ročně přes 750 000 lidí a dalších zhruba 200 000 000 následkem bodnutí onemocní. Komáři tak mají na svědomí nejvíce úmrtí na této planetě. Jen v České republice nalezneme zhruba 40–50 komářích druhů.

Vyskytují se zejména v lužních lesích a v okolí vodních ploch, kde je ideální prostředí na jejich rozmnožování. Samička dokáže naklást až 300 000 vajíček. Vývoj probíhá metamorfózou přes čtyři vývojová stadia: vajíčko, larva, kukla a dospělý jedinec.

Jaká krev jí chutná?

Pouze malé množství z celkového počtu druhů komárů je neškodné. Mnoho z nich naopak přenáší zákeřné a smrtelné choroby, jako je žlutá horečka, virus zika, ale také nejhorší ze všech komárem přenosných nemocí – malárii.

Pouze ta má ročně na svědomí až 600 000 životů. Jak si komáři vybírají oběť? Zdá se, že komárům chutnají některé krevní skupiny více než jiné.

Podle jisté studie sedají 2x častěji na lidi s krevní skupinou 0 než A. Skupina B se pak co do komáří popularity nachází někde uprostřed.

Krev sají jen samičky. Samečky komára krev vůbec nezajímá, živí se pouze nektarem.
Krev sají jen samičky. Samečky komára krev vůbec nezajímá, živí se pouze nektarem.

Bakterie i oxid uhličitý

Komáři také dokážou detekovat oxid uhličitý z lidského dechu na vzdálenost několika desítek metrů. Obecně se dá říct, že větší lidé vydechují více oxidu uhličitého, a proto představují pro komáry výraznější cíl.

Podle studie z roku 2011 mohou někteří lidé přitahovat komáry určitými typy bakterií, které žijí na kůži, obzvláště pokud se vyskytují ve velkém množství. Dalo by se tak vysvětlit, proč jsou některá místa na našem těle pro komáry lákavější než jiná.

Tropický komár už je v Česku!

Komáři představují největší nebezpečí pro člověka především v tropické a subtropické Africe, Střední a Jižní Americe a části Asie. Alespoň donedávna to tak platilo. Dnes se situace bohužel mění.

V posledních letech se totiž i do střední Evropy rozšiřují druhy komárů, kteří zde dříve nežili. Například komár tygrovaný (Aedes albopictus) přenáší virové nemoci, z nichž některé mohou být i smrtelné.

Nejčastěji se po bodnutí můžete nakazit horečkou dengue nebo chikungunya, západonilskou horečkou nebo žlutou zimnicí. V České republice se komár tygrovaný poprvé objevil v roce 2013.

Za komáry se v žebříčku nejnebezpečnějších živočichů umisťuje sám člověk, který má ročně na svědomí 475 000 lidských životů. Jedovatí hadi každý rok zabijí 50 000 lidí, psi 25 000 a žraloci jen kolem 10.
Za komáry se v žebříčku nejnebezpečnějších živočichů umisťuje sám člověk, který má ročně na svědomí 475 000 lidských životů. Jedovatí hadi každý rok zabijí 50 000 lidí, psi 25 000 a žraloci jen kolem 10.

Ovládnou celé území?

V roce 2018 jsme v Česku po několika letech opět zaznamenali případy západonilské horečky, jejímiž přenašeči jsou tropičtí komáři.

Podle odborníků není vyloučené, že se tito komáři vyskytují také v rybníkářské oblasti v jižních Čechách a postupně se budou objevovat v severnějších částech republiky.

Tato tropická nemoc je pojmenována podle komářů-přenašečů, kteří žijí v okolí řeky Nilu v severní Africe. Do Česka se nejspíš budou dostávat i další nemoci z exotických zemí.

Co způsobili migrující ptáci

Samotní komáři nákazu nešíří, pouze ji přenášejí. Tu způsobuje právě původce nemoci. V případě dvou v Česku nakažených lidí západonilskou horečkou to pravděpodobně byli migrující ptáci ze saharské Afriky, kteří nemoc na naše území zavlekli.

Komáři nasají krev infikovaným ptákům a v okamžiku, kdy štípnou člověka, mohou virus přenést.

Západonilskou horečku sem zřejmě přenesli migrující ptáci.
Západonilskou horečku sem zřejmě přenesli migrující ptáci.

100 milionů nemocných

Z tropických nemocí vévodí českým statistikám malárie a horečka dengue. Té se někdy říká horečka lámající kosti – podle pocitu, jakým mohou nakažení trpět. Zatím jimi ale nikdo neonemocněl na našem území.

„V tropech a subtropech ročně onemocní malárií a horečkou dengue 100 milionů lidí, proto není žádným překvapením, že se u nás vyskytuje nejčastěji.

Vždy je však přivezená z ciziny,“ říká vedoucí oddělení epidemiologie infekčních onemocnění Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl.

Komár tygrovaný není jediný!

I v naší republice se vyskytují komáři rodu Anopheles, kteří malárii přenášejí. Před několika lety se na jižní Moravě objevil středomořský druh, zvaný Anopheles hyrcanus. Ale protože v Česku malárii nemáme, nemají z čeho virus přenášet.

Novým druhem objeveným na území Česka je už zmiňovaný komár tygrovaný, který pochází z Asie. Na jižní Moravu se dostává z Balkánu a Itálie, třeba v kamionech nebo letadlech.

Komár tygrovaný pochází z Asie.
Komár tygrovaný pochází z Asie.

Kde se daří malárii

Každý jedinec tohoto druhu komára není nutně přenašečem některého ze zmíněných virů, stává se jím pouze v případě, když nasaje krev infikovaného člověka, většinou mimo území Evropy.

Komár tygrovaný se od roku 2012 ojediněle objevuje na Břeclavsku, kde se už také objevila řada nemocí, které jsou pokládané za exotické. Toto výjimečně teplé území je spojováno například s malárií, a to už dlouho.

Chudí mají smůlu

Zdrojem malárie zde byli právě komáři – podle nejčastějšího místa jejího výskytu se jí říkalo hodonka. Právě v Hodoníně a jeho okolí byla totiž nejrozšířenější, přenášeli ji tam komáři rodu Anopheles.

Postihovala především chudší vrstvy obyvatel a měla obvykle jen mírný průběh. V 2. polovině 19. století začal výskyt malárie na tomto území výrazně klesat a v následujícím století se objevovala už jen sporadicky.

K přechodnému zvýšení došlo po 2. světové válce s vrcholem v roce 1946 (84 hlášených případů). Posledních pět případů onemocnění tu bylo zjištěno v roce 1950. V současné době se zde malárie nevyskytuje.

Malárie se již v naší zemi nevyskytuje.
Malárie se již v naší zemi nevyskytuje.
Foto: Shutterstock.com, Wikimedia.com
Související články
Věda a technika
USS Scorpion: Oběť ruského útoku?
Co se to v roce 1968 děje v hlubinách světových oceánů? Byla studená válka opravdu jen studená? Během jediného roku totiž dochází ke čtyřem z největších havárií ponorek, přičemž dvě z jsou jaderné. Jednou z nich je americká ponorka Scorpion. V souvislosti s teorií, že za potopení sovětské ponorky K–129 může srážka s americkou ponorkou, se objeví tvrzení, že […]
Věda a technika
Jak vznikal Pražský Semmering?
První veřejná železnice zahájila svoji činnost v roce 1825. Stalo se tak v Anglii a kromě zboží tehdy poprvé v historii přepravovala rovněž i osoby. Rozvoj železniční dopravy v průběhu 19. století se již během několika desetiletí projevil zejména tím, že byla postupně vybudována hustá dopravní síť, jež velmi zkrátila tehdejší cestování nejen po Evropě, […]
Věda a technika
Robot jako starověký vynález: Pracoval bez zásahu lidské ruky
Určitě víte, že slovo robot vymyslel spisovatel Karel Čapek. A proslavil ho po celém světě. Tato historie je dnes všeobecná známá a ze školy ji zná nejspíše každý. Dnes nám roboti pomáhají v mnoha oblastech. Jenže ve skutečnosti mají mnohem delší historii. Nejspíše netušíte, že první programovatelný stroj, který plnil příkazy člověka, sestrojil v egyptské Alexandrii […]
Věda a technika
Revoluce jménem internet. Jak se svět změnil v globální vesnici
Rok 1969 je v historii lidstva nesmazatelně spojen s okamžikem, kdy se lidská noha poprvé dotkla povrchu jiného tělesa než Země. Ale v tom roce se stalo i něco jiného, co možná na první pohled nebylo tak velkolepé, ale co naše životy takříkajíc převrátilo naruby. Mnozí odborníci se shodují, že od doby vynálezu knihtisku lidstvo […]
reklama
lifestyle
Lady Diana: Od rozvodu až k tragickému konci
Princezna si vzala prince. Jenže brzy se ukázalo, že realita se pohádce moc nepodobá a nemá happyend. Princezna a princ se rozvedli a následovala tragická smrt. Lady Di ale žije v lidských srdcích dál… Princezna Diana (1961‒1997) se v roce 1992 po rozchodu s princem Charlesem (*1948) stane módní ikonou. Kamkoliv se pohne, ženou se za ní paparazzi. […]
Teddy bear: Kdo poprvé vyrobil oblíbeného plyšáka?
Pořádně ohmataný plyšový medvěd i dnes často patří k nezbytným rekvizitám dětského pokojíku, a to i dlouhá léta poté, co už si s ním nikdo nehraje. Každý ale netuší, že chlupatému parťákovi, propůjčil svoje jméno sám americký prezident. Příběh začíná v newyorském Brooklynu, kde ruský židovský přistěhovalec Morris Michtom (1870–1938) v roce 1902 provozuje malou cukrárnu. Aby nalákal co […]
Milion omylů: V čem se cestovatel Marco Polo spletl?
Umíte si představit, že byste po vzoru Marka Pola strávili na cestách celkem 24 let svého života? Možná je to hezká představa nepracovat a jen tak se plavit po moři nebo pochodovat po svých po souši. Nejspíše by vám neušlo, co se kolem vás děje a neudělali byste spoustu chyb jako slavný cestovatel. Nebo ano? […]
Jaro a léto v Čechách: Vyrazte na nejnáročnější výšlapy na české hrady
Turistická sezona se nezadržitelně blíží. A hrady i zříceniny budou jako každý rok oblíbeným cílem výletů statisíce Čechů. Rozhodli jsme se posvítit si na tyto oblíbené destinace a sestavit tak trochu netradiční žebříček. Podle nás je totiž možné plánovat výlety na hrady maličko jinak než obvykle. Namísto nejznámějších hradů proto nabízíme přehled těch, jejichž zdolání […]
reklama
lifestyle
Princezna Diana: Jak se stala ideální kandidátkou na královskou manželku?
Máte v oblibě pohádky? Dianin příběh začal pohádkou. Princezna si vzala prince. Krásná dívka s aristokratickým původem bez jakékoliv skandální minulosti měla splnit ty nejvyšší nároky. Začátek jejich příběhu sledoval v televizi celý svět. Narodí se jako třetí a nejmladší dcera tehdejšího vikomta a vikomtesy Althorpové, dnes zesnulého (8.) hraběte Spencera a zesnulé paní Shand-Kyddové, dcery 4. barona […]
Fotbal zakazoval i anglický král
Míčové hry se objevují už ve starověku. Včetně té, při které se do kulaté věci kope a svádějí se o ni líté boje. Za kolébku moderního fotbalu ale můžeš považovat Anglii. Tam se už ve 13. století kope ostošest. Derby dvou týmů může i dnes skončit pořádnou rvačkou, po které padnou tresty. Není to žádná […]
Zubní hygiena všeho druhu: Cesta k zářivému úsměvu
Každý z nás jistě touží po zdravých zubech. Cesta k nim spočívá zejména v důkladné zubní hygieně. Kvalitní zubní kartáčky mají rovný zástřih štětin a malou hlavu. Doporučuje se používat kartáček střední tvrdosti vláken, tzv. medium. Příliš měkký zubní kartáček nebývá dostatečně účinný a naopak přehnaně tvrdý kartáček, pokud není správně používán, nám může poškodit […]
Televize aneb jak se dostal pohyblivý obraz do domácností
Je to k nevíře, ale televize není o mnoho mladší než rádio. Jistou dobu probíhaly výzkumy obou zařízení paralelně a princip televizního vysílání v mnohém vychází právě z rádia. Přesto se na jejím vývoji podílelo mnoho vynálezců a od prvního konceptu až po první funkční zařízení uběhlo skoro 80 let. Tři úkoly pro vynálezce Za první krok, směřující […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz