Domů     Koka: Nevinný životabudič, nebo nebezpečná droga?
Koka: Nevinný životabudič, nebo nebezpečná droga?

Kokainovník je keř, pocházející z Jižní Ameriky. Tamní indiáni jeho listy od nepaměti žvýkali, aby získali sílu. V roce 1860 byl z rostliny extrahován kokain, používaný nejprve jako anestetikum.

Dnes je však zakázanou drogou téměř po celém světě, a s ním i lístky koky. Podaří se to pěstitelským zemím změnit?

V dnešní době jsou největšími producenty kokových listů země Jižní Ameriky – Kolumbie, Peru, Bolívie a severozápadní Brazílie, omezeně se rostlina pěstuje také na Jávě, Srí Lance a v Austrálii.

Listy koky, která má povzbuzující účinky na organismus, žvýkali už staří Inkové. Listy v ústech doplnili vhodnou zásaditou látkou – páleným vápnem, vápenitým kamínkem, rostlinným popelem – která uvolnila kokainové soli.

Když listy požvýkali, vytvořili z nich kuličku, kterou na zhruba 40 minut vložili pod horní ret.

Klenot Jižní Ameriky
Klenot Jižní Ameriky

Koka mimo zákon

Také dnes v zemích Jižní Ameriky denně žvýká koku na 15 milionů lidí. Jenže z listů se extrahuje i kokain, nepovolená návyková droga. Proto se rostlina i její listy ocitly roku 1961 na seznamu zakázaných látek.

Ač zpráva Světové zdravotnické organizace z roku 1995 shledala, že žvýkání lístků koky nemá žádné negativní účinky na zdraví, kokainovník ze seznamu nezmizel. Jaká je vlastně historie jedné z nejdéle používaných drog?

Nelegální je pouze kokain, který se z listů koky extrahuje.
Nelegální je pouze kokain, který se z listů koky extrahuje.

Kde se vzal kokainovník?

Rudodřev koka (Erythroxylum coca) neboli kokainovník pravý, pojmenovaný podle rudé barvy své borky (kmene), je až 2,5 metru vysoký keř se zelenými listy elipsovitého tvaru. A právě tyto listy jsou považovány za požehnání i prokletí zároveň.

Obsahují 14 alkaloidů (zásaditých sloučenin, plnících v rostlině obrannou funkci), z nichž nejdůležitější je ten, který slouží k výrobě kokainu. Kokainovník roste na teplých a vlhkých svazích jihoamerických And, ve výšce asi 800 až 2000 m. n. m.

Pěstovat ho začal kmen Čibčů, žijících ve střední Kolumbii. Díky obchodu s jinými kmeny se obliba jeho listů šířila.

Pozitivní účinky jen pro vyvolené

Inkové, představitelé nejmocnějšího impéria na území Jižní Ameriky před příchodem Španělů, koku považovali za posvátnou rostlinu a uctívali ji. Věděli o jejích pozitivních účincích, dávala jim sílu, zbavovala je nevolností, tišila hlad a psychicky uklidňovala.

Svým poddaným ji ale dopřát nechtěli, byla určena jen pro vyvolené – panovníka, šlechtu a kněží, kterým sloužila rovněž ke spojení se s duchy.

Využívali ji jako anestetikum při trepanacích lebek (vytvoření otvoru pro zmírnění otoku mozku) a na povzbuzení pro posly, kteří putovali přes rozlehlé území, ovládané Inky.

Inkové považovali koku za posvátnou rostlinu.
Inkové považovali koku za posvátnou rostlinu.

Když říši dobyli Španělé, nejprve se ke koce stavěli odmítavě. Jakmile ale zjistili, že indiánům nahrazuje jídlo a jsou díky ní výkonnější, začali ji dávat všem, kteří pro ně pracovali jako otroci.

V Jižní Americe se tak zasloužili o masové rozšíření návyku ji žvýkat. Do Evropy se koka dostala už v 16. století, ale oblibu si nezískala. Po usušení totiž obsah kokainu v listech prudce klesl. Popularitu si získala až později.

Roku 1855 z ní poprvé německý chemik Friedrich Gaedcke (1828–1890) izoloval účinnou látku, kterou označil jako erythroxylin. Jeho postup vylepšil a podrobně popsal roku 1860 další Němec Albert Niemann (1834–1861). Získanou látku nazval kokain.

Všelék jménem kokain

V 80. letech 19. století se začal kokain využívat jako lokální anestetikum a lék proti bolesti, dále k léčbě závislosti na opiátech, což už se dnes nejeví jako nejlepší nápad, protože sám psychickou závislost způsobuje.

Na 1 kg kokainu bylo potřeba 200–400 kg listů koky.

Sběr koky
Sběr koky

Pozitivních účinků koky si povšimli také francouzský chemik z Korsiky Ange-François Mariani (1838–1914), který roku 1863 začal vyrábět tzv. víno Mariari, ve kterém vylouhoval lístky koky. Jeden litr obsahoval asi 200 miligramů kokainu.

Skvěle zvládl reklamu a za chvíli byl jeho nápoj tak populární, že musel koku dovážet po tunách.

Kde vzala své jméno Coca-Cola?

Mariariho víno si oblíbila královna Viktorie, spisovatel Jules Verne, vynálezce Thomas Alva Edison i legendární otec psychoanalýzy Sigmund Freud. Nápoji se dařilo i v USA, kde ovšem narazil na konkurenci.

Lékárník z Atlanty John S. Pemberton (1831–1888) namíchal podobný nápoj, vedle koky obohacený ještě o výtažek z listů damiány (afrodiziakum) a kolových oříšků (obsahují kofein).

Když byla roku 1885 zavedena prohibice, přišel Pemberton s variantou bez alkoholu, kterou nazval Coca-Cola. Ta dnešní však už obsahuje jen bezkokainový výtažek z koky.

John Pemberton namíchal z koky a kolových oříšků slavný nápoj Coca-cola.
John Pemberton namíchal z koky a kolových oříšků slavný nápoj Coca-cola.

Zakázaná droga

Postupem se přístup ke kokainu změnil, začal být spojován se zločinem a veřejné mínění se obrátilo proti němu. Ve většině států by roku 1914 spolu s opiáty postaven mimo zákon.

Už se vědělo, že jde o nebezpečnou drogu, která navozuje silnou euforii, pocit vzrušení a radosti, zvyšuje sebedůvěru a družnost i schopnost se soustředit. Zároveň také agresi a neklid.

Kokové listy byly prohlášeny konvencí OSN za nelegální narkotikum v roce 1961. Podaří se jihoamerickým zemím někdy listy koky ze seznamu odstranit? Těžko říct.

Foto: Shutterstock.com
Související články
Lifestyle
Tři pečené symboly Velikonoc: Mazanec, beránek a jidáše
„Jak pastýř pase své stádo, beránky svou paží shromažďuje, v náruči je nosí, březí ovečky šetrně vede,“ tak vystupuje Bůh ve Starém zákoně. Hebrejská tradice považuje ovci a jehně za symbol člověka jako člena Božího stáda. Nejčastější obětí Bohu se stává právě beránek, přikazuje to ve starozákonních předpisech Mojžíšův zákon. Nový zákon jako beránka označuje ukřižovaného […]
Lifestyle
Smrt Diany! Byl řidič pod vlivem alkoholu a antidepresiv?
Princezna lidských srdcí se konečně vymaňuje z nešťastného manželství s princem Charlesem. Novou lásku nachází v egyptském obchodníkovi Dodim Al-Fayedovi. Paparazzi ji ale nepřestávají pronásledovat. V noci z 30. na 31. srpna 1997 se jí snaha o útěk před nimi stává osudnou. Co se tehdy stalo? A opravdu zavinili senzacechtiví fotografové smrt všemi milované lady Di? Je 29. července 1981 […]
Lifestyle
Lesk a bída starověké čínské kultury
Starobylá čínská kultura, která obohatila celý svět, měla již za sebou v době, kdy obyvatelé střední Evropy stále ještě žili jako divoši, dlouhou dobu rozvoje. Přesto i zde najdeme až divošské zvyky… „Zlaté lotosy“ Jedním z nich je i tradice čínsky poeticky označovaná jako „zlaté lotosy“. Jedná se o umělé zmenšování ženských nohou. Celý tento […]
Lifestyle
Sněhové vločky: Přezdívka generace Z
Jako generace sněhových vloček jsou označováni lidé narození zhruba mezi roky 1995 a 2010. Jedná se o tak zvané zoomers neboli představitele generace Z, případně o pozdní mileniály, tedy generaci Y.   Označení odkazuje na jejich přesvědčení o vlastní jedinečnosti, protože žádné dvě sněhové vločky nejsou stejné, stejně jako na jejich přílišnou křehkost, zvýšenou citlivost […]
reklama
zajímavosti
Proč se na Velikonoce světí oheň a co znamená červené vajíčko?
Od nepaměti znamená oheň teplo domova. Například už v antice se rodina kolem něj schází, kdykoli chce řešit něco důležitého. Vdává-li se dívka, její matka odebere z rodinného ohniště žhavé uhlíky a jde jimi zapálit oheň v novém domově své dcery. Vyhasnutí ohně se považuje za špatné znamení. Ohně si proto všímá i Bible a považuje ho za […]
Míč: Nezbytnost stará 4500 let
O kolik nezapomenutelných zážitků by člověk přišel, nebýt jeho – dechberoucích chvílí v tenise, basketbalu a samozřejmě fotbalu. Neuskutečnil by se bez něj třeba legendární moment, kdy Antonín Panenka pošle vršovickým dloubákem kulatý nesmysl doprostřed branky a udělá z Československa v roce 1976 mistry Evropy. Dá se do něj kopat, házet ho, odpalovat nebo naopak […]
9 největších tajemství chlupatých mazlíčků. Co všechno nevíte o kočkách?
Kočky známe všichni, přesto stále existuje množství zajímavostí, které ne každý ví a zná. Věděli jste například, že kočky se domestikovaly samy? A přemýšleli jste někdy o tom, proč se říká, že má kočka devět životů? A k čemu slouží kočičí předení? Je toho totiž spousta a my se dnes podíváme na symbolických devět zajímavostí, které […]
Neuvěřitelná záchrana. V zaplavené jeskyni šlo o minuty!
Vápencové jeskyně zvané Tham Luang, nacházející se v Horách Spící dámy, jak se toto majestátní pohoří nazývá, jsou krásným kouskem původní přírody. Množství krasových útvarů, tůňky, vodopády a samozřejmě vlhkostí se lesknoucí stěny hlubokých a dlouhých jeskyní lákají turisty i místní. Ovšem jen do chvíle, než se z nich stane smrtící past. Do Thajska pomalu přichází letní […]
reklama
zajímavosti
Klimatickým trendům navzdory: Dohodli se zde snad vlekaři s čarodějnicemi?
Letošní zima se u nás s přídělem sněhu příliš nevyznamenala a tento trend prý bude pokračovat. Přírodní sníh se stává luxusní komoditou a umělé zasněžování sjezdovek nutností. Přesto existuje místo, které se stává stále více záhadou. Metr přírodního sněhu ve druhé polovině března? V tom musí být nějaké čáry máry, nemyslíte?! Tato záhada nese označení „moravský ledovec“ […]
Alpa nad zlato?
Historie značky Alpa se začala psát v roce 1913, kdy si Josef Veselý z Brna nechal zaregistrovat ochrannou známku Alpa a začal na trh dodávat francovku s charakteristickou mentolovou vůní. Svoji typickou modrou etiketu se žlutou hvězdou však Alpa získala až později, a to v roce 1930 zásluhou akademického malíře arch. L. Heilbrunna, jenž pracoval […]
Möbiova páska: Nemožné, ale přesto existující!
Dvourozměrný předmět má rub a líc, třírozměrný výšku, šířku a hloubku. Co když ale najednou nic z toho neplatí? Taková věc je mnohem jednodušší, než by se mohlo zdát… Vezměte si obyčejný proužek papíru, dlouhý třeba 30 cm, a konce slepte k sobě. Ovšem ne jen tak jednoduše do kruhu, jeden z konců předtím o […]
V americkém městečku mají všude blízko. Celé je totiž v jednom domě!
Komu snad alespoň jednou v životě neproblesklo hlavou, jak by bylo skvělé mít obchod jen pár metrů od svého bydliště a moci si tam v klidu dojít v bačkorách. Nebo to mít do školy stejně daleko jako z pokojíčku do obýváku a nemuset zbytečně brzo vstávat. Ačkoliv to jsou všechno představy z říše snů, podobné místo opravdu existuje. Jen se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
iluxus.cz
Ponorka Triton na palubě zážitkové discovery jachty Scenic Eclipse
V srdci nekonečných oceánů, kde tajemství a divy čekají na své odhalení, přichází Scenic Eclipse s novinkou, která překreslí mapu luxusního průzkumu podmořského světa. Triton 660/9 AVA, nejnovější pří
Napadli britskou flotilu žabí muži?
historyplus.cz
Napadli britskou flotilu žabí muži?
Řekli mu, že na jeho lodi dojde za půl hodiny k výbuchu. Podrobnosti však ze zadržených Italů nedostane. Kapitán britského bitevníku Valiant je na vážkách. Nakonec vydá rozkaz evakuovat alespoň spodní paluby…   Druhá světová válka ve Středomoří zuří naplno. Italové doposud schytali od Britů několik ponižujících porážek a touží po pomstě. Zaměří se na egyptskou
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
panidomu.cz
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
Ozdravné kúry jsou jednou z pěkných tradic, které zejména my ženy na jaře rády dodržujeme. V návodech na ně se ovšem skrývá malý háček. Časy se od dob našich prababiček opravdu změily. Proto vám tentokrát nabízíme moderní verzi této tradice. Tradiční jarní kúry řešily dvě věci – především přetížení jater těžkými jídly přes zimu. V
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
enigmaplus.cz
Prokletý les sebevrahů na Smolné: Straší v něm duše mrtvých nešťastníků?
Přibližně 20 kilometrů východně od Olomouce stojí zdánlivě obyčejný kopec Smolná, nazývaný dříve též Smolno. Říká se, že tato část Oderských vrchů je prokletá. Může na tom být něco pravdy?  
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
nasehvezdy.cz
Zničí lásku Žilkové a Holomáče kladný vztah k hazardu?
Zdá se, že herečka Veronika Žilková (62), kterou známe například ze seriálu Sedm schodů k moci, má zase hlavu plnou starostí. Když totiž sundala růžové brýle, začaly jí na partnerovi, rockerovi Jose
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
21stoleti.cz
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parc
DŮM A ZAHRADA
epochanacestach.cz
DŮM A ZAHRADA
Výstava Dům a zahrada, která se koná od 18. do 21. dubna 2024 na Výstavišti Diamant Expo v Lounech představí více než 300 prodejců okrasných rostlin, bylinek, keřů, zeleniny, cibulovin, zahradního nářadí, zahradní techniky, zahradního nábytku, hnojiv, postřiků, potravin, přírodních léčiv, ale i stavebního materiálů, topných systémů, tepelných čerpadel, fotovoltaiky, koupacích sudů, bazénů, saun a
Plněná vejce
nejsemsama.cz
Plněná vejce
Základním a tradičním symbolem Velikonoc jsou vajíčka. Váš sváteční stůl ozdobí a výborně chutnají třeba vejce plněná. Potřebujete: ✿ 5 vajec ✿ 50 g lučiny ✿ 1 lžíci majonézy ✿ 1 lžíce plnotučné hořčice ✿ 1 lžičku citronové šťávy ✿ sůl, bílý pepř ✿ špetku mleté sladké papriky ✿ hrst zelené petrželky nebo jiných bylinek 1. Vejce uvařte natvrdo, zchlaďte je a oloupejte.
Nechte se okouzlit krásou orchidejí
epochalnisvet.cz
Nechte se okouzlit krásou orchidejí
Mezi nejčastěji prodávané patří orchideje rodu Phalaenopsis, Oncidium a Dendrobium. Aby se jim opravdu dařilo, musíte jim věnovat tu správnou péči.   Nejdůležitější je světlo Orchidejím se nejlépe daří na parapetech oken obrácených na jih. Roztáhněte i záclony a závěsy, nepoužívejte žaluzie. Pokud i přesto začnou zasychat poupata a žloutnout listy, mají světla málo. Větrejte
Láska na konci sluchátka
skutecnepribehy.cz
Láska na konci sluchátka
S novým chytrým telefonem jsem to vůbec neuměla. Dvakrát jsem vyťukala špatné číslo. Místo švadleny to zvedl nějaký muž… Před dvěma lety jsem dostala nový moderní mobil. Jako žena nepolíbená moderními technologiemi jsem z toho nebyla moc nadšená. Vůbec jsem s ním neuměla pracovat. Jednou jsem dokonce popletla při přepisování kontaktu dvě čísla. Právě to mi
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
tisicereceptu.cz
Velikonoce ve Francii: Jehněčí Gigot d’agneau
Jehněčí maso nechybí na velikonočním stole ani ve Francii. Nejčastěji jde o Gigot d‘agneau (čti žigo daňó), pečená jehněčí stehna plněná česnekem. Potřebujete 200 ml kuřecího nebo zeleninového v