Domů     Kněžna Grace: Osudná hádka nad Monte Carlem
Kněžna Grace: Osudná hádka nad Monte Carlem
15.6.2024

Grace Kelly, americká herečka a později monacká kněžna, se narodila do sportovní rodiny, ale od dětství snila o herectví. Po studiích na Americké akademii dramatických umění se brzy proslavila a získala Oscara za nejlepší vedlejší herecký výkon.

Narodí se do rodiny se silným sportovním duchem.

Její otec John Brendan Kelly je trojnásobným olympijským vítězem ve veslování, matka Margaret působí jako učitelka tělocviku a první trenérka dívčího atletického sboru na Pensylvánské univerzitě.

Grace jako by do rodiny ani nepatřila. Od malička ji trápí alergie, záněty uší i průdušek, proto se sportovních her svých sourozenců neúčastní. Naopak často utíká z domu ke svému strýci Georgovi, který je herec a dramatik.

„Královnička“ na place

I Grace sní o herectví, její rodiče o tom ale nechtějí ani slyšet, přivydělává si proto jako modelka. Kvůli otci musí bydlet v katolickém penzionu Barbizon, zapisuje se ale na Americkou akademii dramatických umění.

Pro její krásu jí začnou spolužáci přezdívat „Královnička“. Pracuje především na svém mluveném projevu. Pro divadlo je těžko zařaditelná, brzy ji ale objeví lidé od filmu.

Hraje vedlejší roli ve westernu V pravé poledne a zanedlouho uzavírá sedmiletou smlouvu s filmovým studiem MGM.

Hlavní hvězda Hitchcockových filmů

To jí zaručuje týdenní plat 850 dolarů, bydlení v New Yorku i možnost pokračovat v divadelních studiích. Pouhé dva měsíce po uzavření smlouvy odjíždí Grace natáčet film Mogambo do Nairobi. O filmu prohlašuje:

„Tři věci, proč jsem tuto roli přijala, byly: John Ford, Clark Gable a fakt, že si užiji placený výlet do Afriky. Kdyby se Mogambo točilo v Arizoně, nehrála bych v něm já.“. za výkon ve filmu si vyslouží Zlatý glóbus.

Po tomto úspěchu hraje v Hitchcockově filmu Vražda na objednávku, poté v Okně do dvora. Pak přichází ještě nabídka na Venkovské děvče od studia Paramount, za roli získává Oscara za nejlepší vedlejší herecký výkon.

Rodinný dům Kelly, postavený Johnem B. Kelly Sr. v roce 1929, v East Falls, Philadelphia Foto: Shuvaev / CC BY-SA 3.0
Rodinný dům Kelly, postavený Johnem B. Kelly Sr. v roce 1929, v East Falls, Philadelphia Foto: Shuvaev / CC BY-SA 3.0

Zamilovaný kníže

Díky rostoucí slávě se zúčastňuje nejrůznějších filmových festivalů a v roce 1955 zavítá do francouzského Cannes, kde se seznámí s monackým knížetem Rainierem. Jemu je třicet jedna, jí dvacet šest.

Po návratu do Států jí půl roku píše a posílá dary, než se odhodlá ji požádat o ruku, a to v den premiéry jejího filmu The Swan. Ona souhlasí.

Svolení ke sňatku dávají tentokráte i rodiče Grace, kteří ji předtím odmítli provdat za režiséra Dona Richardsona či íránského šáha Muhammada Rézu Páhlavího.

Déšť z karafiátů

Když Grace v roce 1956 slavnostně přijíždí do Monaka, nebe zdobí déšť červených a bílých karafiátů, shozených z hydroplánu Aristotela Onassise. V přístavu jejímu příjezdu přihlíží na 20 000 Monačanů.

Graceinu výbavu pak pojímá 80 kufrů včetně látek na svatební róbu, které Grace věnovalo filmové studio MGM. Matka knížete Rainiera je zpočátku proti sňatku, nechce mít v rodině herečku, nakonec k němu však svolí.

Pohádková svatba

Civilní svatební obřad dne 18. dubna 1956 je komorní, za účasti nejbližších členů rodiny. Církevní obřad o den později je mnohem honosnější, kromě 600 pozvaných hostů jej sleduje 30 milionů lidí u televizních obrazovek.

Na svatebních šatech barvy slonoviny pracovaly šest týdnů tři tucty švadlen. Použily 25 metrů těžkého taftu, sto metrů síťovaného hedvábí a tři sta metrů valencienské krajky na spodničky.

Vlečka měří tři a půl metru a závoj je vytvořen z více než sto let staré krajkové pásky, do níž byly všity tisíce malých perliček.

Nešťastná monacká kněžna

Ačkoli se Její jasná Výsost kněžna monacká snaží zhostit svých povinností co nejlépe, má potíže pochopit evropskou mentalitu, těžko přivyká aristokratickým pravidlům, potíže jí dělá i francouzština.

Je kritizována za to, že na veřejnosti působí chladně, což je mylně považováno za povýšenost. V lednu 1957, devět měsíců a čtyři dny po svatbě, kněžna porodí dceru Caroline. Je vyhlášen státní svátek a šampaňské pro všechny zdarma.

Po necelém roce se páru narodí princ Albert II., současný vládce Monaka. Za dalších sedm let pak nejmladší dcera Stephanie.

Útěcha v náručí mladších

Grace velmi chybí herectví, její manžel však promítání jejích filmů v Monaku zakázal, a když dostane nabídku role v Hitchcockově filmu Marnie, vzdá se jí, protože obyvatelé Monaka proti tomu protestují.

Zaměří na proto na své děti a charitu, po narození nejmladší dcery však začíná propadat depresím. S manželem si přestává rozumět, odcizují se. On tráví čas v náručích milenek, ona s mladšími milenci v bytě, který si pořídí v Paříži.

Tam studuje její nejstarší dcera Caroline. Rozvést se ale manželé nechtějí. Útěchu nachází Grace v alkoholu, kvůli čemuž tloustne.

Postihla ji mrtvice a zřítila se s autem ze srázu. Foto: Veřejná doména
Postihla ji mrtvice a zřítila se s autem ze srázu. Foto: Veřejná doména

Mozková mrtvice a pád ze srázu

A pak přichází onen osudný den. 13. září 1982 usedá kněžna za volant svého roveru. Vrací se společně s dcerou Stephanií z venkovského sídla Roc Angel do Monaka.

Cestou se hádají, protože dcera chodí s Paulem Belmondem, synem slavného herce, což Grace neschvaluje, stejně jako to, že chce Stephanie zanechat studií. Grace si stěžuje na bolest hlavy.

Pak se tak rozčílí, že ji postihne mozková příhoda a ztratí vědomí. Nezvládne proto řízení a její vůz se zřítí ze srázu v serpentinách nad Monte Carlem.

Bez naděje na záchranu

Dcera Stephanie utrpí četné zlomeniny, Grace upadne do kómatu. Zpočátku se zdá, že má na těle jen drobné pohmožděniny, v nemocnici se ukáže, že utrpěla zlomeninu krční páteře neslučitelnou se životem.

Proto ji kníže Rainier III. nechává dne 14. září 1982 ve 22:30 odpojit od přístrojů. Monacká kněžna Grace umírá ve věku 52 let. Je pochována v rodinné hrobce Grimaldiů v kostele sv. Mikuláše v Monte Carlu. Její manžel už se nikdy znovu neožení.

Zajímavost

Spekuluje se o tom, že před nehodou neseděla za volantem kněžna Grace, která v 70. letech utrpěla autonehodu a od té doby se bála řídit, ale její dcera Stephanie. Ta se však několikrát zapřísáhla, že tehdy rozhodně neřídila.

Foto: Viz popisky. Titulní foto: Pierre Tourigny z Gatineau, Kanada / Veřejná doména
Související články
Lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Lifestyle
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Lifestyle
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Lifestyle
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
reklama
věda a technika
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz