Policista pokývne hlavou. „Další!“ právě probíhá kontrola zásob budoucích zlatokopů. Kdo nemá předepsané dávky jídla, nepřežil by zimu. Na dlouhou cestu do bohem zapomenutého kraje u kanadského Klondiku míří hned dva Billové Gatesové.
Jeden se stane předlohou dobrodružných příběhů. A druhý? Ten je praděda jednoho z nejbohatších lidí na Zemi…
Děd a praděd Billa Gatese
Vlastní obchod s nábytkem, ale když se doslechne o neuvěřitelných nálezech na Yukonu, stane se součástí více jak 90 000členné masy a roku 1898 podlehne volání zlaté horečky na Klondiku.
Řeč je o Williamu Henrym Gatesovi, řečeném Bill, pradědečkovi dnešního Billa Gatese. Aby toho nebylo málo, na Klondike míří i protřelý dobrodruh a sukničkář… Bill Gates (1860–1935)!
Podivuhodná shoda jmen s mužem, který bez přehánění vstoupí do legend a píší se o něm příběhy ještě o 100 let později, nedá genealogům spát. Bohužel, nitky příbuznosti se spojit nepodaří. Obchodník s nábytkem se na rozdíl od Billa usadí.
Svému potomkovi dá jméno po sobě: William Henry Gates (1891–1969). Za jménem se bude udávat: Mladší. Když si synek vezme Lillian Elizabeth Riceovou (1891–1966), narodí se jim… Ano! William Henry Gates (1925 –2020). Jenže, co teď? Junior je už ten starší, a tak nový přírůstek dostane za jméno prostě II.
Santa na bruslích: Otec Billa Gatese
Za sebou má tři roky služby v armádě a poté se vrhne na studia. William Henry Gates II., kterému se později říká prostě Bill Gates starší, dokončí roku 1950 práva – a také potká svou femme fatale, Mary Maxwellovou (1929–1994).
O pár let později už v zimě na zamrzlém kanále Hood v americkém státě Washington krouží na bruslích piruety v kostýmu Santa Clause.
Je to jeho oblíbená vánoční aktivita, po které následuje partička karet – místní bridžová komunita se vydrží pravidelně scházet 60 let! Gatesovi tu mají dům v letovisku Cheerio, kde Billovi staršímu nikdo neřekne jinak, než „starosta“.
Bill zatím založí vlastní advokátní kancelář, slouží jako prezident dvou advokátních komor a nechybí ve správních radách mnoha organizací. Není se co divit, že až do své smrti spolupředsedá nadaci Billa a Melindy Gatesových.
Charita je u Gatesových téma číslo jedna a u společných rodinných večeří se mluví hlavně o ní. Když Mary zemře, dá se Bill dohromady s Mary Gardnerovou (*1943) řečenou Mimi, ředitelkou Muzea umění v Seatllu. Manželství skončí až Billovou smrtí.
Tíží ho Alzheimerova choroba. Naposledy vydechne v milovaném Cheeriu.
Je Microsoft maminčina „tlačenka“?
Usměvavá ambiciózní dáma. To je Mary Ann Gatesová (1929 –1994), zprvu kantorka, poté úspěšná podnikatelka, která často jako první žena zasedne v představenstvech a výkonných výborech mnoha velkých organizací.
Krom toho jako první dáma stane v čele mezinárodní sítě sdružující více, jak 1800 neziskovek – United Way.
Do roku 2016 jde o největší neziskovou organizaci v USA. Stane se pravou rukou Johna Robertse Opela (1925–2011), ředitele IBM. Toho IBM, které je průkopníkem víceúčelového mikropočítače a vděčíme mu za diskety i bankomaty… a které roku 1980 najme malou softwarovou firmu, aby vyvinula operační systém pro osobní počítač.
Ta firma se jmenuje Microsoft a stane se tak na mateřskou přímluvu. Mary Gatesová naposledy vydechne 10. června 1994 ve svém domě v Seattlu po několikaměsíčním zápase s rakovinou prsu.
Syn Bill se nedlouho poté bez větších podrobností podělí o rodinné tajemství: Maminka se stala před lety terčem únosu! Rodina si s krizovou situací evidentně poradí sama, policie o tom záznam nemá…
Věčná soutěž se sestrami
Kristi (*1953) se vítězoslavně vynoří na konci bazénu. „První!“ Rodiče uznale zatleskají. Kdo vede, má výhody. Gates starší a Mary pěstují mezi svými třemi dětmi soutěživost a vychovávají je v duchu protestantské tradice.
A přestože celý svět zná jen Billa III., jeho sestry se rozhodně neztratí. Starší Kristi je expertka na finance. Ostatně, právě ona dělá Microsoftu dlouhé roky účetní. Kristi nakonec založí vlastní firmu a také zasedne v představenstvu několika společností.
Její čisté jmění se dnes odhaduje v přepočtu na téměř 34 milionů korun. To Elizabeth neboli Libby si své soukromí umí dobře uhájit. Co o ní víme? Roky se činí ve správních radách vzdělávacích institucí a vede poradenskou praxi v oblasti duševního zdraví. Za muže má obchodníka Douglase Armintrouta (*1959), se kterým má tři děti.
William Henry Gates III.
V těle mu po dávných předcích koluje irsko-anglicko-skotsko-německá krev. Bill Gates (*1955) vyrůstá s rodinou v oblasti Sand Point v Seattlu. Tady také coby sedmiletý kluk zažije tornádo, které poškodí jejich dům.
Rodiče doufají, že z něj bude právník, brzy ale pochopí, že mají doma počítačového mága. Jeho prvním softwarovým parťákem se stane nejlepší kamarád Kent Evans.
Na škole Bill nemusí chodit na hodiny matematiky – to aby měl víc prostoru pro rozvoj programovacích schopností. Kent bohužel zemře při horolezení. „Tohle byl asi nejsmutnější den mého života,“ vzpomíná Bill. Kentovo místo tak zaujme další z kamarádů:
Paul Allen (1953–2018). Společně založí Microsoft. „Snažil se mě okrást,“ nechá se nakonec slyšet Allen ve své autobiografii s dodatkem, že Gates často křičí na lidi, se kterými spolupracuje. Ostatně, ze šikany ho několikrát obviní i zaměstnanci.
A co vidí Gates jako svou největší chybu? „Prohrál jsem závod mobilních operačních systémů s Androidem,“ říká.