Skip to content

Kerriganová vs. Hardingová: Nevraživost až za hranice sportu!

Je 6. ledna 1994. Čtyřiadvacetiletá krasobruslařka Nancy Kerriganová právě dokončila trénink a s nadějí vyhlíží americkou kvalifikaci na ZOH v norském Lillehammeru. Má životní formu. Unavená, ale spokojená míří z ledu do šatny.

Po pár krocích ji zastaví reportérka s žádostí o rozhovor. Jenže dřív, než stačí Kerriganová vyplodit první odpověď, se před ní zničehonic zjeví neznámý muž a teleskopickým obuškem ji vší silou udeří do oblasti kolene.

Překvapená krasobruslařka se s bolestným výrazem sesune k zemi. Ve vteřině se jí zhroutí celý svět. Start v kvalifikaci je vyloučený. To moc dobře ví ještě před převozem do nemocnice. Na olympiádu tak může zapomenout.

Na rozdíl od její kolegyně Tonyi Hardingové (*1970), která si vítězstvím zajistí účast v Lillehammeru. Vzájemná nevraživost obou žen je veřejným tajemstvím, přesto Hardingová vyjádří nad celou událostí lítost.

Proč ji rovnou nezabijeme?

Tu projeví i Americká krasobruslařská asociace, která Kerriganové povolí start v Lillehammeru, pokud se stihne dát do kupy. A Nancy to stihne. O její bezpečí pod pěti kruhy se starají kordony policistů i osobní bodyguardi.

Ostře sledovaný souboj s vlastním osudem korunuje ziskem stříbra. Hardingová skončí až osmá, což nese dost těžce. Další ťafku jí uštědří policie. Agentům FBI a CIA se dostane do ruky nahrávka s hlasy jejího manžela Jeffa Gilloolyho a bodyguarda Shawna Eckardta. „Proč Nancy rovnou nezabijeme?“ ptá se první. „Stačí zranit jí kolena,“ odpovídá ten druhý. Za 100 000 dolarů pro ně úkol provede násilník z Arizony. Spekulací, že má Hardingová v útoku prsty, jsou už před a během olympiády plné noviny.

Krasobruslařka ale nejdřív zapírá. Teprve, když její povedený choť výměnou za snížení trestu svědčí proti ní, se rozhodne kápnout božskou. Kerriganová byla napadena s jejím souhlasem a vědomím. Trest na sebe nenechá dlouho čekat.

V březnu 1994 vyfasuje tříletou podmínku, musí zaplatit 160 000 dolarů odškodného, vykonat 500 hodin veřejně prospěšných prací, a hlavně – platí pro ni doživotní zákaz závodní činnosti. Snaha odklidit z cesty svou největší konkurentku ji tak přijde pořádně draho.

Foto: people.com Video: Youtube (IntersportChicago)
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …